Prošlo je više od mjesec dana kako su mještani prigradskih naselja Općine Olovo primjetili da je došlo do značajnog onečišćenja rijeke Bioštice, što ih je, kako kažu, podsjetilo na isti slučaj u februaru 2023. godine, kada je na istom lokalitetu “Zeleni Vir” došlo do neprirodnog zamućenja ove rijeke. Bez obzira na zahtjeve, ne samo građana već i vlasti ove lokalne zajednice, na pravi način još nije vršeno uzrokovano vode, tako da Olovljani piju isključivo flaširanu vodu. I pribojavaju se novog onečišćenja.
A prst upiru na nešto više od pola kilometra od vodovoda udaljeni Rudnik olova „Geomet“, britanske kompanije “Mineco”. Za koji je, prema njihovom priznanju, jedino utvrđeno da su sa otpadnim vodama 07.02.2023. godine zagadili rijeku Biošticu, kojom se vodom snabdijeva ovaj gradić. Tada je uslijedila i interevencija inspekcije, pa je došlo i do privremenog prekida rada rudnika zbog bojazni da bi jalovište olovne rude koja predstavlja visokotoksičnu materiju zbog visoke koncentracije otrovnog cinka i željeza moglo ugroziti vodosnabdijevanje ne samo građana Olova, već i nizvodno od ulijevanja u rijeku tzv. prvog reda Krivaju, a zatim i u rijeku Bosnu.
Iz rudnika su javno priznali da je dno dijela privremenog jalovišta propalo, što je prouzrokovalo izlivanje glinovite vode koja je po svemu sudeći podzemnim tokovima stigla do rijeke Bioštice. Odnosno, sumnje su bile da je usljed tadašnje velike hladnoće pukao bazen u kojem se vrši separacija rude olova i ceruzita, te je voda, kroz zemlju, našla put do rijeke koja se nalazi blizu rudnika. Za zamućenje Bioštice 11.05.2024. godine nije bilo dovoljno dokaza da se ponovo i nedvosmisleno to pripiše rudniku, mada je reporter lokalnog Radio Olova, napravio video snimak i istraživanje, ustanovivši da je zamućena voda u kanjon Bioštice ušla upravo na istom mjestu kao i prošle godine, te da potiče iz rudnika.
O zagađenju rijeke Bioštice tehnološkim otpadnim vodama sa prostora jalovišta rudnika “Geomet” bilo je riječi i na sjednici Općinskog vijeća Olova 16.05.2024. godine, jer je jedna od tački bila pripremljena Informacija o akcidentnom zagađenju vodovoda, ali se to odnosilo na prethodnu istragu koju je vodila ekspertna grupa koju je angažovala Općina Olovo i o njihovom izvještaju i rezultatima u dosadasnjem toku istrazivanja, vezanom za prethodni ekces, iz mjeseca februara 2023. godine.
Očekivalo se, čak i najavljivalo, da će se i za novo onečišćenje nakon detaljnih analiza i istrage utvrditi odgovornost. Ali, kao i za prethodni slučaj, sve je za sada samo na najavama da će po utvrđivanju šteta koje je onečišćenje u rijeci nanijelo za floru i faunu, preduzeti mjere za sankcionisanje odgovornih.
“Istog dana kada je prijavljeno novo zamućenje sam uspio doći do odgovornih lica u dežurnoj laboratoriji Agencije za vode, gdje mi je rečeno da oni nisu dobili nalog vodne i federalne inspekcije, a činjenica je da uz nalog inspekcije izlaze, što je smisleno. Tako da niko od nadležnih institucija nije radio uzorkovanje, što je van svake pameti. Trebao je da neko dođe i utvrdi se šta je. Ovako je sve neprofesionalno u krajnjem slučaju” – pojašnjava Safet Kulo, stručni saradnik za zaštitu okoline Općine Olovo, izražavajući čuđenje da je na traženje iz općine od federalnog nivoa i Agencije za vodno područje rijeke Save da izađu na teren, utvrde razloge i urade analizu vode odgovor izostao.
U Olovu tvrde da je potom općinska Civilna zaštita uzela uzorak vode i pokazalo se da je koncentracija olova izvan dozvoljenog nivoa. Ali, iz rudnika tvrde da njihove aktivnosti nisu prouzrokovale zamućenje rijeke. Iako se u javnosti o tome govorilo, kažu i da nisu obaviješteni da će se vršiti revizija okolinske dozvole.
“Napominjemo da se u rudniku, u procesu prerade rude koristi isključivo i jedino zatvoreni sistem vode, odnosno tehnološka voda cirkuliše kroz sam sistem, vrši se određeno pročišćavanje, taloženje i vraća se u tehnološki proces prerade rude. Na taj način se voda nikako ne ispušta u slobodni površinski tok, niti rijeku Biošticu” – tvrdnje su iz kompanije “Geomet”.
Što se tiče prošlogodišnjeg zamućenja, analiza koja je rađena utvrdila je prisustvo teških metala u rijeci poput olova i žive. Koncentracija suspendovanih materija je bila 150 puta veća, a vrijednost dobijena za olovo je 33 puta veća od maksimalno dozvoljene koncentracij. Na uzorku otpadne vode koji je uzet na mjestu “Taložnica Geomet Olovo” koncentracija suspendovanih materija je bila 24 puta viša od granične vrijednosti.
Ekolozi sumnjaju da je došlo i do promjene vodenog svijeta i izumiranja vrsta koje su do sada egzistirale u Bioštici, a ono što je karakteristično u ovom slučaju je da su lokalne vlasti i građani podjednako ogorčeni zbog odnosa viših nivoa vlasti, odnosno zbog neutvrđivanja uzroka i neodređivanja konkretnih mjera zaštite rijeke Bioštice, a time i sistema vodosnabdijevanja građana Olova.