Komentari i analize

Nastavljena sječa stabala u centru Doboja, odnosno uništavanje “pluća Grada”: “Možda je slijedeći korak zabrana da dišemo i da budemo zdravi”

“Jadni smo mi svi kad smo dali nesposobnim, pohlepnim i bahatim osobama da upravljaju našim životima i određuju šta je to za nas dobro… Kvalitet življenja kreiramo svi. I ovi pohlepni, kojima ništa nije sveto, ali i mi koji dišemo. Doduše, možda je slijedeći korak zabrana da dišemo i da budemo zdravi” – izrazila je ogorčenje predsjednica Udruženja “Tolerancijom protiv različitosti – ToPeeR” Snežana Šešlija.

“Za jedno posječeno stablo se u uređenim zemljama ide u zatvor, ne može se zbog stabla drveta izgraditi objekat na tom mjestu, a u Doboju ruše više desetina stabala u centru grada i uništavaju njegova pluća, a da se niko ne zapita da li je to u redu”.

Ovo su današnji komentari Dobojlija na jučer, 07.10.2024., izvršenu novu sječu više decenija starih stabala u užem centru grada, kod nekadašnjeg sjedišta Gradske uprave. Koje je voljom aktuelnih vlasti dato ovdašnjem lokalnom preduzeću “Invest Gradnja”, zajedno sa zemljištem na kojem se nalazilo i 70 stabala, navećim dijelom visokog bora, da se na tom mjestu izgradu tržni centar. Kada su krajem prošle godine bageri srušili zgradu Gradske uprave, brutalno su isječena i 52 stabla, koja su građani doživljavali i smatrali “plućima” grada.

Kako je izostala prava reakcija, ne samo nadležnih koji bi spriječili ovaj svojevrsni ekocid, nego i drugih koji bi trebali da se brinu o prirodi, građevinci su očito ohrabreni nastavili egocid i danas, 08.10.2024., završavaju uklanjanje i preostalih stabala.

“Trebala bih se probuditi zahvalna nečemu, jer se neko brine da živim u uređenom prostoru. Jadni smo mi svi kad smo dali nesposobnim, pohlepnim i bahatim osobama da upravljaju našim životima i određuju šta je to za nas dobro. Gde su ti silni profesionalci i stručnjaci da bar kažu riječ-dvije o uništavanju svega što nekome ne treba. Kome? Možda desetak drveća pored onih 50 njima ne treba, ali vama koji ćutite treba. I vama i vašoj deci i unucima. Kvalitet življenja kreiramo svi. I ovi pohlepni, kojima ništa nije sveto, ali i mi koji dišemo. Doduše, možda je slijedeći korak zabrana da dišemo i da budemo zdravi” – javno je izrazila ogorčenje predsjednica Udruženja “Tolerancijom protiv različitosti – ToPeeR” Snežana Šešlija.

Podsjećamo, zemljište i bivša zgrada sjedišta lokalne administracije Doboja su neposredno uz Glavni gradski parka – Spomen-park narodnih heroja u Doboju, koji je još 2008.godine kandidovan za uvrštavanje na listu Nacionalnih spomenika u BiH. Naredne 2009.godine, godine, kada je Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH razmatralo prijedlog iz Doboja, kao razlog odbijanja navedeno je da dobro ne ispunjava kriterije za proglašenje nacionalnim spomenikom iz razloga što je izgubljen istorijski integritet parka. Konkretno je navedeno su lokalne vlasti svojom odlukom o izmjenama Regulacionog plana dozvolili sječu drveća i izmjenu plana parka, što je direktno imalo utjecaja na zeleni pojas koji ga okružuje. Pored toga, neplansko razmještanje bisti boraca NOR iz Drugog svjetskog rata unutar prostora parka oduzelo je prvobitnom planu izvornu koherentnost.

I tada su iz Povjerenstva vlastima u Doboju zamjerili i stavili im primjedbe za prekopavanje asfalta i trotoara oko spomen-područja, izgradnju fontane i druge izvedene radove, koje nisu bile predviđene Urbanističkim planom. Te izmjene su se trebale ugraditi u novi Urbanistički plan grada, ali on od tada pa sve do sada nije donesen. Rušenjem kompletnog objekta u neposrednom okruženju Gradskog parka i sječom više desetina stabala, sasvim je sigurno da je Grad Doboj izgubio sve šanse da se jedan od njegovih prepoznatljivih znakova i kao specifična cjelina nađe na listi nacionalnih spomenika u BiH.

Inače, ovo rušenje je samo jedno u nizu kojim se gradske vlasti mogu „pohvaliti“ unazad par godina. Na njihovoj listu srušenih znamenja grada su kompleks bivšeg “Doma vojske”, Sportska dvorana SŠC, sjedište Javnog preduzeća “Vodovod”,  Sportski poligon MZ Usora, te brojne nekada profitabilne dobojske fabrike, među kojima i najveće “Bosanka” i “Trudbenik”.

Oznake

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije