Vijesti

Optužnica Tužilaštva BiH protiv bivšeg direktora OSA-e

U optužnicu između ostalog stoji da je Mehmedagić zloupotrebio svoj službeni položaj kako bi sebi omogućio dalji ostanak na funkciji direktora OSA-e i na taj način održi službeni i društveni uticaj i stekao imovinsku korist u vidu plate za funkciju za čije obnašanje nije ispunjavao uslove.

Tužilaštvo BiH podiglo je prošle sedmice optužnicu protiv Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora OSA-e.

Prevario Komisiju

Mehmedagić se tereti da je u period od novembra 2019. godine do razrješenja sa funkcije generalnog direktora OSA BIH, ovu funkciju obavljao iako nije posjedovao visoku stručnu spremu koja je zakonom propisana kao uslov za obavljanje ove funkcije.

Osumnjičeni je, kako bi sebi omogućio ostanak na ovoj funkciji, između ostalog, nadležnom tijelu za nadzor nad radom OSA BiH Parlamentarne skupštine BiH prezentovao diplomu Američkog univerziteta u BiH za zvanje bachelora međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nije nikada studirao niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje, a do koje je diplome došao na nepoznat način.

Raport je imao uvid u optužnicu Tužilaštva koja je poslana Sudu BiH na potvrđivanje.

U optužnicu između ostalog stoji da je Mehmedagić zloupotrebio svoj službeni položaj kako bi sebi omogućio dalji ostanak na funkciji direktora OSA-e i na taj način održi službeni i društveni uticaj i stekao imovinsku korist u vidu plate za funkciju za čije obnašanje nije ispunjavao uslove.

Pozvan na sjednicu

Tačnije da je, kada mu je poništena diploma Fakulteta za poslovne studije – Poslovno pravo Banja Luka broj 0419 od 21.09.2007. godine kojom diplomom je Osman Mehmedagić stekao zvanje ”diplomirani ekonomista” i dana 15.11.2019. godine je u Službenom glasniku Republike Srpske objavljeno da je navedena diploma nevažeća (Službeni glasnik Republike Srpske broj 96/19), što je dovelo do toga da ovog trenutka Osman Mehmedagić nije ispunjavao uslove propisane članom 36. Zakona o obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH kojim je propisano da generalni direktor agencije mora imati visoku stručnu spremu iz odgovarajuće oblasti.

Pored navedenog, stoji u optužnici Osman Mehmedagić nastavio je obnašati funkciju na koju je imenovan i za koju više nije ispunjavao zakonom propisane uslove za obnašanje iste, na koji način ne izvršava službenu dužnost koju ima u skladu sa članom 27. Zakona o OSA kojim je propisano da generalni direktora OSA BiH ima dužnost da organizuje, odobrava i nadzire aktivnosti Agencije u skladu sa zakonom, temeljem koje odredbe je Osman Mehmedagić imao obavezu da aktivno djeluje na otklanjanju nezakonitog stanja koje je nastupilo oglašavanjem njegove diplome nevažećom, što isti ne čini.

Oznaka tajnosti

Kako se navodi dalje, Osman Mehmedagić iskorištava svoj službeni položaj u namjeri da sakrije činjenicu da isti ne posjeduje diplomu visoke stručne spreme i nastavi obnašati dužnost generalnog direktora OSA BiH, kao direktor OSA BiH, nepsoredno nakon što je njegova dipoloma visoke stručne spreme proglašena nevažećom, dana 06.01.2020. godine donio Instrukciju o pristupu i rukovanju fondom personalne dokumenatcije zaposlenika Obavještajno-sigurnosne agencije BiH broj 01/1-267/20 kojom je na sve personalne dosije uposlenika OSA BiH, pa tako i na svoj personalni dosije stavio oznaku tajnosti ”Povjerljivo”, nakon čega su personalni dosijei prebačeni u sigurno podrčje OSA BIH.

U optužnici je precizirano da nakon što je od Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno sigurnosne agencije BiH pozvan kao generalni direktor OSA BiH da se očituje o navodima da isti ne ispunjava zakonom pripisane uslove da obavlja poslove navedene funkcije i da prezentuje dokaz o tome da posjeduje odgovarajuću stručnu spremu za obnašanje dužnosti na koju je imenovan, na Trećoj sjednici Zajedničke komisije Parlamentarne skupštine BiH za nadzor nad radom Obavještajno sigurnosne agencije BiH ispred agencije čiji je generalni direktor dostavio pismeni podnesak Akt OSA BiH – dokaz o stručnoj spremi, broj 01-23369/20 od 26.06.2020. godine uz koji je dostavio dokaz o odgovarajućoj stručnoj spremi u vidu dvije diplome, jedna o stepenovanju sa Pravnog fakulteta u Sarajevu i druga kojoj je na Američkom Univerzitetu Tuzla stekao zvanje bačelora međunarodnog prava, iako je znao da na Američkom Univerzitetu u BiH – Tuzla nije nikada studirao niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje, a do koje je diplome došao na nepoznat način, kojim postupanjem je članove Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno sigurnosne agencije BiH doveo u zabludu da ima visoku stručnu spremu i ispunjava potrebne uslove da obnaša funkciju generalnog direktora agencije

“Te je suprotno članu 9. Zakona o zaštiti tajnih podataka BiH navedeni dopis i priloge uz isti označio stepenom tajnosti ”Povjerljivo”, iako se radilo o dokumentima koji po svojoj prirodi ne ispunjavaju uslove da im se dodijeli navedeni stepen tajnosti budući da diploma lica predstavlja javnu ispravu koja se odnosi na privatni status Osmana Mehmedagića kao fizičkog lica, i ne radi se o dokumentu agencije čije bi neovlašteno otkirvanje nanijelu štetu sigurnosti i interesima Bosne i Hercegovine, sve u namjeri da određivanjem stepena tajnosti ”povjerljivo” na navedenim dokumentima ograniči uvid u ove dokumente i osigura da će isti u skladu sa članom 67. Zakona o zaštiti tajnih podataka BiH i članom 88. Zakona o obavještajno sigurnosnoj agenciji BiH biti vraćeni OSA BiH kao instituciji koja je odredila stepen tajnosti i onemogućiti dalje prosljeđivanje ovih dokumenata drugim organima i tijelima, i na taj način onemogući da se otkrije da je prezentovanjem neistinitih činjenica i isprava isti članove parlamentarne komisije doveo u zabludu u pogledu svojih ličnih kvalifikacija, te je članovima komisije dao obrazloženje da svi dokumenti u personalnim dosijeima uposlenika OSA BIH nose oznaku tajnosti ”Povjerljivo”, prešućujući da je akt kojim je istima dodijeljena oznaka tajnosti donio on lično neposredno nakon što je njegova diploma visoke stručne spreme poništena, a po okončanju Treće sjednice Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno sigurnosne agencije BiH je lično ispred OSA BiH iz sigurnog područja Parlamentarsne skupštine BiH preuzeo akt broj Akt OSA BiH – dokaz o stručnoj spremi, broj 01-23369/20 od 26.06.2020. godine u čijem prilogu se nalazila i diploma Američkog univerziteta u BiH na njegove ime, nakon čega navedeni akt nikada nije vratio u sigurno područje OSA BiH, a koje radnje su mu omogućile da nastavi sa obnašanjem funkcije za koju ne ispunjava zakonom propisane uslove kroz koju radnju je ostvario korist u vidu društvenog i službenog uticaja koji omogućava pozicija generalnog direktora Obavještajno sigurnosne agencije BiH, čime je nanio štetu ugledu Bosne i Hercegovine, kao i da za ovu dužnost prima novčanu naknadu u vidu primanja i prava po osnovu radnog odnosa za obavljanje kojih poslova nije imao zakonom propisane kompetencije za obavljanje istih, i to od decembra 2019. godine sve do razriješenja sa navedene funkcije dana 27.02.2023. godine, na koji način je stekao korist i to za decembar mjesec 2019. godine u iznosu od 7.079,69KM, za 2020. godinu u iznosu od 85.323,93KM, za 2021. godinu u iznosu od 85.691,62KM, za 2022. godinu u iznosu od 90.605,45KM, za 2023. godinu u iznosu od 24.345,89KM, te je na ime ličnih primanja za vrijeme za koje je obnašao dužnost generalnog direktora OSA BiH, a za to nije ispunjavao zakonom propisane uslove isti ostvario novčanu korist na koju nije imao pravo u ukupnom iznosu od 293.046,58KM, za koji iznos je oštetio budžet Bosne i Hercegovine” – navodi se u optužnici.

Zaradio 50.000 maraka

Tužilaštvo tvrdi da je Mehmedagić kao službena osoba u institucijama Bosne i Hercegovine, iskorištavanjem svog službenog položaja i ovlaštenja, odnosno neizvršivši svoje službene dužnosti, pribavio sebi korist u iznosu većem od 50.000KM, te nanio štetu državi Bosni i Hercegovini.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije