Vlada Republike Srpske tajno je utvrdila Prijedog Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, te ga uputila na dalje usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpke, čime je ponovo prekršila pravila i procedure za donošenje zakona. Ovu vijest objavio je u saopštenju Transparency International BiH. Kako dalje navode iz Transparency Internationala, informacija je potvrđena medijima tek nakon upita koje su uputili. Iz Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini ovaj čin Vlade Republike Srpske smatraju gušenjem sloboda i ljudskih prava.
„Misija OSCE-a u BiH, u skladu s preporukama Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Komisije Vijeća Evrope za demokratiju kroz pravo (Venecijanska komisija), smatra da je nedavno utvrđivanje Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija Republike Srpske i njegovo upućivanje u parlamentarnu proceduru još jedan u nizu ozbiljnih i nazadnih koraka dalje od ostvarenja potpunog uživanja ljudskih prava i osnovnih sloboda“, rekli su za magazin Buka iz Misije OSCE-a BiH.
Kako su nam pojasnili iz Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, usvajanjem Prijedloga zakona, neprofitne organizacije koje se finansiraju iz stranih izvora, našle bi se pod strogo ograničavajućom kontrolom vlasti. Prijedlogom se predviđaju i brojna ograničenja u vezi s političkim angažmanom, otežane procedure registracije i izvještavanja, opasno etiketiranje neprofitnih organizacija kao “agenata stranog uticaja” u svrhu stigmatizacije te pojačane inspekcije. Prijedlog zakona, nadalje, predviđa teške posljedice po neprofitne organizacije za koje se ustanovi da ga ne poštuju.
“Na kraju, što je zabrinjavajuće, Prijedlog zakona izrađen je bez provedbe odgovarajuće procjene rizika kako bi se utvrdile moguće posljedice njegovog stupanja na snagu”, upozoravaju iz OSCE-a.
Šef Misije OSCE-a u BiH je, u svom otvorenom pismu poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske naglasio posvećenost Misije pružanju podrške radu organizacija civilnog društva, borcima i borkinjama za ljudska prava, te nezavisnim medijima, koji su pod stalnim napadom ovog i sličnih zakona.
“Misija će i dalje pratiti situaciju i glasno upozoravati na svako podrivanje osnovnih sloboda u BiH, i nadalje, ostati revnosan i aktivan zagovarač njihove zaštite. Žao nam je što su, uprkos stalnim pozivima naše Misije i drugih međunarodnih organizacija da se ponovo razmotri njegovo usvajanje, vlasti Republike Srpske nastavile sa procedurom usvajanja ovog štetnog zakona. Nadamo se da će vlasti Republike Srpske prepoznati potencijalne štetne učinke ovog Prijedloga zakona te pozvati na njegovo povlačenje iz parlamentarne procedure”, zaključuju iz OSCE-a.
Kako je navedeno u Zajedničkom mišljenju ODIHR-a i Venecijanske komisije iz 2023. godine, OSCE ponovo poziva da se još jednom razmotri usvajanje ovog zakona, u svjetlu njegovih ozbiljnih nedostataka i jasne neusklađenosti s međunarodnim standardima na polju ljudskih prava, kada je riječ o slobodi udruživanja i izražavanja.Podsjećamo, narodni poslanici u NSRS-u su Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija usvojili 28. septembra prošle godine. Nacrtom se zabranjuje političko djelovanje ovih organizacija, koje bi morale Ministarstvu pravde RS-a dostavljati polugodišnji i godišnji finansijski izvještaj.Prema Nacrtu, materijali organizacija koji se objavljuju putem medija i informacionih i telekomunikacijskih mreža moraće imati oznaku “neprofitna organizacija”, što se takođe odnosi na medije koji se finansiraju stranim sredstvima. Nacrt zakona su i prošle godine kritikovale mnoge organizacije, među kojima i Misija OSCE-a u BiH, pozivajući vlasti u RS-u da povuku Nacrt zakona, te naglašavajući da je on prijetnja slobodi izražavanja i civilnom sektoru.