Građanski aktivizam

Nezadovoljni građani od ministra zahtjevaju da preduzme sve korake da obezbijedi poštovanje Zakona o zaštiti prirode i Prostornog plana RS i zaštiti Jahorinu

Nezadovoljni odgovorom ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojana Vipotnika na njihov apel, od 30.10.2023., da „u skladu sa zakonima Republike Srpske, mandatom, vizijom i misijom Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, spriječi ekocid na Jahorini“, grupa građana s Jahorine, ponovo se obratila ministru. Na njegovo negiranje svoje nadležnosti u vezi sa slučajem zbog koga su mu se obratili, odgovorili su: „Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS itekako ima nadležnost sa ovog aspekta te je prema navedenom članu Zakona o zaštiti prirode RS-a bilo još i dužno da predloži zaštitu Jahorine. Imajući u vidu da Prostorni plan ističe 2025, znači da Ministarstvo uveliko kasni sa ovim predlozima.“. Njihovo posljednje pismo (kao i skenirano prethodno ministra Vipotnika), u nastavku, objavljujemo u cjelosti.

Poštovani ministre Vipotnik,

dana 28.11.2023. primili smo Vaš odgovor na pismo koje smo vam poslali mejlom i putem medija 30.10.2023. Pismom smo uputili apel da zaustavite sprovođenje predloga regulacionog plana koji su po nalogu opštine Trnovo uradili Radis i Unis institut. Navedenim regulacionim planom se predviđa sječa šume koja predstavlja prirodnu barijeru od vremenskih nepogoda, betonira i asfaltira 20ha Jahorine, uključujući pojaseve pored samih skijaških staza, pregradjivanje nužnih prilaza kućama, gradi po parking prostorima i na manje od jednog metra od postojećih objekata. Iznad svega, ugrožava se snabdijevanje vodom ne samo Jahorine, već i Pala i Istočnog Sarajeva, čime se urušava razvoj i prosperitet Jahorine, kao olimpijske planine i izuzetnog prirodnog resursa Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.

Slažemo se s Vama da prema članu 50. Zakona o uređenju prostora i građenju Ministarstvo daje saglasnost na predloge prostornih, urbanističkih i zoning planova područja posebne namijene jedinica lokalne samouprave i da pri donošenju planova vrši provjere poštovanja odredbi Zakona i podzakonskih propisa, uključujući i usaglašenost planova sa dokumentima šireg područja. Budući da se u konkretnom slučaju radi o sprovedbenom dokumentu jedinice lokalne samouprave, opštine Trnovo, shvatamo Vaš navod da ne postoji mogućnost postupanja Ministarstva po navedenoj zakonskoj odredbi, kao i da nam u slučaju usvajanja takvog plana od strane opštine Trnovo (što je već slučaj sa sekcijom 1 u obuhvatu od 5ha) ostaje kao jedina mogućnost pokretanje postupka ocjene usaglašenosti plana s Ustavom i Zakonom o uređenju prostora i građenju pred Ustavnim sudom Republike Srpske.

Međutim, u Prostornom planu Republike Srpske, na stranici 103. navedeno je: “planirano povećanje ukupne površine pod zaštitom kroz proglašenje novih zaštićenih područja (tabele 4 i 5)  na osnovu predloga Zavoda za zaštitu kulturnoistorijskog i prirodnog naslijeđa.” U tabeli 4, na str. 105. pod rednim brojem 12. a) predlaže se zaštita Jahorine, kao “zaštićenog prirodnog pejzaža” sa ukupnom površinom od 11547 ha.

Takođe, u članu 60. stav (1) Zakona o zaštiti prirode Republike Srpske, navedeno je:

“Vlada na prijedlog Ministarstva, a po prethodno pribavljenom mišljenju nadležnih ministarstava, aktom o proglašenju zaštićenog područja  proglašava zaštićenim:
a) strogi rezervat prirode,
b) posebni rezervat prirode,
c) zaštićeno stanište i
        d) zaštićene pejzaže.”

Prema tome, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS itekako ima nadležnost sa ovog aspekta te je prema navedenom članu Zakona o zaštiti prirode RS-a bilo još i dužno da predloži zaštitu Jahorine. Imajući u vidu da Prostorni plan ističe 2025, znači da Ministarstvo uveliko kasni sa ovim predlozima.

Budući da postoji veliko interesovanje javnosti za Jahorinu uopšte, ovaj odgovor ćemo poslati sredstvima javnog informisanja. Takođe, želimo da Vas obavijestimo da se javna rasprava ponavlja 21.12.2023. u 13h u Trnovu, zbog toga što nosilac izrade plana, Unis institut, na prethodnoj raspravi nije imao odgovor ni na jednu od naših primjedbi. U odgovorima koje nam je naknadno upućivao, imao je tendenciju da odbija sve naše primjedbe i sugestije iako su bile zasnovane na zakonskim propisima.

S obzirom da Zakon o uređenju prostora i građenju nije jedini zakon kojim se uređuje prirodni resurs, molimo Vas da u narednom periodu, zajedno s javnošću i opštinama Trnovo i Pale, preduzmete sve potrebne korake da se Zakon o zaštiti prirode i Prostorni plan Republike Srpske ispoštuju i izvrše.

S poštovanjem,

Grupa građana s Jahorine

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije