U uvodnom dijelu skupa istaknuto je da je cilj u velikoj mjeri ostvaren, a on je bio da aktivisti daju konkretan doprinos unaprjeđenju upravljanju vodotocima i, kroz učešće građana, rješavanju problema nelegalnog korištenja minerala u vodotocima rijeka u Republici Srpskoj.
Kroz ovu inicijativu, organizacije civilnog društva i neformalne grupe građana isticali su da je potrebno da nadležne institucije dodjeljuju koncesije ili daju administrativne dozvole sa preciziranim količinama očišćenog materijala i eksploatisanog šljunka kroz uređenu, konkretno definisanu legislativu. Smatrali su da će se time povećati transparentnost procesa donošenja odluka, ali i obezbijediti uređenija korita rijeka, što će dovesti do toga da su građani efikasnije zaštićeni od mogućih poplava i materijalne štete.
Tokom više od četiri godine rada, prvo su djelovali sa parcijalnim grupama, jednom za Doboj, Vukosavlje, Modriču i Šamac, drugom za Zvornik i trećom za Bijeljinu. Objedinjavanje tih grupa i proširivanje aktivnosti na cijeli prostor Republike Srpske aktivisti su započeli od jula 2023. godine.
Kao jedna od značajnih aktivnosti, istaknuta je Inicijativa za izradu naknadnog pregleda preporuka za vodotok Drine, upućena, posredstvom Odbora za reviziju NSRS, prema Glavnoj službi za reviziju javnog sektora Republike Srpske, u avgustu 2023. Ova inicijativa je prihvaćena od strane Glavne službe za reviziju i biće realizovana u 2024. godini.
Druga Inicijativa upućena je 17.11.2023. godine prema Glavnoj službi za reviziju javnog sektora RS da se, osim za Drinu, uradi reviziju učinka i za rijeku Bosnu. Ova inicijativa je prihvaćena usmeno i načelno od Glavnog revizora, ali se zbog izrade Naknadnog pregleda preporuka za rijeku Drinu neće raditi u 2024. godini, već u narednom periodu. Grupa je formirala i Registar prijava za nelegalnu eksploataciju šljunka u kojem je trenutno 13 prijava.
„Po obezbjeđenju informacija iz JU „Vode Srpske“ i Inspektorata RS, kreirano je ukupno 11 mapa legalnih eksploatacija u vodotocima RS. Kreirana je i Analiza upravljanja vodotokom u RS i Federaciji BiH, sa fokusom na eksploataciju šljunka, koja je javno predstavljana u aprilu 2024. godine u Bijeljini. Realizovane su bilbord i druge promo kampanje, više uličnih akcija, sa ciljem podizanja problema na javni nivo i zahtjevanjem od nadležnih hitno rješavanje problema nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka u ovom entitetu“ – istaknuto je na Konferenciji.
Poseban segment rada, na koji su aktivisti ponosni, je, kako je rečeno, uspostavljanje „građanskih patrola“ na terenu, u čemu je bila značajna pomoć ribara, koji su ponajviše dojavljivali sumnje u nelegalnu eksploataciju šljunka. Kao rezultat tih aktivnosti je više prijava nelegalne eksploatacije šljunka i devastacije zemljišta, podnesenih od strane aktivista Grupe. Zajedno sa ranije podnešenim prijavama grupa fokusiranih na određeno područje, u radu se kod pravosuđa nalazi osam podignutih i potvrđenih optužnica Okružnog javnog tužilaštva Doboj i četiri Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina.