Građanski aktivizam

Mogu li se prava potrošača štititi podrškom onima koji gaze po njima?

Centar za humanu politiku svojim se novim kratkim saopštenjem dotakao dva značajna problema s kojim se kao društvo suočavamo – nepoštovanja sudova i njihovih odluka od strane vlasti i institucija i preduzeća pod njihovom kontrolom, te, upitnog (ili nepostojećeg) kredibiliteta nekih organizacija i udruženjam za obavljanje posla kojim se navodno bave, odnosno za zastupanje interesa građana. Ovo saopštenje, koje potpisuje predsjednik CHP-a Momir Dejanović, prenosimo u nastavku.

Centar za humanu politiku je u postupku po tužbi zbog povrede prava dobojskih potrošača predložio kao dokaz podatke iz poslovne evidencije Gradske toplane i Vodovoda  o naplati obaveza, dugovanjima, utuživanju i stanju plaćanja komunalnih usluga od strane dobojskih funkcionera. Odbijanje Gradske toplane da sudu dostavi ove podatke predstavlja nepoštovanje suda i pokušaj sprečavanja dokazivanja koje je  krivično djelo.

U Centru za humanu politiku su posebno razočarani ponašanjem Udruženja za zaštitu potrošača iz Doboja sa kojim se konsultovala Gradska toplana prilikom odbijanja da dostavi podatke sudu, koje je, umjesto da bude na strani onih koji pokušavaju da zaštite prava potrošača, dalo podršku nezakonitom i antipotrošačkom ponašanju Gradske toplane.

Odgovor dobojske Gradske toplane Osnovnom sudu u Doboju

Podsjećamo da dobojsko udruženje za zaštitu potrošača prije nekoliko godina nije podržalo ovaj Centar u postupku po prvoj tužbi protiv grada Doboja i komunalnih preduzeća, kada su 2015. godine povećane cijene komunalnih usluga za 15% zbog izmišljenog povećanja cijene električne energije.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije