Građanski aktivizam

Neformalna grupa građana iz Poriča, kod Bugojna, od kantonalnih vlasti traži raskid ugovora o koncesiji za kamenolom na području njihove mjesne zajednice

Nakon nedavnog sastanka sa ministrom privrede Srednjobosanskog kantona, na kojem nisu dobili konkretne odgovore na pitanja o izdavanju koncesije za istraživanje i eksploataciju dolomita u njihovoj mjesnoj zajednici, aktivisti neformalne grupe građana Poriče su predali zvanični zahtjev za preispitivanje i ukidanje sporne koncesije. Tekst Zahtjeva sa pravnim argumentima prenosimo u cjelini:

ZAHTJEV ZA PREISPITIVANJE I RASKID UGOVORA O KONCESIJI

Neformalna grupa građana “Stop nelegalnoj ekspolataciji dolomita na području MZ Poriče u Općini Bugojno” okuplja građane MZ Poriče u čijem naselju je planirana eksploatacija tehničkog građevinskog kamena dolomita na lokalitetu Bukovački potok, a koji strahuju da bi realizacija ugovora o koncesiji dovela do potencijalne opasnosti koju predstavlja ova aktivnost za životnu sredinu i zdravlje stanovnika naselja imajući u vidu blizinu naseljenog mjesta.

Naime Vlada SBK/KSB i privredno društvo Kvatro d.o.o. Bugojno su u maju 2022.g. sklopili Ugovor o koncesiji za istraživanje i eksploataciju tehničkog građevinskog kamena dolomita na lokalitetu „Bukovački potok“ Općina Bugojno.

Ovim ugovorom preuzete su obaveze iz ugovora te njihovo izvršenje smatramo upitnim imajući u vidu nepravilnosti koje smo do sada uočili.

OV Bugojno donijelo je Odluku o izdavanju prethodne saglasnosti za kamenolom na području MZ Poriče na osnovu direktnog zahtjeva investitora, a ne Ministarstva, bez prateće dokumentacije i bez mišljenja zbora građana MZ Poriče o prijedlogu! Zakon o koncesijama SBK propisuje „Općinsko vijeće dužno je dostaviti saglasnost u roku od 30 dana od dana prijema zahtjeva koje je uputilo resorno ministarstvo“, a u ovom slučaju investitor podnosi neobrazložen zahtjev bez dokaza općinskom vijeću. O ovako nezakonito podnesenom zahtjevu OV bez ikakve dodatne dokumentacije odlučuje većinom glasova, a što je dokazano i podneskom kojim OV odgovara grupi na ZOSPI od 11.02.2022.g. gdje šef Odsijeka OV navodi : „…naglašavamo da je OV Bugojno putem Stručne službe Općinskog vijeća i načelnika na razmatranje upućen Prijedlog odluke, bez priloga, sadržajem i formom identičan Odluci koju je Vijeće donijelo 08.12.2021.g.“

Imajući u vidu da se ova odluka tiče i direktno građana MZ Poriče koji bi bili  direktno ugroženi radom kamenoloma, OV je moglo da traži mišljenje MZ Poriče, ali je to izbjeglo  na štetu građana. Statut Općine Bugojno kaže „Zbor građana MZ saziva se radi izjašnjavanja građana o pojedinim pitanjima iz samoupravnog djelokruga Općine, raspravljanja o potrebama i interesima građana, te davanja prijedloga za rješavanje pitanja od mjesnog značaja… Općinsko vijeće može tražiti mišljenje od zbora mjesne zajednice o prijedlogu općeg akta kao i drugim pitanjima iz djelokruga Općine kod provođenja javne rasprave.“

Nakon peticije koju je potpisalo preko 1000 građana, mješani su dostavili Zahtjev/inicijativu uz potpise načelniku i predsjedavajućem OV da sazove sjednicu na kojoj bi se argumentirano raspravilo o nezakonitoj Odluci i kojom se traži da se Odluka stavi van snage. Građani do danas nisu dobili odgovor iako je rok od 30 dana propisan Statutom za odgovor već istekao.

