Građanski aktivizam

Pilana i antikorozija, umjesto šljunkarskih preduzeća, angažovani da uređuju korita rijeka i eksploatišu šljunak

“Mi smo najavljivali da ćemo tužiti sve koji su u lancu očiglednih zakulisanih radnji kada je u pitanju Polom i tvrdoglavi pokušaji da se uđe u korito Drine i tobože čisti i produbljuje. Posla za Tužilaštvo i policiju ima dovoljno, a da li će nakon prijava djelovati u duhu zakona i da neće podleći lobijima i korupciji, ostaje da vidimo” – kažu Polomljani.

Iako su po treći puta mještani Poloma kod Bratunca demonstrirali odlučnost da zaštite svoja imanja i seosku plažu na obali Drine, pa su se na zakazano uvođenje šljunkarskog preduzeća u radove (22.08.2024.) okupili u sagrađenom ljetnikovcu, organizovaši i dežurstva mještana narednih dana, nisu se zaustavili na tome već su angažovanjem pravne pomoći odlučili da stvar istjeraju na čistac i stanu „na rep“ korupciji.

Kao i u porethodna dva neuspela javna poziva Javne ustanove „Vode Srpske“, Polomljani su bili odlučni da, kako su isticali, ne dozvole manipulaciju šljunkara i njihovih pomagača da im devastiraju korito i priobalje, pa su ih spremno čekali, riješeni da im se ponovo suprostave. Ali, kako se šljunkari kao ni nadležni iz JU „Vode Srpske“ nisu pojavili na zakazano uvođenje u radove, kako su i obećali, Polomljani su potražili savjet pravnika. Predočili su im činjenice da radovi u koritu rijeke Drine na području njihove Mjesne zajednice nisu potrebni sa aspekta produbljivanja korita i povećanja proticajnog profila radi bolje zaštite od eventualnih poplava. Prenijeli su im svoj stav sa argumentima da je u pozadini svega komercijalna eksploatacija šljunka, a ne potreba za navodne radove čišćenja korita.

„Ono što smo kao prvi odgovor dobili od advokata je da  privredno društvo koje je dobilo poslove na izvođenju radova, zapravo, nije ni registrovano za obavljanje djelatnosti vađenja i eksploatacije šljunka, što je jedan od osnovnih uslova da bi moglo dobiti saglasnost „Voda“ i Ugovor. Naime, Društvo sa ograničenom odgovornošću za proizvodnju, unutrašnju i spoljnu trgovinu i usluge „Bukom Prom“ Vlasenica, kao ni njena Poslovna jedinica „MB“ je, prema Registru privrednih društava u BiH, registrovana samo za djelatnosti „Piljenje i blanjanje drva (proizvodnja rezane građe); impregnacija drveta”, “Proizvodnja rezane gradje, osim nesastavljenog materijala za podove; impregnacija drveta” i “Proizvodnja nesastavljenog materijala za podove”. Dakle radi se o isključivo o preduzeću iz oblasti prerade drveta, odnosno pilani, tako da je nespojivo da može vaditi i šljunak, da ima bagere i drugu građevinsku mehanizaciju, zaposlene inženjere građevinska struke, što su takođe uslovi iz Javnog poziva za dodjelu Ugovora” – kažu mještani Poloma, koji su se za pomoć u svojoj borbi obratili i aktivistima Grupe „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“.

Nadalje, pravnom podrškom mještanima Poloma utvrđeno je da „Bukom Prom“, kada su tenderi u pitanju, na listi korisnika pomoći po Javnom pozivu za podršku očuvanja radnih mjesta i unapređenju uslova rada korisnika, te nabavke peleta za Olimpijski centar Jahorina, Pale i ŠPD SBK i druge, ali nigdje da su učestvovali ili pobijedili na tenderu kod “Voda”, što dovoljno govori za sebe.

“Mi smo najavljivali da ćemo tužiti sve koji su u lancu očiglednih zakulisanih radnji kada je u pitanju Polom i tvrdoglavi pokušaji da se uđe u korito Drine i tobože čisti i produbljuje. Posla za Tužilaštvo i policiju ima dovoljno, a da li će nakon prijava djelovati u duhu zakona i da neće podleći lobijima i korupciji, ostaje da vidimo” – kažu Polomljani.

Aktivisti NGG „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“ kažu da su, nakon vijesti i informacija iz Poloma, zainteresovali se i za ostala preduzeća, koja dobijaju poslove vađenja riječnog materijala i eksploatacije šljunka. Kažu da su im trenutno na “tapetu” preduzeća “Prim” iz Banja Luke i “Antikorozija” iz Gacka, za koja takođe postoje sumnje da nemaju registrovanu djelatnost vezano za šljunak, kako to zakonski propisi nalažu.

“Za prvo preduzeće, koje ima ugovor za radove u rijeci Vrbas na području Laktaša, imamo informacije da se radi o privrednom društvu registrovanom za trgovinu na veliko hemijskim proizvodima. Za drugo iz Gacka, angažovano od “Voda” za radove na uređenju rijeke Ćehotine na području Foče, prema dobijenim podacima, radi se o djelatnosti bojenja i stakla, trgovine, kao i izgradnjom saobraćajnica i aerodroma, ali ne i vađenjem i eksploatacijom šljunka” – informacije su aktivista NGG, koji kažu da će sa preciznim podacima po dobijanju potvrde ovih informacija i nakon podnošenja krivičnih prijava izaći u javnost.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije