Mještani Tršića su, krajem prošlog mjeseca, digli glas, izražavajući zabrinutosti zbog toga što se u krugu bivšeg preduzeća AD “Vodoprivreda” izvode radovi na montaži postrojenja asfaltne baze, a da pritom na gradilištu nema zakonom propisanih obilježja o investitoru i izvođačima radova, što je izazvalo sumnju u njihovu zakonitost.
Za dobijanje informacijama o čemu se radi obratili su se neformalnoj grupi građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Zvorniku”, imajući u vidu da su njeni aktivisti ranije uspješno na javni nivo podigli problem brutalne devastacije zemljišta, nelegalno izvezenih desetine hiljada kubika šljunka i napravljenih kratera u krugu propalog preduzeća AD “Vodoprivreda”.
“Doznali smo da privredno društvo “Keso gradnja”” iz Zvornika u našem naselju, u krugu nekadašnje AD “Vodoprivreda”, gradi asfaltnu bazu. Nezvanično, ali od pouzdanih izvora, smo saznali da je riječ o postrojenju proizvedenom 1991. godine i da je isto nabavljeno u Mrkonjić Gradu. S obzirom da se radi o dijelovima postrojenja starim više od tri decenije, interesuje nas da li ono može zadovoljiti propisane ekološke standarde. U neposrednoj blizini mjesta gdje se gradi asfaltna baza nalaze se stambeni objekti, odnosno kuće u kojima ljudi žive. S druge strane, tu su i krateri ispunjeni vodom, koji su nastali usljed nelagalnog iskopavanja šljunka. Te vodene površine su direktno i indirektno povezane sa rijekom Drinom. Tražimo informacije na koji način će biti riješen problem otpada i drugih štetnih materija iz postrojenja, jer će neizostavno u slučaju rada postrojenja otpad ići u rijeku Drinu iz koje se stanovništvo bunarima snabdijeva vodom” – tražili su odgovore zabrinuti mještani Tršića.
Odgovor koji je Grupa obezbijedila od nadležnog Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS dodatno je zabrinuo mještane Tršića i potvrdio osnovanost njihove bojazni da će u realizaciji planirane investicije znatno biti narušen eko sistem i njihovo, kao i zdravlje stanovnika ostalih mjesnih zajednica u slivu rijeke Drine.
U odgovoru je navedeno da je odgovorno lice „Keso gradnja“ d.o.o. Zvornik 20. aprila ove godine podnijelo Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS zahtjev za izdavanje ekološke dozvole za postrojenje za proizvodnju asfalta, kapaciteta 60 t/h sa pratećim sadržajima.
“Uvidom u Dokaze uz zahtjev za idavanje ekološke dozvole utvrđeno je da je su za predmetno postrojenje izdati Lokacijski uslovi broj 04-364-39/2022 od 31.03.2022. godine, od strane Odjeljenja za prostorno uređenje grada Zvornika, a isti se odnose na rekonstrukciju postojećeg objekta na predmetnoj lokaciji, izgradnju hale za namjenu skladišta, te izgradnju postrojenja asfaltne baze u naselju Tršić, grad Zvornik. U skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 71/12, 79/15 i 70/20), zahtjev za izdavanje ekološke dozvole i dokazi uz zahtjev za idavanje ekološke dozvole dostavljeni su Odjeljenju nadležnom za zaštitu životne sredine grada Zvornika, 28.04.2022. godine, u svrhu javnog uvida koji traje do 28.05.2022. godine” – stoji u odgovoru Grupi iz Ministarstva.
Primjedbe i mišljenja koja se odnose na životnu sredinu, dostavljeni u naznačenom roku, biće razmotreni u postupku odlučivanja po predmetnom zahtjevu.
Reagujući na ove informacije, mještani zvorničkog naselja Tršić su, u novom obraćanju aktivistima za zaštitu korita rijeke Drine i zemljišta uz njeno priobalje, poručili da neće dozvoliti na ovaj način rad zastarjelog postrojenja i da će pokrenuti pravnu borbu da se on onemogući.
“Ogorčeni smo na gradsku vlast koja je izdala lokacijske uslove i sumnjamo da u svemu ovome, kao i ostalom kada je u pitanju bivše preduzeće “Vodoprivreda” ima elemenata korupcije. Po datumima podnošenja zahtjeva, davanja odobrenja, kao i ekspresno navodno stavljanje na uvid javnosti kako bi se formalno ispunili uslovi za obezbjeđenje ekološke dozvole bez stvarnog učešća i pitanja mještana Tršića šta misle o ovome, jasno nam je da ovdje nisu čista posla i naša borba tek slijedi” – prenijeli su mještani Tršića svoj stav zvorničkim aktivistima iz se neformalne grupe građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Zvorniku”.