Podsjećanja

Podsjećanja (XII 2021.): Policija i inspekcije, pod pritiskom građanskih aktivista, pojačano kontrolišu nelegalnu eksploataciju šljunka, a šljunkari kažu: “Ipak se izveze poneki kamion, u dane praznika i vikendom”.

„Od kada se pojavila i neformalna grupa građana sa svojim aktivnostima mi mjesecema nismo izvezli kamion šljunka, policija i inspekcije su nam stalno za vratom i dolaze u kontrolu. Odmah se ograđuju i gotovo izvinjavaju što nas moraju kontrolisati, govoreći kako imaju pritisak iz ministarstva za više reda u ovoj oblasti.", kaže za naš portal vlasnik jednog dobojskog šljunkarskog preduzeća, kome je ugrožen višegodišnji uhodani nelegalni "biznis", koji su nadležne institucije dosad tolerisale. (U rubrici Podsjećanja portala Antikorupcija, tekst iz decembra 2021.).

Nakon višemjesečnog oklijevanja, JU „Vode Srpske“ su dostavile trženi im spisak privrednih društava koja imaju odobrenja i saglasnot za izvođenje radova u slivu rijeke Bosne, čime je otkrivena gotovo nevjerovatna činjenica da radove od međuentitetskih granica sa Maglajem sa jedne i Odžakom sa druge strane izvodi samo jedna šljunkarska firma iz Doboja, dok se ostalih deset registrovanih ne bave svojom osnovnom djelatnošću. Bar ne legalno.

„Na prostoru Grada Doboj ima jedanaest firmi registrovanih za eksploataciju šljunka. Za sve nelegalne eksploatacije šljunka Gradska uprava Doboj je tražila informacije i preduzimanje mjera od strane nadležnih“, prokomentarisao je, na naš zahtjev, čitavu situaciju šefa kabineta gradonačelnika Doboja Dragan Vasilić.

Šljunkare kod Doboja (Foto: Lj.Đ.)

Da postoji sumnja u sistemsku korupciju i zatvaranje očiju od strane inpekcijskih organa pred nelegalnom eksploatacijom šljunka na ovom području, u više navrata su, u prethodnom periodu, ukazivali i iz neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“, koji su u protekloj godini podnijeli i više prijava nadležnim institucijama.

Rezultat nelegalne eksploatacija šljunka, devastirana su zemljišta uz obalu rijeke Bosne, od Doboja, Rudanke, Kladara, Kotorskog, Šešlija, Podnovlja sa lijeve, kao i Kostajnice, Grapske, Bušletića, Osječana i Kožuha sa desne strane rijeke Bosne, odnosno duž korita rijeke do granice sa Modričom.

Devastacija zemljišta, kao posljedica nelegalne eksploatacije šljunka, kod Osječana (Foto: S.Đ.)

Iako su nadležni na prijave ostali uglavnom nijemi, i ono podataka što su dobijali iz preduzetih radnji po prijavama prema Policijskoj upravi Doboj i Okružnom javnom tužilaštvu pokazalo se da šljunkari ipak nisu tako „nevidljivi“.

“Od strane Policijske uprave Doboj Okružnom javnom tužilaštvu Doboj u ovoj godini dostavljen je Izvještaj o izvršenom krivičnom djelu protiv odgovornih lica u privrednom društvu „Plosko“ zbog osnova sumnje da su izvršilio krivično djelo „Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja“. Za nezakonito vađenje i prodaju šljunka i pijeska u predmetima DOO „Bajkovača“ Kožuhe, „Geosfera“ Osječani Gornji i „Rašo“ Doboj ovo tužilaštvo podiglo je optužnice, koje su potvrđene od nadležnog suda“, odgovorili su pomenutoj grupi iz dobojskog OJT, uz ranije informacije da je protiv odgovornih lica u privrednom društvu „Dijamant“ takođe podignuta optužnica za nezakonitu eksploataciju šljunka.

I u obimnoj, od strane ove grupe građana iniciranoj kontroli rada šljunkara na širem dobojskom području, Poljoprivredna inspekcija RS je u slivu rijeke Bosne, od maja do juna ove godine, kaznila niz „nepostojećih“ dobojskih firmi koje se bave nelegalnom šljunkarskom djelatnošću.

Po kvadraturi na kojoj su šljunčarili, i to na poljoprivrednom zemljišta, na listi tih preduzeća kojima su izrečene samo prekršajne kazne su „Eurogradnja“, „Dijamant“,  „Građ-promet“, „Beton Promet“,  „Sloga trans“ i „Trgotrans“. Mjere su preduzete i vode se istrage u OJT Doboj i protiv preduzeća „Plosko“,  „Rašo“ i „Bajkovača“.

Na listi kažnjenih je i odgovorno lice u DOO „Jaćimović“, koje je, prema podacima iz JU „Vode Srpske“, jedino dobojsko preduzeće koje ima aktuelni ugovor za vađenje i dislokaciju materijala iz vodotoka rijeke Bosne, odnosno za izvođenje radova.

“Pitamo otvoreno, sve one koji vrše nadzor nad šljunkarskim aktivnostima i kontrolišu njihov rad: Na koji način radi tih deset firmi u Doboju i kojim se to oni aktivnostima bave, ako ne eksploatišu i prodaju šljunak?”, izjava je člana grupe za područje Doboja, Vukosavlja, Modriče i Šamca Jadranke Petković.

Šljunkare kod Doboja (Foto: Lj.Đ.)

S druge strane, šljunkari se žale da je u posljednje tri godine „nemoguće dobiti koncesiju za vađenje šljunka“, te da, i kada podnesu zahtjev, moraju čekati više mjeseci da dobiju odgovor od nadležnih, a on uglavnom bude negativan.

„Od kada se pojavila i neformalna grupa građana sa svojim aktivnostima mi mjesecema nismo izvezli kamion šljunka, policija i inspekcije su nam stalno za vratom i dolaze u kontrolu. Odmah se ograđuju i gotovo izvinjavaju što nas moraju kontrolisati, govoreći kako imaju pritisak iz ministarstva za više reda u ovoj oblasti. Ne žalimo se mi zbog toga, već tražimo da i nas razumiju i dozvole da radimo, a nije problem neka kontrolišu izvezene količine i plaćanje naknada“, kaže za naš portal vlasnik jednog dobojskog šljunkarskog preduzeća, koji ne želi da mu pominjemo ime i naziv preduzeća, jer bi, kako kaže, tek imao problema u poslovanju. A ovako, po vlastitom priznanju, ipak izveze poneki kamion u dane praznika i vikendom. Nelegalno, naravno.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije