U poslednjem, januarskom izdanju Webometrics rangiranja 31000 visokoškolskih intitucija u svijetu, nalazi se i 46 sa sjedištem u BiH. I dalje je ubjedljivo najbolje rangiran Univerzitet u Sarajevu, koji se nalazi na 1570. mjestu, a drugi je Univerzitet u Banjoj Luci, rangiran na 2764. mjestu. U odnosu na prošlogodišnji januar sarajevski Univerzitet je poboljšao svoju poziciju za 42 mjesta, dok je banjalučki Unverzitet pokvario za 54 mjesta.
Univerzitet u Istočnom Sarajevu je za godinu dana skočio na listi za 33 mjesta i nalazi se na 3162. mjestu po kvalitetu studiranja. Osim ove tri, među prvih deset bosanskohercegovačkih visokoškolskih ustanova najbolje rangiranih na Webometrics listi su Univerzitet u Tuzli koji je na 3270. mjestu, čime je ostvario napredak za čak 655 mjesta, Internacionalni univerzitet u Sarajevu je na 3848., sarajevski Internacionalni Burč univerzitet na 4632., Univerzitet u Bihaću na 5629., Univerzitet u Zenici na 5672. i University Sarajevo School of Science and Technology na 5694. mjestu.
Ukupno je 22 visokoškolske ustanove iz BiH među prvih 20000 plasiranih ustanova visokog obrazovanja u svijetu, a ostali ispod tog broja. Inače, u Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH, koji vodi Agencija za tazvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH je trenutno ukupno upisano 36, što znači da ih je čak deset više na listi Webometricsa.
Prema istraživanju neformalne grupe studenata okupljenih u inicijativi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, jedan od razloga je što su na Webometrics listi i neke od visokoškolskih ustanova koje su prestale sa radom, odnosno ugašene su ili su se spojili sa drugim ustanovama, a ostale su na njihovoj listi. Kao i ustanove kojima je odbijena akreditacija, izdato rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja ili nisu u nadležnim registrima kantona, entiteta ili Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH.
“Neki od tih primjera su Cazin International High School/Visoka Međunarodna škola Cazin, International University of Gorazde i drugi, kojih nema u Državnom registru. Na ovoj listi su i Sarajevo Film Academy i PI Veterinary Research Institute/Veterinarski Institut Republike Srpske, kojih ne samo da nema u registru Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bih (HEA BIH), već nemamo pouzdanih podataka da se bave djelatnošću visokog obrazovanja u smislu odredbi Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH. Zbog toga smatramo da se u nekim segmentima Webometrics lista ne može smatrati pouzdanom i biti vodilja budućim studentima prilikom odabira fakulteta na kojem će nastaviti svoje obrazovanje” – stav je studentskih aktivista, a kao primjer navode da, prema njihovom istraživanju, na Webometrics listi nisu još uvijek uvršteni Internacionalni univerzitet u Brčko distriktu, kao ni Visoka medicinska škola zdravstva Doboj, koji su upisani u registar HEA BiH.
Što se tiče visokoškolskih ustanova iz zemalja bivše zajedničke države, najbolje rangirani je Univerzitet Ljubljani koji je na 314. mjestu. Iz Srbije Univerzitet u Beogradu je na 438. mjestu, a Univerzitet u Novom Sadu 955. U Hrvatskoj je Univerzitet u Zagrebu 484., slijede Univirezitet u Splitu i Univerzitet u Rijeci, ali nisu među prvih hiljadu. Univerzitet Sv. Ćirila i Metodija u Skoplju, kao najbolje rangirani iz Sjeverne Makedonije, je na 1600. mjestu. A podgorički Univerzitet Crne Gore, kao najbolje plasirani u toj susjednoj zemlji, nalazi se na 1729. mjestu.