Građanski aktivizam

Napredak Univerziteta u Sarajevu i Banja Luci i strmoglavljivanje Univerziteta u Istočnom Sarajevu na Webometrics listi

Glavni orijentir budućim studentima u BiH ipak ostaje da li je visokoškolska ustanova upisana u državni registar ili ne.

Na julskom izdanju Webometrics rangiranja 31 hiljade visokoškolskih intitucija u svijetu nalazi se i 46 sa sjedištem u BiH. Ubjedljivo najbolje rangiran je Univerzitet u Sarajevu, koji se nalazi na 1439, što je napredovanje za 131 mjesto u odnosu na januarsko izdanje, kada je bio na 1570. mjestu.

Drugi je Univerzitet u Banjoj Luci, koji se nalazi na 2708. mjestu, što je napredak za 56 mjesta u odnosu na pretodnu listu, kada je bio na 2764. mjestu.

Na listi sa početka godine treća najbolje rangirana bosanskohercegovačka visokoškolska institucija bio je Univerzitet u Istočnom Sarajevu, koji je bio na 3162. mjestu, ali je na novoj listi pao za čak dvije i po hiljade mjesta pa je sada na 5705, mjestu svjetske ljestvice, sa tek osmim najboljim rezultatom od visokoškolskih ustanova iz BiH.

Prije njega sada je plasiran Univerzitet u Tuzli, koji je na 2895. mjestu, što je napredak za 375 mjesta, jer je u januaru ove godine bio na 3270. mjestu. Bolje plasirani od Univerziteta u Istočnom Sarajevu su i Internacionalni univerzitet u Sarajevu na 3951. mjestu, Sveučilište u Mostaru na 4166., sarajevski Internacionalni Burč univerzitet na 4740. mjestu i University Sarajevo School of Science and Technology na 5479. mjestu.

Deveta rangirana visokoškolska ustanova je Univerzitet u Zenici na 5736. mjestu, a deseta Univerzitet u Bihaću na 5980. mjestu.

Narednih 11 visokoškolskih ustanova je među 20000 plasiranih, a ostali ispod tog broja, odnosno gotovo polovina od ukupnog broja visokoškolskih ustanova u BiH.

Inače, u Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH, koji vodi Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH (HEA) trenutno je ukupno upisano 39, što znači da ih je sedam više na listi Webometricsa.

Prema istraživanju neformalne grupe studenata okupljenih u inicijativi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, jedan od razloga je što su na Webometrics listi i neke od visokoškolskih ustanova koje su prestale sa radom, odnosno ugašene su ili su se spojili sa drugim ustanovama, a ostale su na njihovoj listi.

“To je Komunikološki koledž u Banjaluci, a na listi je i Visoka međunarodna škola Cazin i Internacionalni univerzitet u Goraždu, koji su prestali sa radom nakon hapšenja zbog sumnji za kupoprodaje diploma. Na Webometrics listi su i Fakultet kozmetokologije i estetike, Banja Luka, kojem je Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS) odbila akreditaciju i nije se nikada našao u Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH, koji vodi HEA. U tom registru nije ni Visoka škola za ekonomiju i informatiku Prijedor, a nalazi se na takođe na Webometrics listi. Na njoj su još rangirane visokoškolske ustanove Sarajevo Film Academy i Veterinarski institut RS, koji se ne vode u entitetskim ni Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH, dok je Visokoj školi “Logos centar” Mostar istekla akreditacija i takođe nije više u registru HEA” – navode iz pomenute grupe studenata.

Prema njihovom istraživanju, na Webometrics listi nisu još uvijek uvršteni Internacionalni univerzitet u Brčko distriktu, kao ni Visoka medicinska škola zdravstva Doboj, koji su od prošle godine upisani u registar HEA BiH.

“Smatramo da budućim studentima ova Webometrics lista visokoškolskih ustanova i njihovo rangiranje ne može biti pouzdan orijentir kada je pitanju opredjeljenje za studije. Jer, sve dok jedan Univerzitet ili Visoka škola nije na zvaničnoj listi HEA BiH njegova diploma nije priznata. To je mišljenje i Ministarstva civilnih poslova, odnosno da samo diplome upisane u registar HEA BIH su od strane nadležnih državnih organa i drugih organa i organizacija u BiH priznate u svrhu zaposlenja ili javne funkcije” – stav je studentskih aktivista po ovom pitanju.

U poređenju sa rangiranim visokoškolskim ustanovama iz susjednih zemalja, na Webometrics listi iz Srbije je Univerzitet u Beogradu na 433. mjestu, a Univerzitet u Novom Sadu 880. U Hrvatskoj je Univerzitet u Zagrebu 458., slijede Univerzitet u Splitu i Univerzitet u Rijeci, ali nisu među prvih hiljadu. Podgorički, Univerzitet Crne Gore je najbolje plasirani u toj susjednoj državi i nalazi se na 1706. mjestu. Najbolje plasirana visokoškolska ustanova sa prostora bivše zajedničke države je slovenački Univerzitet u Ljubljani koji se nalazi na 318. mjestu najbolje rangiranih ustanova visokog obrazovanja u svijetu.

Inače, metodologija Webometrics (Cybermetrics Lab, Spanish National Research Council, CSIC) ima za cilj pružanje pouzdane, višedimenzionalne, ažurne i korisne informacije o uspješnosti univerziteta širom svijeta na temelju njihove prisutnosti i uticaja na web mreži, po kriterijima kao što su vizibilitet (50 %), prisutnost (10 %), otvorenost (10 %) i izvrsnost (30 %).

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije