Građanski aktivizam

Najava novih protesta u Polomu kod Bratunca

Aktivisti kažu da se zbog odlučnosti mještana da zaštite svoja imanja, plažu i sagrađeni ljetnikovac na obali Drine, ni ovaj puta neće dozvoliti manipulaciju i pokušaj šljunkara i njihovih pomagača da im devastiraju korito i priobalje, te da bi zbog toga moglo ponovo doći do nemilih scena, kakve su bile i u nekoliko prethodnih pokušaja preduzeča iz Vlasenice da na silu uđu i izvedu radove, odnosno eksploatišu šljunak.

Prema raspoloživim podacima aktivista koji se zalažu za uređene vodotoke i bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, trenutno je aktivno 39 ugovora za vađenje i dislokaciju riječnog materijala u vodotocima u Republici Srpskoj, koje je Javna ustanova “Vode Srpske” sklopila sa privrednim društvima, koja su registrovana za eksploataciju šljunka.

Najveći broj, odnosi se na ugovore u vodotoku Drine, gdje se radovi izvode na 18 lokaliteta, od kojih se 14 odnosi na područje Grada Bijeljina, tri su u Zvorniku a jedan lokalitet je u Bratuncu. U Bratuncu je za danas (22.08.2024.) zakazano uvođenje izvođača radova, koji je dobio vodnu saglasnost na lokalitetu “Polom”, ali je neizvjesno da li će do toga doći, jer se mještani protive ulasku mehanizacije i kamiona vlaseničkog “Bukom Prom”. Tvrde da to preduzeće “Vode” po svaku cijenu žele uvesti u posao, a da nije obezbijedilo legalan pristup koritu u tom naselju.

“To je treći javni poziv za radove na lokalitetu Polom i mještani smatraju da su nepotrebni sa aspekta produbljivanja korita i povećanja proticajnog profila radi bolje zaštite od eventualnih poplava. Mještani tvrde, sa čim se apsolutno slažemo, da je u pozadini svega komercijalna eksploatacija šljunka. Da je to tako svjedoči činjenica da je vlaseničko preduzeće zatražilo i asistenciju policije za uvođenje u radove, pretpostavljajući da će ponovo doći do protestnog okupljanja mještana i da im oni neće dozvoliti izlazak na obalu, a preko svojih imanja ne dozvoljavaju prelaz” – informacije su od aktivista grupe „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“, kojima su se Polomljani obratili za pomoć.

Aktivisti kažu da se zbog odlučnosti mještana da zaštite svoja imanja, plažu i sagrađeni ljetnikovac na obali Drine, ni ovaj puta neće dozvoliti manipulaciju i pokušaj šljunkara i njihovih pomagača da im devastiraju korito i priobalje, te da bi zbog toga moglo ponovo doći do nemilih scena, kakve su bile i u nekoliko prethodnih pokušaja preduzeča iz Vlasenice da na silu uđu i izvedu radove, odnosno eksploatišu šljunak.

Zbog toga su i u nadležnoj Policijskoj upravi Zvornik ozbiljno shvatili situaciju i njihovi službenici su u ponedjeljak (19.08.2024.) pozvali na “radni sastanak” nadležne, mještane i izvođača radova, koji su zakazali u prostorijama Policijske stanice u Bratuncu.

“Prema informacijama koje smo dobili od mještana, predstavnici organa reda nisu nimalo sretni što moraju posredovati u ovom slučaju i nije izvjesno da li će pružiti asistenciju u zakazanom uvođenju u posjed šljunkara. Takođe i prisutni predstavnici Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove nisu negirali tvrdnje mještana da su vlasnici zemljišta preko kojeg izvođači da bi došli do obale moraju preći“ – informisali su iz NGG, dodajući da se predstavnici šljunkara ni JU “Vode Srpske” nisu pojavili na sastanku u Bratuncu.

Inače, kada je riječ o “Vodama Srpske”, postoje nagovještaji da bi se i ova ustanova mogla okoristiti, barem u obećanjima, koja po pravilu pred izbore daju vlasti Republike Srpske. Njima je obećana kupovina poslovnog prostora, koja bi se iz budžeta RS finansirala u naredne tri budžetske godine. Pozivajući se na Zaključak Vlade RS iz prošlog mjeseca, ”Vode Srpske” su 15.08.2024. godine objavile i javni poziv za prikupljanje ponuda za kupovinu poslovnog prostora za smještaj zaposlenih. Traži se uknjižen poslovni prostor do 2.500 metara kvadratnih, sa napomenom da Vlada nije navela novčani iznos za te namjene, pa će ponude prikupljati do 06.09.2024. godine, kada će se obaviti i otvaranje ponuda i, prema utvrđenim kriterijumima iz Javnog poziva, o najpovoljnijoj odabranoj izvjestiće Vladu.

“Samim tim što nisu određena sredstva koje je Vlada spremna izdvojiti za kupovinu poslovnog objekta, ovo nam više liči na obećanje bez pokrića, jer po nama ta investicija bi po kretanju cijena na tržištu nekretnina bila višemilionska, a znamo kako RS trenutno stoji sa finansijama, te ne postoje naznake da će situacija narednih goddina biti povoljnija. Bilo bi dobro da se “Vode” napokon “skuće” i da više ne zakupljuju prostor, što su do sada bile primorane. Pritom podsjećamo da je bilo u tom poslu sumnji u korupciju, kada je po medijskim izvještajima početkom ove godine pod sumnju došao odabir zakupodavca  za potrebe njihovog Odjeljenja za prikupljanje i praćenje vodnih naknada u Bijeljini. Ustanova je, naime, na tri godine iznajmila poslovni prostor od Mladena Trišića i Mladenke Milivojević za mjesečnu kiriju od 2.350 KM, bez PDV-a, odnosno za ukupnu cijenu 84.600 KM. Reklo bi se naizgled ništa neobično, da to nije bila i jedina ponuda koja je pristigla na javni poziv, te da jedan od ponuđača nije bio zaposleni radnik Javne ustanove” – reakcija je Grupe na informacije o javnom pozivu JU “Vode Srpske” za prikupljanje ponuda za kupovinu poslovnog prostora.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije