U fokusu

Osiromašeni uranijum i dalje bunkerisan u Tesliću. A u ministarstvu finansija „zaglavio“ dio sredstava od prodaje „Trudbenika“

Okružni privredni sud u Doboju (Foto: L.D.)
Priča o dobojskom „Trudbeniku“ još nije završena, već prijeti da se otvori nova afera vezana za nju. Naime, prema informacijama do kojih je došao portal Antikorupcija.info, „nestao“ je dio sredstava od 12 miliona, koliko je iznosila kupoprodajna cijena koju je platila bijeljinska kompanija.

Dolazak inspektora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Teslić, radi kontrole bunkera u krugu ugašene Fabrike kompresorske opreme (FKO) „Trudbenik“ u kojoj je prijavljeno prisustvo uređaja koji koriste nuklearni materijal, odnosno osiromašeni uranijum, otkrilo je do sada nepoznate detalje u vezi sa ovim slučajem, otkrivenim od strane portala Antikorupcija.info nakon premještanja uređaja iz takođe propale „Trudbenikove“ matične fabrike u Doboju.

Nalog za inspekcijski nadzor stečajnom upravniku obje ove fabrike Draganu Prodiću došao je od Državne regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu sigurnost BiH 08.10.2024. godine, a ranije je, 18.09.2024., najavljena i posjeta inspektora IAEA. Njihova posjeta je u skladu sa Sporazumom BiH i IAEA o primjeni zaštitnih mjera, a u vezi sa Ugovorom o neširenju nuklearnog oružja i Dodatnim protokolom o primjeni zaštitnih mjera.

Kontrolu koju su izvršili inspektori IAEA Franziska J. Klinberg i Aurelio A. Yanezz Carera i Državni inspektor za radijacionu i nuklearnu bezbjednost Velibor Čuković u krugu fabrike FKO u Tesliću, koja je dijelom u zakupu kod Fabrike namještaja „Elgrad“, pokazala je da nije oštećena blomba i obavještenje o pečaćenju uređaja prema zapisniku od 29.03.2024. godine. Nakon uklanjanja blombe i otključavanja vrata bunkera utvrđena je prisutnost uređaja.

Međutim, razlika u odnosu na ranije informacije o premještanju jednog radijacionog defektoskopa je da je novim zapisnikom konstatovana prisutnost dva defektoskopa za industrijsku radiografiju različitih marki, kao i „defektoskop sa izvorom nepoznate namjene i aktivnošću na kućištu“, a vrijednost inspektori nisu precizno mogli odrediti.

Ipak procjenjena vrijednost koja je navedena zapisnikom o izvršenom inspekcijskom nadzoru je različita od naznačene u prethodnoj kontroli prije sedam mjeseci.

Zasigurno da ni nove informacije o tri uređaja, kao ni svojevremeno prvo pominjane prisutnosti uređaja koji sadrže osiromašeni uranijum, neće naići na dobar prijem kod građana Teslića i njihovog načelnika Milana Miličevića. Podsjetimo, prva kontrola „bunkerisanog“ defektoskopa nakon premještanja iz prodate fabrike „Trudbenika“ u Doboju je i izvršena na njegov zahtjev i on je tražio informacije od stečajnnog upravnika kako je ovaj uređaj završio u njegovom gradu i zahtijevao od nadležnih hitno izmještanje.

„Načelnik opštine Teslić je iznio niz netačnih informacija, pretpostavki i insinuacija, na osnovu čega je uznemirena javnost, te tražio od nadležnih institucija da izvrše kontrolu radioaktivnosti u “Trudbenik-FKO” d.o.o. Teslić – u stečaju. Na osnovu istog zahtjeva, nadležni organi Državna regulatorna agencija za radijacionu i nukleranu bezbjednost BiH i JZU Institut za javno zdravstvo RS su izvršili dana 29.03.2024. inspekcijski nadzor, kontrolu industrijske radiografije,  te, sačinili izvještaje o kontroli mjerenja radijacije“ – nije krio ljutnju stečajni upravnik Dragan Prodić prema vlastima opštine u kojoj i sam ima prebivalište.

Što se tiče nekadašnjeg najvećeg dobojskog preduzeća „Trudbenik” a.d. Fabrika kompresora, pneumatskih alata i opreme, koji je nakon osmogodišnjeg stečajnog postupka prodat bijeljinskom “CITI MALL”,  tačno za mjesec dana 28.11.2024. godine je zakazano otvaranje velikog tržnog centra na mjestu te bivše fabrike.

Međutim, priča o dobojskom „Trudbeniku“ još nije završena, već prijeti da se otvori nova afera vezana za nju. Naime, prema informacijama do kojih je došao portal Antikorupcija.info, „nestao“ je dio sredstava od 12 miliona, koliko je iznosila kupoprodajna cijena koju je platila bijeljinska kompanija.

„Riječ je o 1,3 miliona maraka koje je Okružni privredni sud nakon glavne diobe uplatio na račun Vlade RS, a bivši radnici javno zatražili i pokrenuli su upravni spor da im se kao povjeriocima isplate dugovanja koje bivše preduzeće ima prema njima. Na poslednjoj sjednici Skupštine povjerilaca je razmatrano ovo pitanje i jedina sam glasala protiv prijedloga da se naknadno mijenja i dopunjava zapisnik sa prethodne skupštine, kojim bi se trebalo opravdati kašnjenje ministarstva za povrat novca za isplatu povjeriocima. Na računu se od ukupne stečajne mase trenutno nalazi svega 27.254 KM i ta sredstva su raspoređena na varijabilne troškove stečajnog postupka i plate stečajnom upravniku. Umjesto da su i sredstva, ranije nepotrebno proslijeđena u budžet RS, od 1,3 miliona KM na našem računu i zbog gubljenja vrijednosti davno isplaćena povjeriocima radnicima“ – kaže Biljana Rakođević, koja je bila dugogodinja pravnica u ugašenom preduzeću i takođe je jedna od povjerilaca.

Inače, Skupština povjerilaca “Trudbenik” a.d. Fabrika kompresora, pneumatskih alata i opreme Doboj – u stečaju usvojila je odluku da stečajni sudija i stečajni upravnik “redovno i češće” urgiraju kod nadleženih u Ministarstvu pravde i Ministarsvu finansija RS i od njih traži rok, odnosno vrijeme isplate sredstava, te da stečajni upravnik informacije o sprovedenim radnjama redovno dostavlja stečajnom sudiji i predstavniku radnika u Odboru povjerilaca.

Takođe, stečajni sudija mr. sc. Mato Kulaš, koji je i predsjednik Okružnog privrednog suda u Doboju, zbog problema sa povratom novca iz budžeta Vlade RS, donio je Rješenje da se zastaje sa stečajnim postupkom, a on će se nastaviti po službenoj dužnosti čim prestanu razlozi koji su izazvali zastoj postupka.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije