Građanski aktivizam

Optužnice u aferi „Klaster“ bez uticaja na nastavak rada visokoškolskih ustanova – studenti u neizvjesnosti

“Kako se ozvaničenje optužnice poklopilo sa početkom upisa studenata na ovu akademsku 2023/2024. godinu, istraživali smo na koji način su reagovale prozvane visokoškolske ustanove, koje su optužene kao “pravne osobe”, a pored njih su optužniciom obuhvaćena u većem dijelu i njihova rukovodstva, kao fizička lica. Izuzev Visoke škole „Union“ Mostar, koja je prestala sa radom, već sada možemo zaključiti da optužnice izgleda nimalo ne tangiraju obuhvaćene ustanove i da se ponašaju sasvim komotno. Sa druge strane, gotovo svakodnevno imamo upite studenata koji studiraju na tim visokoškolskim ustanovama ili su to namjeravali, šta da rade i koliko je sigurno da se upisuju ili nastavljaju studij na njima.” – reakcija je studentskih aktivista.

Nezavisni univerzitet za političke i društvene nauke „NUBL“ Banja Luka, Visoka škola za primijenjene i pravne nauke „Prometej“ Banja Luka, Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment „PIM“ Banja Luka (poslovna jedinica: Univerzitet PIM u Brčko distriktu), Univerzitet „Victoria international university“ Mostar i Internacionalni univerzitet Brčko distrikt BiH, protiv kojih je Tužilaštvo BiH 03.07.2024.godine objelodanilo optužnicu sa još 15 fizičkih lica za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, koruptivna krivična djela i nedopuštenu trgovinu više desetina visokoškolskih diploma, rade kao da se ništa nije dogodilo i da se optužnice i ne tiču njih.

Do ovakvog zaključka došli su u neformalnoj grupi građana “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, koji su svojevremeno apelovali na Tužilaštvo da ubrzaju istragu i konačno podignu optužnice, ukazujući na moguće negativne posljedice odugovlačenja po studente.

“Kako se ozvaničenje optužnice poklopilo sa početkom upisa studenata na ovu akademsku 2023/2024. godinu, istraživali smo na koji način su reagovale prozvane visokoškolske ustanove, koje su optužene kao “pravne osobe”, a pored njih su optužniciom obuhvaćena u većem dijelu i njihova rukovodstva, kao fizička lica. Izuzev Visoke škole „Union“ Mostar, koja je prestala sa radom, već sada možemo zaključiti da optužnice izgleda nimalo ne tangiraju obuhvaćene ustanove i da se ponašaju sasvim komotno. Sa druge strane, gotovo svakodnevno imamo upite studenata koji studiraju na tim visokoškolskim ustanovama ili su to namjeravali, šta da rade i koliko je sigurno da se upisuju ili nastavljaju studij na njima.” – reakcijja je studentskih aktivista.

Konkretno, aktivisti su tokom istraživanja utvrdili da Internacionalni univerzitet iz Brčko distrikta ima “najglasniju” kampanju i reklamiraju se kao ustanova sa najpovoljnijim cjenovnikom studiranja. Zaposleni na ovom Univerzitetu su od prošle sedmice do 19. avgusta na kolektivnom godišnjem odmoru, jer im je prvi upisni rok počeo 3. i završio se 28. juna. Do popune planiranog broja upisanih studenata u Banja Luci, te odjeljenjima u Istočnom Sarajevu, Trebinju i Brčko distriktu, upis bez problema traje i za drugu VŠU optuženu za kupoprodaju diploma – Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment „PIM“. Prijemni ispiti studenata bili su 01.07.2024. godine.

Inače, drugi produženi rok za akreditaciju “PIM”-a je 02.10.2024. godine, jer je istekla prethodna petogodišnja, kao i produženi rok za akreditovanje 03.04.2024. godine. Internacionalni univerzitet u Brčko distriktu akreditovan je do 02.02.2026. godine.

Prvi upisni rok za Visoku školu za primjenjene i pravne nauke “Prometej” Banja Luka traje do 31. jula, a ova ustanova, osim što ima problema sa istragom Tužilaštva BiH i SIPA-e, imala je nesuglasice sa Prosvjetnom inspekcijom RS, koja im je poništila veći broj diploma, ali je Okružni sud u Banjaluci nedavno presudio u njihovu korist. Zbog isteka i produženog roka za reakreditovanje “Prometej” je čak izbrisan iz Državnog registra, koji vodi HEA BiH, ali je nedavno ponovo vraćen u njega.

Bez problema teče upis studenata i na Nezavisnom univerzitetu za političke i društvene nauke „NUBL“ Banja Luka, koji je akreditovan do 15.10.2024. godine. Sa zanimanjem se čeka stav obrazovnih vlasti u ovom entitetu nakon što se i njegovo ime našlo na  spisku optuženih za kupoprodaju diploma. Inače, prema zakonskim propisima ova ustanova je već bila dužna da preda zahtjev za reakreditovanje, odnosno produžetak akreditacije.

„Victoria international university“ Mostar je ranije poslovao pod nazivom “CKM Univerzitet” i takođe je pod tim imenom često pominjan i nalazi se u opružnici Tužilaštva BiH. Formalno, njegova akreditacija ima važnost do 18.08.2025. godine, a što se tiče upisa u novu akademsku godinu on traje od 19.06. i završen je poslednjeg radnog dana u protekloj nedjelji.

“Afera “Klaster” je jedna od posljedica nesređemog stanja u visokom obrazovanju naše zemlje, na koje smo ukazali u našem Otvorenom pismu nadležnim. Ukazali smo i na druge, kao što su neusklađenost registara akreditacija na nivou BiH, posebno u RS na činjenicu da ima visokoškolskih ustanova koje gotovo dvije decenije izdaju diplome, a nisu još u Državnom registru visokoškolskih ustanova u BiH. Takođe i na činjenicu da su se akreditovanjem i diplomama za dvije visokoškolske ustanove, Visoku školu za ekonomiju i informatiku Prijedor i Visoku školu za primjenjene i pravne nauke “Prometej” Banja Luka, umjesto Agencije za visoko obrazovanje RS i Prosvjetne inspekcije RS, bavio Okružni sud Banja Luka” – kažu iz NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Inače, studenstki aktivisti, kako kažu, ne izražavaju preveliki optimizam kada je u pitanju ishod predstojećeg sudskog procesa u predmetu kupoprodaje diploma u BiH u aferi “Klaster”.

Podsjećamo, pored pomenutih šest visokoškolskih ustanova, kao pravnih osoba, Tužilaštvo BiH je 03.07.2024.godine optužnicu podiglo još protiv 15 fizičkih lica. Optuženi su Zoran Kalinić (1954), Dragan Ilić (1984), Vladimir Stojanović (1965), Dragan Đuranović (1966), Denis Pračić (1967), Mirko Tufegdžija (1962), Ljubiša Todorović (1981), Dragan Golijan (1953), Vaso Pajić (1944), Vojislav Škrbić (1946), Goran Lalović (1968), Dušan Perić (1964), Senad Sinanović (1952), Ljubinko Dobraš (1963) i Miodrag Tepić (1967).

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije