Građanski aktivizam

Noćna pljačka šljunka u Čelopeku kod Zvornika. A Polom kod Bratunca i dalje na meti šljunkara sa sumnjivim motivom.

A, da se radi o nezakonitim radnjama, bilo je jasno kada su aktivisti, koji se u vodotoku rijeke Drine bore protiv nezakonite i nekontrolisane eksploatacije šljunka, provjerama utvrdili da su na području Zvornika trenutno aktivni i legalni samo lokaliteti za održavanje riječnog korita „Debela međa“ i „Šepak“ te, lokalitet „Šib“.

Šljunkari u Čelopeku kod Zvornika i popred čestih kontrola inspekcija nesmetano nastavljaju sa svojim nezakonitim aktivnostima, koristeći vikend i noćne uslove i pod reflektorima, bez straha od sankcija, vade šljunak iz korita rijeke Drine. Ovog vikenda (03.08.2024.) „građanska patrola“ snimila je rad mehanizacije u koritu ove rijeke i proslijedili NGG „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“.

A, da se radi o nezakonitim radnjama, bilo je jasno kada su aktivisti, koji se u vodotoku rijeke Drine bore protiv nezakonite i nekontrolisane eksploatacije šljunka, provjerama utvrdili da su na području Zvornika trenutno aktivni i legalni samo lokaliteti za održavanje riječnog korita „Debela međa“ i „Šepak“ do kraja godine, prema ugovorima JU „Vode Srpske“, sklopljenim sa zvorničkim preduzećima „Jokić investt“, odnosno „SPS“, dok je „Keso gradnja“ na lokalitetu „Šib“ dobio vodnu saglanost i ugovor za izvođenje radova do 30.06. 2025. godine.

Inače, kada je riječ o eksploataciji šljunka u vodotocima u RS, JU “Vode Srpske” je tokom prošlog mjeseca raspisala dva javna poziva za dostavljanje ponuda za održavanje riječnih korita, dislokaciju i vađenje riječnog materijala. Javni pozivom obuhvaćeni su vodotoci Lima, Vrbanje, Une, Sane, Gomjenice, Drine, Vrbasa i Sutjeske.

Previđeno je izvođenje radova na ukupno 25 lokacija u lokanim zajednicama Bijeljina, Bratunac, Rudo, Kotor Varoš, Kostajnica, Prijedor, Novi Grad, Laktaši, Srbac i Gacko.

“Nakon raspisivanja tendera za radove u ovih deset lokalnih zajednica kontaktirani smo iz Bratunca iz Mjesne zajednice Polom da su “Vode” po treći puta raspisale tender za vađenje 4229,13 metara kubnih, na ovom područku. U prethodna dva tendera sklopljeni su ugovori i data saglasnost za izvođenje radova privrednom društvu “Bukom Prom” iz Vlasenice, ali im mještani Poloma nisu dozvolili da pređe preko njihovih imanja i eksploatiše šljunak iz korita rijeke Drine” – kažu aktivisti grupe „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“.

Podsjećamo, šljunkarima nije pomoglo ni to što su, nakon odbijanja mještana da im daju pristupni put do obale Drine, pokušali da uvjere JU “Vode Srpske” da su dobijenom saglasnošću Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS obezbijedili drugi pristupni put, kako bi realizovali ugovor i izvršili radove na uređenju korita rijeke Drine u Polomu. Javnoj ustanovi nije preostalo ništa drugo nego da konstatuje da izvođač radova sa kojim su sklopili ugovor nije mogao obaviti posao, jer je u više pokušaja da priđe rijeci Drini bio onemogućen od mještana. Mještani su, na plaži na kojoj je trebao biti lagerovan šljunak, sagradili i ljetnikovac na kojem se omladina i ostali mještani okupljaju i druže.

“Mještani su, kako su isticali tokom naše pružene podrške i organizovanja više protesta u Polomu, u ubjeđenju da radovi i vađenje minorne količine riječnog materijala nisu neophodni da bi se ovo naselje zaštitilo od poplava, što bi po njima trebao biti osnovni razlog za eksploataciju riječnog materijala.  Nejasno im je, kako kažu, kako bi se “Bukom Promu” isplatilo da za tu količinu urede pristupni put, formiraju skladište za izvađeni materijal i obezbijede druge uslove, uključujući i to da poslije izvedenih radova vrate zemšljte u prvobitni položaj. Posumnjali smo da bi iza šljunkara ostala uništena plaža i devastacije, koje smo imali prilike gledati na mnogim mjestima duž rijeke Drine, Bosne, Vrbasa i drugih rijeka” – pojašnjavaju aktivisti razloge zbog kojih su pružili podršku mještanima Poloma kod Bratunca.

Mještani Poloma ih uvjeravaju, kažu aktivisti, da ni po koju cijenu neće dozvoliti vađenje šljunka u njihovom mjestu, odnosno da neće dozvoliti uništavanje riječne obale i pravljenje kratera u rijeci Drini kako bi šljunkari izvadili šljunak, na koji su se “nameračili” po treći puta.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije