Danas, 31.10.2022., na 26. sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara u okviru 3. tačke dnevnog reda razmatrana je Odluka o izmjenama i dopunama Prostornog plana Grada Mostara, široj javnosti dosad poznata uglavnom kao odluka kojom se konačno, nakon višegodišnje borbe eko aktivista, brišu dvije MHE sa lokaliteta Bunskih kanala.
Međutim, za naše političare vrijedi ona „Ne vjeruj Danajcima ni kada darove nose“.
No, idemo redom.
Najprije je u ime Gradonačelnika Grada Mostara, koji se kasnije pojavio na sjednici, zamjenik Gradonačelnika izvijestio Gradsko vijeće o cijelom procesu izmjena i dopuna Prostornog plana. Podsjetio ih je da je u 6. mjesecu je Gradsko vijeće, usvojilo Odluku o pristupanju izradi izmjena i dopuna postojećeg Prostornog plana Općine Mostar. Nakon toga je održana javna rasprava o prijedlogu izmjena postojećeg Prostornog plana Grada Mostara.
Podsjećamo da je na toj javnoj raspravi više od 100 prisutnih građana Mostara jasno ukazalo da su protiv izgradnje mHE na Bunskim kanalima. Ali su iskazali i bojazan da će se ovim izmjenama i dopunama Prostornog plana u isti uvrstiti i još neki objekti koji nisu u interesu građana Mostara.
Upravo na ovome su, tokom rasprave, koja je uslijedila nakon izlaganja direktora Zavoda za prostorno planiranje, insistirali vijećnici, prije svega opozicioni, istakavši da oni ostale promjene Prostornog plana Grada Mostara neće podržati, da neke od njih nisu u redu i da idu u korist lokalnih moćnika.
Irma Baralija, vijećnica Gradskog vijeća iz Naše stranke je istakla: „Mi smo uvijek bili jasni da želimo da se izbrišu mHE sa Bunskih kanala ali… šta se ovdje desilo? Pokušano je pod krinkom brisanja mHE na Bunskim kanalima da se provuče nekoliko slučajeva koji su vrlo sumnjivi. Mi smo pokušali da urazumimo Gradsko vijeće i Gradonačelnika i da se slučajevi oko kojih se vode sudski procesi izbace a da se glasa i usvoje izmene za ono što nije sporno.“
Gradonačelnik je na ove zamjerke replicirao stavom da će Grad kao i građani imati interesa od usvajanja ovih izmjena i dopuna Prostornog plana te da Grad Mostar mora sustići sve zaostatke iz prethodnog perioda, jer kasne za cijelim svijetom 12 godina.
Uslijedila je pauza, nakon koje se predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Mostara obratio vijećnicima, sa informacijom da je nakon konsultacija sa Gradonačelnikom odlučeno da se danas neće usvajati izmjene i dopune Prostornog plana već da prema Pravilniku ovaj dokument vraća predlagaču, tj. Gradonačelniku, te će se o njemu raspravljati na narednoj sjednici Gradskog vijeća. A da će Vijeće dokument vratiti predlagaču uz svoj stav, tačnije sa uloženim amandmanima od strane vijećnika.
Nakon toga se gradonačelnik ponovo obratio vijećnicima, neprimjerenom optužbom da na ovaj način usporavaju razvoj Grada Mostara i da to ide na obraz svim vijećnicima. Samokritike, ponovo, „ni u tragovima“. Ni lične, ni stranačke, ni u ime vladajuće koalicije.
Silvio Bubalo iz HRS-a je za portal Antikorupcija.info prokomentariso čitavu situaciju riječima: „U dokumentu Izmjene i dopune prostornog plana Grada Mostara urađeno je 169 izmjena, od čega su samo 1 izmjena brisanje mHE na Bunskim kanalima. Među ostalim izmjenama veliki je broj onih kojim bi se legalizirao kriminal od 2006. i 2007. godine, tu je čak i pretvaranje poljoprivredne u poslovnu zonu. Gradonačelnik je rekao da će na narednoj sjednici sve to usvojiti. Legaliziraju kriminal svojih kadrova“.
Arman Zalihić iz SDP-a kaže da vladajuće stranke nisu imale dvotrećinsku većinu danas na sjednici Gradskog vijeća kako bi usvojili odluku o izmjenama i dopunama Prostornog plana Grada Mostara. Zbog toga su povukli ovu temu sa dnevnog reda i nadaju se da će na narednoj sjednici imati tu većinu kako bi je tada osvojiti. Istakao je da ne može grad Mostar usvajati pojedine izmjene gdje se poljoprivredno zemljište mijenja u građevinsko zemljište koje je i državno zemljište i imaju zabranu raspolaganja nad tim.
Dakle, zaštita Bunskih kanala je i dalje na čekanju. I to iz razloga što je gradonačelnik Grada Mostara iskoristio ovu temu na kojoj je fokus javnosti, da bi, u njenoj sjeni, „na mala vrata“, progurao i izmjene Prostornog plana koje su sporne. I sa kojim javnost, kad je organizovana javna rasprava o Planu, nije bila dovoljno upućena, niti je to bio skup na kome se može dobiti relevantan stav javnosti prema čak 168 izmjena koje se pokušavaju ugurati pod izgovorom da „kasnimo za cijelim svijetom“. Pa ćemo to kašnjenje smanjiti praveći nove greške i nezakonitosti i dovodeći građane u situaciju da ponovo vode bitke sa nezakonitostima i korupciji sklonom vlašću, kao što su na to godinama bili prinuđeni aktivisti koji se bore protiv gradnje MHE na Bunskim kanalima, protiv deponije na Uborku, protiv kamenoloma u naselju Kuti Livač, protiv nelegalne gradnje na Bijelom brijegu i drugdje po Mostaru, protiv kriminalnog pretvaranja poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, itd.???