Da je Bosni i Hercegovini sve moguće – davno je postalo jasno. Tako je moguće da predstavnici vlasti ne poštuju zakone i odluke sudova, da ministarstva poništavaju odluke Inspektorata, ili da opštinska vijeća održavaju interne rasprave vodeći ih kao javne.
Jedan od takvih slučajeva upravo se dešava u opština Kakanj. Naime, iako je Opštinsko vijeće Kakanj, krajem januara, odlučilo prolongirati izjašnjavanje, odnosno, davanje saglasnosti za dodjelu koncesije za izgradnju mHE “Bilješevo”, usvojivši i zaključak koji predviđa održavanje šire javne rasprave, na kojoj bi građani, udruženja građana i investitor imali priliku iznijeti stavove po pitanju eventualne realizacije ovog projekta, na djelu imamo pokušaj “zaobilaženja” te obaveze.
Samo nekoliko dana nakon sjednice Opštinskog vijeća na kome je donesen zaključak o održavanju javne rasprave, naime, Služba za privredu, urbanizam i zaštitu okoline Opštine Kakanj zakazala je, za 10. februar 2022. godine – internu raspravu!
Apsurd je još veći ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da u zvaničnom izvještaju sa spomenute sjednice OV Kakanj, objavljenom na web stranici Opštine Kakanj, stoji da je s 27 glasova “ZA” usvojen zaključak o organizovanju interne(!) rasprave, iako tokom održavanja sjednice niti jednom nije spomenut ovaj termin, već su svi akteri govorili isključivo o javnoj(!) raspravi.
Pozivnice za ovu (internu) raspravu dobili su samo predsjednici triju mjesnih zajednica, predstavnici investitora i vijećnici OV te par lokalnih udruženja i to telefonskim putem apsolutno ignorišući zakonsku proceduru i interese građana.
Upravo zbog svega toga, predsjednici 3 mjesne zajednice su danas uputili načelniku Opštine Kakanj, predsjedavajućem Opštinskog vijeća te Službi za privredu, urbanizam i zaštitu okoliša Opštine Kakanj zahtjev u kojem navode da zbog nedobijanja materijala, neupoznavanja od strane stručnih i kompetentnih stručnjaka, oni smatraju da se nisu ispunile zakonske odredbe niti zaključci Opštinskog vijeća Kakanj za održavanje rasprave zakazane za 10.02.
U svom zahtjevu predlažu da predstavnici stručne službe organizuju širu javnu raspravu, sa neovisnim stručnjacima, predlagačima, vijećnicima, investitorima te predstavnicima lokalne zajednice i širom zainteresovanom javnosti, uklučujući i nevladine organizacije.
Takođe istakli su da će se predsjednici ovih MZ pojaviti na zakazanom skupu, ali neće učestvovati u radu sve dok ne dobiju potrebne materijale i dok ne budu sprovedeni njihove prijedlozi za održavanje prave javne rasprave.
I 4 nevladine organizacije i udruženja građana (ACT, Udruženje Gotuša, Udruženje Neretvica – Pusti me da tečem i Aarhus centar) predale su danas zahtjev za prisustvo ovoj raspravi. Međutim do sada nisu dobili odgovor.
Lejla Kusturica iz Fondacije Atelje za društvene promjene je za portal Antikorupcija.info istakla da su i sami vijećnici na toj sjednici rekli da žele da čuju stav građana povodom izgradnje ove mHE. Pogotovo u trenutku kada se u Federaciji BiH ukida izgradnja mHE. Dodala je da je stav okolišne zajednica da će oni podržavati lokalno stanovništvo I da će raditi na tome da dobiju valjane i istinite informacije o štetama i posljedicama gradnje mHE te da će pružati svu podršku kako narod ne bi bio oštećen. Za kraj je istakla da opšti interesi odnosno interes građana treba da budu ispred interesa bilo kojeg pojedinca.
Sa druge strane iz Službe za privredu, urbanizam i zaštitu okoline opštine Kakanj nam nisu odgovorili na poziv te ostaje nejasno da li će biti organizovana i javna rasprava nakon ove interne ili će se ponovo u BiH nastaviti sa praksom ignorisanja zakona i interesa građana, u korist privatnih investitora, s koruptivnim potencijalom.