Velikim štrajkom upozorenja bez presedana, sindikat željeznice i saobraćaja EVG i sindikat zaposlenih u javnom sektoru ver.di hoće u ponedjeljak da parališu veliki dio saobraćaja širom Njemačke – uključujući železnički i vazdušni, a dijelom i vodeni i kopneni saobraćaj.
Štrajk u trajanju od 24 sata počinje – u ponoć u nedjelju 26. marta i traje do ponoći u ponedjeljka 27. marta – rekli su iz oba sindikata.
Ver.di je na štrajk pozvao 120.000 zaposlenih, a EVG 230.000 zaposlenih u autobuskim firmama i željeznici.
S obzirom na raspoloženje zaposlenih u firmama u oblasti saobraćaja, očekuje se visok nivo učešća, rekao je šef ver.di-ja Frank Verneke najavljujući u četvrtak štrajk i dodao da će „efekat biti ogorman”.
Željeznica
Štrajk se odnosi na željeznički saobraćaj svake vrste u cijeloj zemlji. Dojče ban (DB) uopšte neće funkcionisati.
Predsjednik EVG-a Martin Burkert preporučio je putnicima da već u nedjelju stignu na svoje odredište što je ranije moguće. „Zato što definitivno može biti smjena koje idu od nedjelje uveče do ponedeljka”, rekao je on.
Autoputevi, tuneli, vodeni saobraćaj
Preduzeće za autoputeve će takođe štrajkovati, kao i uprava za vodu i transport.
To znači da tuneli na putevima će takođe biti obuhvaćni štrajkom. „Mislimo na određene tunele”, rekla je zamjenica ver.di Kristin Bel. Još uvijek nije jasno koji su tuneli pogođeni, ali ti određeni tuneli će biti zatvoreni.
Aerodromi i javni prevoz
Ver.di takođe poziva na obustavu rada – na aerodromima i u lokalnom javnom prevozu – u pokrajinama Hesen, Sjeverna Rajna-Vestfalija, Baden-Virtemberg, Saksonija, Donja Saksonija, Rajna-Palatinat i Bavarska.
To znači da su pogođeni svi komercijalni aerodromi, osim u Berlinu.
Na najvećem njemačkom aerodromu u Frankfurtu neće biti putničkog saobraćaja, kao ni u Minhenu. Uprava frankfurtskog aerodroma Fraport saopštila je u četvrtak da se putnici hitno mole da u ponedjeljak ne dolaze na aerodrom. Neće biti čak ni tranzitnog saobraćaja.
Šta kažu poslodavci?
Štrajk će, prema ocjeni aerodromskog udruženja ADV, pogoditi stotine hiljada putnika. „Oko 380.000 poslovnih i privatnih putnika neće moći da leti”, saopštilo je udruženje.
Govori se o „eskalaciji štrajka po francuskom modelu”. Čitava zemlja će biti isključena iz međunarodnog vazdušnog saobraćaja.
„Sindikati u Njemačkoj se opraštaju od tradicije da se rješenja postižu za pregovaračkim stolom”, kritikovao je generalni direktor ADV Ralf Bajsel. Najavljene akcije prevazilaze svaku zamislivu i opravdanu mjeru i nemaju nikakve veze sa štrajkom upozorenja. „To je pokušaj da se generalnim štrajkom uvedu francuski uslovi u Njemačkoj.
Dojče Ban (DB) je kritikovao štrajk kao „nerazuman i nepotreban”. EVG mora da se suoči sa svojom odgovornošću i „odmah se vrati za pregovarački sto”, zahtijevao je Martin Zajler, direktor ljudskih resursa u DB. Željeznice su „podnijele odgovornu ponudu” i uvijek su spremne za razgovor. Slijedeći redovni termin pregovora krajem aprila je prekasno.
„Pretpostavljamo da će zemlja u ponedjeljak biti paralizovana i da skoro nikakav željeznički saobraćaj neće biti moguć”, rekao je Zajler.
Kupljene karte za 27. i 28. mart – mogu besplatno da se stroniraju ili iskoriste fleksibilno do 4. aprila.
„Naravno da smo spremni da obeštetimo putnike u takvim situacijama”, reako je Zajler i ipak, savjetovao: „Svako ko može da pomjeri putovanje, neka to uradi.”
Savezni ministar saobraćaja Volker Vising je u izjavi za štampu upozorio: „Mogu samo da apelujem na sve partnere da budu svjesni svoje odgovornosti kako bi bilo što manje uticaja na stanovništvo”. Željeznica daje ogroman doprinos mobilnosti i snabdijevanju društva.
Nastavak pregovora u ponedjeljak
Ovim akcijama sindikat ver.di pojačava pritisak na treću rundu pregovora sa saveznom vladom i lokalnim vlastima, koja počinje u ponedjeljak.
Zajedno sa Udruženjem državnih službenika dbb, Sindikat javnog sektora traži 10,5 odsto i najmanje 500 evra više mjesečno – za 2,5 miliona zaposlenih.
Poslodavci (država) su krajem februara u drugoj rundi pregovora ponudili povećanje plata za pet odsto u dva koraka i jednokratne isplate u ukupnom iznosu od 2.500 evra.
Sindikati su „suočeni sa potpuno neadekvatnom ponudom i zato nam je važno da prije početka treće runde kolektivnog pregovaranja ponovo stavimo do znanja da naši zahtijevi imaju široku podršku među zaposlenima”, rekao je Verneke. To će se pokazati u ponedjeljak.
Krajem februara, sindikat željeznice EVG je započeo pregovore sa DB-om i oko 50 drugih železničkih kompanija – i traži najmanje 650 evra više plate, ciljajući na povećanje od 12 odsto uz rok trajanja kolektivnog ugovora od godinu dana.
Sindikat je prošle nedjelje odbio prvu ponudu DB-a – povećanje plata u dva koraka za ukupno 5 odsto i nekoliko jednokratnih isplata u ukupnom iznosu od 2.500 evra.
Sindikati se bude poslije 30 godina
Poslednji put je saobraćaj širom Njemačke bio paralisan u proljeće 1992. pre više od 30 godina. Štrajk je tada trajao nekoliko sedmica, a nekoliko stotina hiljada zaposlenih privremeno je prestalo sa radom. Međutim, to je bio „pravi” štrajk koji traje dok se ne postigne dogovor, a ne štrajk upozorenja – kako se u Njemačkoj zove obustava rada na određeno vrijeme i o kojima se radi ovog proljeća.
Čini se da je Frank Verneke svoj sindikat inspirisao brojnim akcijama u proteklih nekoliko nedjelja – štrajkova i uličnih protesta bilo je među zaposlenima u vrtićima, klinikama i mnogim drugim oblastima.
Osim toga, ovog proljeća je primjetna pojačana saradnja sindkata i drugih dijelova društva. Tako su aktivisti Fridays for future podržali štrajkove sindikata 3. marta, a, pozdravili su i preko svojih kanala najavili i akcije za 27. mart.