Na osnovu takve Odluke OV koja je donesena na naprijed navedeni sporan način, u februaru 2022. godine Ministarstvo privrede SBK raspisuje Javni natječaj za prikupljanje ponuda radi dodjele koncesije za istraživanje i eksploataciju tehničkog građevinskog kamena na lokalitetu Bukovački potok. Tokom trajanja Javnog poziva građani su prikupljenih 1.100 potpisa peticije kojom se protive izdavanju koncesije dostavili i nadležnom Ministarstvu SBK. Bez obzira na sve Vlada SBK je 19.05.2022. godine donijela Odluku o dodjeli koncesije društvu „Kvadro“ koji su ponudili nerealnu cijenu i koji nemaju nikakvog dosadašnjeg iskustva u ovom poslu.

Nakon zaključenog Ugovora o koncesiji investitor je već na nelegalan način započeo radove na terenu bez ikakvih dozvola, samo na osnovu ugovora o koncesiji koji nije dovoljan za izvođenje radova. Po pozivu grupe kantonalni rudarsko –geološki inspektor dana 19.07.2022.g. privremeno sprečava ovakvo kršenje zakona.

Nakon uvida u dokumentaciju koju je predočio investitor inspektor je zaustavio radove, uz argumentaciju, da osim ugovora o koncesiji i Odluke OV Bugojno, investotor nema niti jednu dozvolu. Preduzeće „Kvatro“ započelo je izvoditi radove a nema ni urbanističku dozvolu, Odobrenje za eksploataciju i Odobrenje za izvođenje rudarskih radova što su po zakonu i glavnom rudarskom projektu obavezni posjedovati .

Član 30. Ugovora: Ugovor će se raskinuti prije isteka ugovorenog roka: 3. Ako se ne eksploatira u skladu sa odobrenjem za eksploataciju. U ovom slučaju koncesionar ne samo da ne eksploatira u skladu sa odobrenjem, nego vrši eksploataciju i bez odobrenja!

Dakle, preduzeće „Kvatro“ započelo je izvoditi radove na osnovu ugovora o koncesiji, bez ostalih dozvola koje je po zakonu i glavnom rudarskom projektu obavezno posjedovati čime smatramo da je već u prvoj fazi zloupotrijebio ugovor o koncesiji i prekršilo prava i obaveze predviđene ovim ugovorom.

Također, smatramo da je Ministarstvo kao koncesor ili posredstvom inspekcijskih organa dužno preispitati kartu lokaliteta eksploatacionog polja koja bi trebala da je sastavni dio ugovora (str.1.Ugovora) i realno eksploataciono polje na terenu gdje je vidljivo da se ekploatacija planira na lokalitetu krivine ( pune linije) magistralne ceste Bugojno-Kupres-Livno, u samoj blizini naseljenog mjesta MZ Poriče, blizini izvorišta pitke vode , te da eksploataciono polje i postojeći ribnjak sa objektima za stanovanje i rad  dijeli samo  magistralni put.

Da se radi o nekompetentnom privrednom društvu  dovoljno govori  činjenica da je investitor dana 21.07.2022. godine uhapšen od strane FUP u saradnji sa Kantonalnim tužilaštvom SBK zbog sumnje na počinjenje krivičnog djela iznude.

Zakon o koncesijama SBK članom 23. propisuje da nadzor nad korištenjem predmeta koncesije i obračunavanje naknade za koncesiju obavlja nadležno ministarstvo .

Obzirom na sve navedeno predlažemo da kao nadzorno tijelo i koncesor ispitate Ugovor o koncesiji za istraživanje i eksploataciju tehničkog građevinskog kamena dolomita na lokalitetu „Bukovački potok“ Općina Bugojno od maja 2022.g. i sprovođenje zaključenog ugovora, te da nakon što utvrdite sve činjenice i okolnosti vezane sa spornom eksploatacijom, preispitate zaključeni ugovor i raskinete koncesiju.

S poštovanjem!

NGG PORIČE BUGOJNO

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije