Građanski aktivizam

Otkrivena nova stravična šljunkarska devastacija priobalja rijeke Bosne na Dobojskom području – šljunkarski zločin u Kožuhama (FOTO)

Devastacija u Kožuhama kod Doboja (Foto: Creativo za Antikorupcija.info)
I kako to u BiH biva, jedan skandal – Slučaj Osječani – nije doživio sudski epilog, a već se pojavio još veći. Aktivisti, naravno, najavljuju nove krivične prijave.

“Molimo vas dođite da vidite šta su šljunkari uradili u poljima ispod Kožuha, još su veća uništavanja poljoprivrednih imanja i probalja rijeke Bosne na našem području” – apel je koji je, aktivistima koji se u slivu rijeke Bosne zalažu za uređeno korito ove rijeke i bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, prošle nedjelje stigao iz naselja Kožuhe, 20 kilometara udaljenog od Doboja.

Proteklog vikenda se tim povodom “građanska patrola” uputila u naselje na sredini starog magistralnog puta između Doboja i Modriče, a ono što su dokumentovali video i foto snimcima prevazilazi granice najcrnjih očekivanja.

Brutalni prizori su, zaista, ostavili i jači utisak, odnosno veći šok, od onog prije više od dvije godine, kada su aktivisti u slivu rijeke Drine otkrili ekocid na dijelu područja bliže Doboju u Osječanima.

Slučaj Osječani rezultirao je krivičnim prijavama i optužnicama, koje, međutim, još uvijek stoje u ladicama Okružnog javnog tužilaštva Doboj, odnosno Osnovnog suda u Doboju. Izazivajući dodatne sumnje u sistemsku korupciju u pozadini ove pljačke prirodnih bogatstava i stravične devastacije zemljišnih posjeda.

I kako to u BiH biva, jedan skandal nije doživio sudski epilog, a već se pojavio još veći. Aktivisti, naravno, najavljuju nove krivične prijave Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju, povodom “Slučaja Kožuhe”.

“Nema sumnje da je ova novootkrivena brutalna devastacija u slivu rijeke Bosne posljedica neprocesuiranja ili neadekvatnog sankcionisanja osumnjičenih za prethodno otkrivene devastacije i pljačku, kao i izostanka adekvatne kontrole, od strane nadležnih, višegodišnjeg nelegalnog iskopa šljunka na ovom području, koje je rezultiralo devastacijom rječnog korita i priobalja, što se jasno vidi iz fotografija i video snimaka, koje ćemo dostaviti uz krivičnu prijavu. Konkretno, prijava će biti podnesene protiv NN lica zbog krivičnog djela protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstva i dobara od opšteg značaja” – reakcija je iz neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“.

Ogorčeni zbog svega viđenog, kažu da će postaviti i pitanje odgovornosti: Ko je omogućio eksploataciju šljunka na području Kožuha? Ako su im nadležni dali saglasnosti za iskop šljunka, da li su šljunkari bili u obavezi da urede područje eksploatacije nakon obavljenog posla? I, ako postoji odgovornost u ovom slučaju, ko je odgovoran? Takođe, navode da će nadležne za upravljanje vodotokom i inspekcije pitati koje su granice njihove nadležnosti, kako se ne bi dogodila nova ekološka katastrofa kod Doboja, da li su i konkretno šta uradili da se ne dese prizori na dostavljenim fotosima i videu.

Aktivisti navode i da se ne mogu načuditi nadležnim u JU “Vode Srpske” i Inspektoratu RS da ovo novo područje ekološke katastrofe nisu otkrili sami. Ostavljajući mogućnost da se radi i o tome da oni ovakve stvari jednostavno ne žele da vide. Ili ih čak prikrivaju od javnosti. Podsjećajući da su Vode Srpske doskora tvrdile da problem nelegalnog šljunkarenja postoji tek u manjem obimu i javno vrijeđale aktiviste koji se protiv njega bore.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije