Nakon točno tri godine od kako je Građanska inicijativa „STOP nelegalnoj gradnji na Bijelom Brijegu“ Odjelu za urbanizam i građenje Grada Mostara podnijela Zahtjev za obnovu postupka izdavanja Urbanističke suglasnosti za izgradnju stambeno poslovnog objekta na Bijelom Brijegu, ovom dijelu priče u slučaju „nelegalne zgrade na Bijelom Brijegu“ napravljen je značajan korak dalje.
Obnova postupka podrazumijeva poništenje urbanističke suglasnosti, građevinske dozvole i ono na čemu su stanari posebno inzistirali a to je uključivanje građana u postupak ponovnog ishodovanja potrebne dokumentacije za gradnju, u ovom slučaju već izgrađenog i djelomično useljenog stambeno poslovnog objekta.
Drugi dio priče vezan za procesuiranje odgovornih i konačno rješenje problema će potrajati sigurno još izvjesno vrijeme obzirom na činjenicu da je kaznena prijava podnesena prije više od tri godine, vještačenje je završeno ali je neizvjesno kada će optužnica protiv odgovornih osoba biti podignuta.
Još 13.5.2020. godine Odjel je od Ministarstva građenja i prostornog uređena dobio akt kojim je sugerirano da radi zaštite javnog interesa pokrene obnovu postupka radi poništenja nezakonito izdate urbanističke suglasnosti a zatim posljedično i građevinske dozvole.
Što se tiče obnove i uključivanje građana u postupak, prvi zahtjev stanara je podnesen 16.7.2020. i od tada kreće iscrpljivanje građana od strane Odjela za urbanizam i građenje, koji u više navrata nakon što bi Ministarstvo građenja i prostornog uređenja HNŽ/K usvojilo Žalbu građana i naložilo obnovu postupka, odbijalo provesti Rješenja ovog drugostupanjskog organa.
Nakon što je 26.4.2021. godine Ministarstvo po drugi put uvažilo Žalbu građana i naložilo Odjelu za urbanizam i građenje obnovu postupka, nastalo je zatišje obzirom da je došlo do prekida postupka jer je Federalna uprava policije i Tužiteljstvo HNŽ/K izuzelo svu dokumentaciju zbog istražnih radnji u postupku podnesene kaznene prijave protiv odgovornih osoba u Gradu Mostaru. Nakon nastavka postupka, tek 23.12.2022. godine Odjel se izjašnjava po Žalbi stanara i ponovno odbija njihov Zahtjev.
Stanari, 30.12.2022. ponovno ulažu Žalbu na doneseni Zaključak, na što 14.3.2023. godine Ministarstvo ponovno donosi Rješenje kojim se njihova Žalba uvažava i predmet vraća Odjelu na ponovno postupanje.
U cijelom ovom postupku, u više navrata, građani su se obraćali Upravnoj inspekciji i tražili inspekcijski nadzor po pitanju provođenja donesenih rješenja. Upravna inspekcija je svaki put ukazivala Odjelu za urbanizam i građenje Grada Mostara na obvezu promptne realizacije Rješenja ali bi Odjel svaki put izrekao novi Zaključak kojim se odbija Zahtjev stanara.
Imajući u vidu da je i u samom rješenju Ministarstva Odjel upozoren na čl. 298 stav 1, tačka 11. ZUP FBiH koji propisuje novčano kažnjavanje u slučaju nepostupanja po drugostepenom rješenju ili ako se rješenje ne donese u propisanom roku, aktivisti su u svome zahtjevu zatražili od Upravne inspekcije izricanje i novčane kazne kojom bi se adekvatno kaznilo instituciju i odgovornu osobu u instituciji/organu uprave za prekršaj, te obvezala Odjel na ispunjavanje obveze u ostavljenom roku.
U odgovoru Upravne inspekcije je navedeno kako je 10.7. 2023. doneseno rješenje kojim je naređeno šefu Službe za građenje i obnovu Odjela za urbanizam i građenje Grada Mostara, šefu Službe za građevinskle propise i voditelju postupka da svatko u okviru svojih ovlaštenja u roku od 10 dana računajući od dana prijema Rješenja poduzmu upravne radnje a sve u cilju da se postupi po drugostupanjskom rješenju.
Nakon samo četiri dana od izricanja Rješenja Upravne inspekcije, stanari na adresi Zrinski Frankopana broj 20 su saznali, putem osobnog FB profila gradonačelnika Mostara kako kreće obnova postupka u slučaju zgrade Joks na Bijelom Brijegu. Od tada do danas još uvijek ih nitko nije službeno obavijestio kao zainteresiranu stranku da kreće obnova postupka. U spomenutoj objavi se ističe kako vođeni transparentnošću i poštivanjem pravila struke kao temeljnim načelima u svome radu pokreću obnovu postupka izdavanja dozvola za sporni objekat kako bi se izanalizirali svi napravljeni koraci i utvrdile sve činjenice.
Ni jednom riječju u objavi se ne spominje kroz šta su sve stanari nastanjeni oko spomenute zgrade prošli od kako je ista bespravno sagrađena. Ni jednom riječju se ne spominju nesporne činjenice koje su utvrđene u dosadašnjim postupcima pred drugostupanjskim organom kao i one koje su predmet istražnih radnji u kaznenom postupku s kojima su pojedinci iz gradske administracije dobro upoznati jer su svejdočili u istima.
I kako rekoše stanari Zrinsko Frankopanske 20 u svome nedavno objavljenom saopštenju „Gradonačelnik Mario Kordić je na svom Facebook profilu predstavio obnovu postupka kao djelo svog milosrđa i uspjeh gradskih vlasti. Nadležni organi nastoje se okititi uspjehom za koji su se građani i građanke sami morali izboriti i za koji su se borili više godina.“
Na kraju, šta reći. Lijepo je da je gradska administracija nakon tri godine od podnošenja Zahtjeva za obnovu postupka napokon odlučila preispitati, kako gradonačelnik kaže „…upitnost valjanosti dozvola za jedan od objekata na Bijelom Brijegu.“
Lijepo bi bilo da se prisjetio i svoje predizborne kampanje u kojoj je obećao da će prioritet u njegovom radu biti problem bespravne gradnje u Mostaru. Lijepo bi bilo da se prisjetio da je sa slučajem „zgrade Joks“ upoznat na svom prvom sastanku s građanima koji je održao u svome mandatu, jer ga je održao upravo sa predstavnicima stanara Zrinsko Frankopanske broj 20. Lijepo bi bilo da se prisjetio i svoga gostovanja na radiju kada je rekao da je pred njim velika odgovornost što se tiče ovog slučaja i da će morati tražiti način da zadovolji sve strane. Način? Sve strane? Zaboravio je očito da postoje zakoni i dovoljno je samo primjeniti iste. Da se prisjetio svega navedenoga, postupak je davno mogao biti završen.
Međutim, žalosno je što se obnova postupka i uključivanje građana događa nakon toliko godina i pod pritiskom Upravne inspekcije i stanara koji još jednom ponavljaju da neće odustati te da će istrajati u svojim namjerama do samoga kraja.
Žalosno je što se cijeli postupak razvlači toliko godina a sve s ciljem pronalaženja rješenja kojim će se, da bi se „udovoljilo svima“, opet izići u susret prvenstveno investitoru i brinuti više o stanarima bespravno izgrađene zgrade nego o stanarima koji žive na adresi Zrinski Frankopana broj 20 a kojima je sve ove godine, zbog kršenja zakona od strane odgovornih osoba iz gradske administracije uskraćeno pravo na dotok svjetlosti, pravo na nesmetan vidik te pravo na privatnost u domovima u kojima žive već 50 godina.