Vijesti

Peta optužnica zbog zloupotrebe grantova u Brčkom

Tužilaštvo Brčko distrikta BiH optužilo je Seada Zahirovića da je zloupotrebom 207.200 KM, koje je Vlada Brčko distrikta dodijelila njegovim udruženjima, pribavio sebi i drugima imovinsku korist.

Tužilaštvo Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (BiH) podiglo je optužnicu protiv Seada Zahirovića (58) za krivična djela korupcije i pranja novca dok je bio na čelu Udruženja građana „Brčanski demokratski forum“ i Fondacije „Zenan“.

Optužnicom od šesnaest tačaka, od kojih se svaka odnosi na posebnu zloupotrebu dodijeljenih sredstava, Zahirovića tereti da je od 2015. do 2020. godine u namjeri da sebi i drugim osobama pribavi imovinsku korist nezakonito raspolagao novčanim sredstava tih udruženja koja su isplaćena na ime grantova iz budžeta i to za „Brčanski demokratski forum“ 136.200 KM i za Fondaciju „Zenan“ 71.000 KM.

Tužilaštvo Brčko distrikta BiH zatražilo je da se Zahiroviću izrekne mjera zabrane vršenja dužnosti odgovorne osobe u udruženjima i fondacijama u trajanju od najmanje pet godina.

Optužnicom je zatraženo i da se njemu oduzme imovinska korist od 50.314 KM te oduzimanje imovinske koristi od osoba kojima je počinjenjem krivičnog djela pribavio imovinsku korist i to: od preduzeća „Net Pro“ d.o.o. Brčko 35.850 KM, od Udruženja građana „Brčanski demokratski forum“ 900 KM te još od pet osoba ukupan iznos 34.150 KM.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je o ovome pisao 2019. godine. Novinari su otkrili da je dodjela grantova udruženjima pokazala bahatost njihovih rukovodilaca i lokalnih političara koji su budžetski novac trošili bez kontrole i njime kupovali glasove. Među njima je bio i Sead Zahirović.

Novinari su otkrili da Zahirović dio granta nije opravdao na zakonit način jer je dostavljao duple račune za gorivo, reprezentaciju i druge troškove udruženja.

S obzirom na to da iznos imovinske koristi koju je pribavio korupcijom prelazi 50.000 KM, Tužilaštvo Brčko distrikta BiH ga je optužilo za najteži oblik zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, propisanom kaznom zatvora od najmanje tri godine.

„Imajući u vidu i da je velika vrijednost pribavljene koristi stavljena u redovne finansijske tokove, on je optužen i za teži oblik krivičnog djela pranja novca, za koje je zapriječena kazna zatvora u trajanju od jedne do deset godina”, saopćeno je iz Tužilaštva.

Nakon što je CIN-ova priča objavljena, Tužilaštvo Brčko distrikta podiglo je pet optužnica zbog zloupotrebe grantova.

Ćazim Dačaj, bivši zastupnik Skupštine Brčko distrikta, osuđen je 2021. godine na četverogodišnji zatvor zbog zloupotrebe položaja pri dodjeli grantova lokalnim udruženjima građana. Dačaju je oduzeta i imovina vrijedna 131.000 KM koju je stekao krivičnim djelom te mu je na pet godina zabranjeno da obavlja zastupničku dužnost u Skupštini Brčko distrikta.

Osnovni sud u Brčko distriktu u 2024. godini nepravosnažno je osudio Edina Ražanicu, predsjednika Udruženja „Centar demokratije”, na četiri mjeseca zatvora jer je zloupotrebom budžetskih grantova sebi i bliskim osobama pribavio imovinsku korist.

Ražanica je osuđen jer je kao odgovorna osoba u Udruženju „Centar demokratije” potrošio blizu 40.000 KM koje je dobio od Vlade Brčko distrikta za lične i potrebe njemu bliskih osoba umjesto da ovim novcem raspolaže odgovorno i zakonito u interesu Udruženja.

Optuženi su i: Alija Denjagić, nezavisni zastupnik u Skupštini Brčko distrikta koji je u međuvremenu osumnjičen i za kupovinu glasova, Enida Osmanović-Stevanović, predsjednica Udruženja građana „Sjedinjene nacionalne manjine“, te Alen Mujkić, odgovorna osoba u brčanskim udruženjima „Sportaš“ i Centar za turizam i kulturu. Oni se terete da su zloupotrebom budžetskih grantova sebi i drugima pribavili imovinsku korist.

Tužilaštvo Brčko distrikta BiH je u svom saopćenju navelo da i dalje provodi intenzivne istražne radnje s ciljem prikupljanja dokaza u vezi sa nezakonitim trošenjem grantova.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije