Kada su u pitanju aktuelne rudarske aktivnosti u regionu, pažnja je u najvećoj mjeri usmjerena na Srbiju, istočnog susjeda Bosne i Hercegovine, gdje je održan Samit o kritičnim sirovinama Srbije, uz prisustvo kancelara Savezne Republike Nemačke Olafa Šolca i potpredsednika Evropske komisije za energetiku Maroša Šefčoviča i 19.07.2024. godine potpisan Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
U BiH je u Varešu 05.03.2024. godine otvoren Rudnik cinka, barita i olova Rupice kompanije „Adriatic Metals“. Investitor, a i vlasti u Federaciji BiH, ovo predstavljaju kao najveću poslijeratnu investiciju u cijeloj BiH, a naročito značajnu za stanovnike nerazvijene opštine Vareš. Posao u rudniku dobilo je više od 270 radnika, sa dvostruko većim brojem povezanih sa radom ovog rudnika. Investitori su najavili da će do 2050. godine proizvesiti i prodati cinka i olova u vrijednosti većoj od pet milijardi evra. Odgovorno lice u ovoj kompaniji je Cronin Paul David, a prema podacima iz Centralnog registra BiH „Adriatic Metals“ je u 2023. godini imao ukupan prihod od 109.123 KM.
U drugom entitetu, vlasti Republike Srpske su posredstvom svoje vladajuće većine na sjednici u Narodnoj skupštini 22.05.2024. godine onemogućili izglasavanje dokumenta, koji bi Vladu RS obavezao da ne izda koncesiju preduzeću “ARCORE ulaganja” d.o.o. Banja Luka, podružnici švajcarske kompanije ARCORE AG. “Deklaraciju o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na teritoriji opštine Lopare” podnijele su opštinske vlasti i ekolozi iz Lopara, sa kojim su se republičke vlasti na prilično podmukao način poigrali. Prvo su prihvatili Deklaraciju kao validnu, a potom su se poslanici SNSD-a i stranaka koje ih podržavaju napravili “nevidljivim” i “oborili” Deklaraciju. Od 65 prisutnih poslanika u sali za Deklaraciju izjasnio se 21 poslanik, dok protiv ili uzdržanih nije bilo.
Na ovaj način su vlasti nastavile da pripremaju teren na očekivane intenzivne rudarske aktivnosti u budućnosti, jer se već neskriveno govori da će RS postati baza za kritične mineralne sirovine. U tim izjavama prednjači predsjednik RS Milorad Dodik, a slijedi ga i ministar energetike i rudarstva Petar Đokić, predsjednik NSRS Nenad Stevandić i drugi zvaničnici aktuelnih vlasti u ovom entietu.
“Raduje me povećano interesovanje investitora za mineralna i rudna bogastva Republike Srpske. Kroz istoriju, Srbi su se utemeljili na Balkanu racionalno koristeći rudna bogatstva za jačanje države, kulture i vjere” – jedna je od izjava na društvenim mrežama predsjednika RS Milorada Dodika, naravno, u njegovom stilu.
Što se tiče investitora, kompanija AR CORE ulaganja d.o.o. je za geološka istraživanja na planini Majevici na području Lopara licencu dobila 2018. godine i u periodu od 2020. do 2022. godine uslijedile su tri intenzivne faze istraživanja. Ona su završena 31.07.2022. godine i, prema zakonskim propisima, je do 31.07.2024. godine imala mogućnost da podnese zahtjev za izdavanje koncesije i otvaranje rudnika. Međutim, prema nezvaničnim informacijama iz Vlade RS, taj rok je prolongiran za mart 2025. godine, zato što ih je prije isteka licence za istraživanja završio ranije, pa mu se zakonski dvogodišnji rok za podnošenje zahtjeva za koncesiju računa od marta 2023. godine do marta iduće godine.
“To je svjesna manipulacija i učinjeno u dogovoru i “gledanjem kroz prste” Ministarstva za energetiku i rudarstvo, jer se čeka pogodan momenat za realizaciju. Nikoga u Vladi RS nije zanimalo, a zasigurno su imali pristup finansijskim pokazateljima, da “ARCORE ulaganja” 2018. godine, dakle u godini u kojoj je dobilo licencu za istraživanja, nije imalo registrovanih prihoda. Prema dostupnim podacima iz APIF, u 2019. godini prihod im je iznosio 10.206 KM, a naredne dvije godina kada su imali intenzivna istraživanja 114.773 KM u 2020. godini i u 2021. godini 19.254 KM. U 2022. godini, kada su okončali istraživanja, imali su prihod 7.491 KM i prošle 2023. godine 69.217 KM“ – informacije su ekoloških aktivista koji se bore za zaštitu Majevice.
Sa tri povezane firme još su na području RS u lokalnim zajednicama Doboj i Petrovo (“Medeni brijeg”), Jezera, Šipova i Mrkonjić Grada (“SNK Metali”) i Čajniča (Braha….) u RS je sa istražnim radnjama zasupljena “Lykos Balkan Metals”, čiji je vlasnik i direktor Miloš Bošnjaković, koji je jedan od ranijih direktora i vareške kompanije „Adriatic Metals“.
Za razliku od Rudića, kome na ruku ide da je kompanija kojom rukovodi okončala geološka istraživanja i njih se u većoj mjeri ne tiče novousvojeni Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima Republike Srpske, Bošnjakovićev „Lykos“ mora da sačeka i vidi na koji način će se završiti priča oko Inicijative Centra za životnu sredinu, koji je podnio Ustavnom sudu RS. Zahtjevom za ocjenu ustavnosti, Inicijativom se od Ustavnog suda traži da utvrdi da sporne odredbe zakona, kojeg je izradilo Ministarstvo energetike i rudarstva, nisu u skladu sa osnovnim principima i pravima zajamčenim Ustavom Republike Srpske, čime bi kao takve bile stavljene van snage. Kao protivustavne odredbe CZŽS je označio one izmjene i dopune zakona čijom primjenom se dozvoljavaju geološka istraživanja, odnosno bez poštovanja osnovnih principa lokalne demokratije, bez prethodne procjene uticaja za skoro sva geološka istraživanja, kao i bez jasno utvrđenih ukupno dozvoljenih količina za metalične mineralne sirovine koje se mogu izuzeti u toku istraživanja.
Međutim, rezultat napora ekoloških aktivista da se u Loparama ne otvori rudnik litijuma koji bi, po njihovim tvrdnjama, nanio veliku štetu Majevici, umnogome zavise od uspješnosti otpora ekologa u susjednoj Srbiji da odbrane Jadar i druge, u javnosti pominjane, lokalitete za rudarenje, čime su se vlasti, navodno, obavezale da će dozvoliti rudarenje prema potpisanom Memorandumu o razumevanju između EU i Srbije. Prevedeno, ukoliko predsjednik Srbije Aleksanad Vučić uspije u svojoj i nakani Vlade Srbije da ustupi mineralne sirovine EU, Kinezima i Amerikancima na svojoj teritoriji, vrlo je izvjesno da će ga u tome slijediti i predsjednik RS Milorad Dodik na teritoriji kojom suvereno vlada, odnosno u RS.
„Mi smo odlučni da do realizacije tog projekta ne dođe i da sačuvamo svoja ognjišta. Nastavljamo sa započetim prikupljanjem donacija za izradu Studije za “Park prirode Majevica”, što planiramo do početka proljeća naredne godine, do kada ćemo završiti i terenska istraživanja biljnog i životinjskog svijeta za tu Studiju, u koje su uključeni ne samo eminentni istraživači, već i brojni ekolozi i prijatelji prirode iz regiona” – informacije su od majevičkih ekologa.
Inače, sa porukom “DOSTA je Majevici njenih rudnika!” ekološki aktivisti, koji su aktivno uključeni u aktivnosti protiv rudarenja na Majevici, su 04.08.2024. pokrenuli aktivnu kampanju, koja će uključivati područje Lopare, Ugljevik, Brčkog, Bijeljine i Zvornika.