Bojazan koju su aktivisti, predstavnici mještana naselja Kuti, izrazili na posljednjoj press konferenciji organizovanoj u Mostaru, prije samo mjesec dana, tvrdeći da inspektorica Grada Mostara Dalila Spahić, pravdajući se da je na zadatku utvrđivanja trase puta, u stvari, na zadatku pripreme pristupnog puta do kamenoloma, pokazala se opravdanom.
Naime, gospođa Spahić se ovih dana, ponovno, zajedno s odvjetnikom Milenkom Krčumom, predstavnikom investitora, pojavila u naselju a u pratnji su im bili predstavnici Oružanih snaga BiH i BHMAC-a čiji zadatak je razminiravanje kamenoloma i policije koja je imala za zadatak da sve one koji budu sprječavali prolaz do kamenoloma udalji s lokacije.
Pokazala se opravdanom i bojazan koju su tada iskazali vezano i za prijetnje koje su im upućene od strane odvjetničkog ureda, jer je mještanima koji su se okupili naređeno da se sklone i da će protiv sviju biti podnesene prijave. I to zbog toga što su se okupili na svome zemljištu i došli da pitaju šta se događa i zašto se od mina ne očisti cijelo naselje već samo područje kamenoloma. Te zašto nikada nitko nije reagirao na njihove pozive kada su tražili da se mine uklone jer prostor nije u potpunosti siguran za život.
Policija je djelovala po uputama inspektorice i rastjerala mještane sa njihovih posjeda na kojima su stajali. Čovjek ne može a da se ne zapita bi li tako postupili i da im je inspektorica naredila da ih otjera i iz njihovih domova koji su isto tako njihova privatna imovina.
Moramo spomenuti da su Kuti povratničko naslje u koje je nakon rata puno uloženo u povratak. Danas se ti isti ljudi koji su jednom proživjeli protjerivanje iz svojih domova ponovno u situaciji da se osjećaju nesigurno. I nepoželjno.
Nakon što su uz prijetnju rastjerali mještane, svi zajedno su se uputili prema kamenolomu na kojem su se zadržali izvjesno vrijeme. Nitko nije našao za shodno da barem glumeći dobru namjeru pozove nekoga od mještana da krene zajedno s njima. Ili da nakon posjete lokaciji iskaže svoje namjere u narednom periodu.
Mještani redovito obilaze područje kamenoloma a pogotovo u posljednja dva mjeseca od kako se dogodia tragedija u Donjoj Jablanici. Tako su ovih dana na području kamenoloma primjetili jamu koje nije prije bilo na tom mjestu. Jama je dubine više od pet metara koliko je vidljivo a sgurno je dubina još veća. Pitaju se jesu li današnji posjetitelji vidjeli tu jamu i što su pomislili. Ili su zažmirili i ponašali se kao da jame nema? S druge strane, mještani ne znaju kome se obratiti da prijave tu promjenu a da ih netko ne optuži da oni stoje iza toga. Za početak planiraju pozvati inspekciju i medije jer smatraju da nadležni moraju hitno intervenirati kako netko ne bi stradao.
Dok se sve to događalo održavala se sjednica Gradskog vijeća Mostara na kojoj je gradonačelnik „svih mostaraca“ pričao o investicijama i hvalio se time kako će što se tiče ulaganja uvijek biti na strani investitora. Jer neće Grad Mostar gubiti milione konvertibilnih maraka jer se nekome ne sviđa da netko nešto gradi na nekoj lokaciji. Pohvalio se čak i time kako će produžiti rok za legalizaciju bespravne gradnje. A što se tiče državne imovine iskazao je žaljenje jer nema zakona o upravljanju gradskim zemljištem. A prethodno je spisak gradske imovine proglasio zaštičenim dokumentom. Kako ga je krenulo, Mostarci trebaju biti sretni što spomenutog zakona nema, iako ga to ne spriječava da daje gradsko zemljište na upravljanje lokalnim tajkunima i stranim investitorima kako hoće, pogodujući građevinskom lobiju.
Interesantno je to kako Gradonačelnik, kada govori o budućnosti grada, sve isključivo gleda kroz novac. Spominje više vrtića i škola koje će se izgraditi od privatnih ulaganja. Dok o tome govori i hvali se svojim menadžerskim sposobnostima očito da ne razmišlja tko će ići u te vrtiće i te škole. Nastavi li ovako i naredne četiri godine, nakon novog mandata će možda u praznim vrtićima otvarati kladionice pravdajući se kako na taj način želi podržati investitore.