Građanski aktivizam

Opet se pregrađuje rijeka Bosna kod Doboja i onemogućava slobodan protok vode: Mogu li se ove vlasti odmaknuti od bagera?

“Grad Doboj koji se deklariše kao grad na tri rijeke nema dovoljno vode za piće. Umjesto da izađe na obale rijeka, napravi obaloutvrde i tako zaštite grad od poplava i podignu nivo vode, a da ne govorimo uređenim plažama, šetalištima ili trim stazama. Mogu li se ove vlasti odmaknuti od bagera” – pitaju ribari u prijavi koju su dostavili aktivistima grupe “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.

Upravljanje vodotokom u RS, kada je u pitanje primjena zakonskih propisa, izgleda da nije obavezujuće za nadležne institucije, jer je proteklog vikenda ponovo pregrađeno koriti rijeke Bosne i time onemogućen normalan protok vode.

Prema prijavi koju su aktivisti dobili od ribara i “građanske patrole” u ovom vodotoku, pregrađeno je gotovo u potpunosti korito rijeke Bosne kod željezničke stanice u Doboju i ostavljen je samo uski prolaz za protok vode. Lokacija je svega tri kilometra od međuentitske linije razgraničenja sa Federacijom BiH, a u neposrednoj blizini prije dvije godine nezakonitog istresanja šuta u samo korito rijeke Bosne, zbog čega je tada intervenisala i Vodna inspekcija.

“Nije ovo prvi puta da se napravi improvizovana brana na rijeci Bosni kod starog mosta. Navodno naručilac posla je dobojski “Vodovod” kako bi podigao nivo Bosne i tako omogućilo bolje punjenje bunara. Grad Doboj koji se deklariše kao grad na tri rijeke nema dovoljno vode za piće. Umjesto da izađe na obale rijeka, napravi obaloutvrde i tako zaštite grad od poplava i podignu nivo vode, a da ne govorimo uređenim plažama, šetalištima ili trim stazama. Mogu li se ove vlasti odmaknuti od bagera” – pitaju ribari u prijavi koju su dostavili aktivistima grupe “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.

Aktivisti za portal Antikorupcija.info kažu da su zakonski propisi kada je u pitanju upravljanje i korištenje voda i vodnog zemljišta jasni i da je za svako korištenje voda koje prevazilazi obim opšte upotrebe potrebna vodna saglasnost ili dozvola, što, barem u prethodnim slučajevima, izvođači radova nisu imali.

“Zakonom o vodama RS nije dozvoljeno nekontrolisano mijenjanja toka rijeke i nanošenje štete za obale i okolni prostor, kao i zahvati koji mogu ugrožavati stabilnost vodnih i priobalnih zemljišta, sprečavati normalan protok vode, plavnog nanosa i mulja. Takođe i onemogućiti održivost i razmnožavanje vodnih organizama i onih zavisnih od vode. Na ovo poslednje nam posebno ukazuju ribari, ali je to kao i ostalo kada je u pitanju upravljanje vodotokom za neke, pa i nadležne, samo mrtvo slovo na papiru” – oglasili su se aktivisti iz pomenute neformalne grupe građana povodom novog pregrađivanja korita rijeke Bosne, ukazavši i na činjenicu da će nizvodno rijekom Bosnom biti opravdana negativna reakcija na ove radove u lokalnim zajednicama Modriča, Vukosavlje i Šamac, zbog zadržavanja vode na vještačkoj brani.

U ranijim slučajevima, unazad dvije godine, aktivističke grupe koje se zalažu za legalnu eksploataciju šljunka u RS ukazivale su, u nekoliko navrata, na pregrađivanje rijeke Bosne na potezu od Doboja do Šamca, a noviji slučajevi pored lokaliteta kod dobojske željezničke stanice i u Rudanki, te Dugom polju kod Modriče i Crkvini kod Šamca.

Međutim, nisu svi ti radovi bili zbog podizanja nivoa vode za bunare u lokalnim zajednicama, već je više slučajeva u kojima su te radnje izvodila privredna društva koja su eksploatisala šljunak. Naime, bagerima su pravili put do sredine korita rijeke i odatle vadili šljunak, pa je u nekim momentima korito rijeke Bosne bilo gotovo potpuno pregrađeno.

“Dok se političari otimaju za vlast, nemaju pojma šta im se dešava na terenu i kakve posljedice ostaju zbog njihove nebrige za ono što je najvažnije, a to su ljudski životi i materijalna dobra. Možemo samo zamisliti šta će biti u narednom mjesecu, kada oni budu zauzeti izbornom kampanjom. Uz sumnje u prisutnu korupciju, kada je u pitanju dodjela lokacija za čišćenje i produbljivanje vodotoka u RS, za nas, spornim Pravilnikom iz februara 2022. godine, ovim je upotpunjena sumorna slika kada je u pitanju oblast upravljanja vodotocima i ubiranja vodnih naknada za eksploatisani šljunak” – stav je aktivista NGG na ovu temu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije