Vijesti

Političke igre prazne kasu općina Usora i Doboj Jug zbog nezakonitog skraćenja mandata pravobraniteljici

„Ne bih pravila problem da su mi, i pored toga što su mi do kraja mandata ostale još tri i po godine, rekli da usljed političkih dogovora i kalkulacija treba na moje mjesto doći neka druga osoba. Razumjela bih. Ali, na takav način i bezobzirno da me pošalju bukvalno na ulicu i da u Odluci kao razlog smjene čak navedu „neuredno i nekvalitetno obavljanje službe“... Sa time se nikako nisam mogla pomiriti i upustila sam se u pravnu borbu, koja je trajala dvije i po godine i dokazala sam da sam nepravedno ostala bez posla“.

Političkim mešetarenjima i namirivanjima u Općini Usora prije dvije i po godine zajedničkoj pravobraniteljici za tu i Općinu Doboj Jug Biljani Rakočević naprasno su skratili mandat na koji je izabrana, a opoziv je izvršen u vrijeme kada se nalazila na bolovanju.

Odloženo, sada će tu svoju tadašnju „igru“ perfidnim neusvajanjem godišnjeg izvještala o radu pravobraniteljice, kako bi dobili razlog da joj otkažu ugovor o radu zbog tobožnjeg „neurednog i nekvalitetnog obavljanje službe“, morati platiti iz općinskog budžeta približno 200.000 KM. Naravno, to je novac poreskih obveznika, odnosno platiće tu „igrariju“ svojih političara građani ove dvije općine.

Naime, Kantonalni sud u Zenici potvrdio je niz presuda u prvostepenom sudskom postupku pred Osnovnim sudom u Tešnju, kojim je poništena kao nezakonita Odluka od 04.02.2022. godine o smjenjivanju Zajedničkog pravobratitelja općina Usora i Doboj Jug, te naloženo da se Rakočević vrati na te poslove u roku od 15 dana. Višestruko je sa prvobitnih 16.552,86 KM uvećana vrijednost spora, jer je tužena općina Usora, zajedno sa susjednom općinom Doboj Jug dužna da tužiteljici isplati sve plate od 04.02.2022. godine, sa pripadajućim kamatama, tako da cifra koja će zbog nezakonitih postupaka vlasti u ovom slučaju biti isplaćena nije konačna. Da je to izvjesno, pokazuje samo jedna od izreka presude, po kojoj će općine na ime plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u korist Federalnog zavoda MIO/PIO morati u roku od 15 dana isplatiti 21.681,70 KM.

Sudovi nisu uvažili ni pravdanje tuženih da je na mjesto pravobraniteljice imenovana druga osoba, odnosno da je Dubravka Tadić u mandatu od 01.04.2022. godine, da u budžetu za 2024. godinu nisu planirana tolika sredstva i druge razloge.

Prema rješenju Općinskog suda u Tešnju od 05.09.2024. godine, na traženje izvršenja izvršenik rizikuje nove troškove, jer ukoliko  u roku od osam dana ne vrati Rakočević na posao koji je obavljala mogao bi platiti dodatnu novčanu kaznu od 5.000 KM, a odgovorna osoba izvršenika 2.000 KM.

Podsjećamo, diplomirana pravnica sa položenim pravosudnim ispitom sve do 01.02.2022. godine, devet godina bez zamjerki je savjesno obavljala je taj posao. Do 2018. godine samo za općinu Usora, a onda i za susjednu Doboj Jug. Nakon dva mandata, po treći puta povjerenje je izborom dobila 15.07.2021. godine, a samo šest mjeseci od novog imenovanja uslijedio je opoziv.

„Nisam imala mrlje u pravničkoj karijeri. Zbog zdravstvenih problema, izazvanih po svemu sudeći stresnim situacijama na poslu i potrebe za  specijalističkim pretragama, sam stupila na bolovanje 01.02.2022. godine i odmah o tome priložila dokaz poslodavcu. Međutim, već 3. februara na sjednici Općinskog vijeća Usora donesena je odluka o mojoj smjeni, sa odredbom da mi mandat prestaje već narednog dana, a nakon toga je tu odluku bila primorana da slijedi i Općina Doboj Jug – izjava je Rakočević portalu Antikorupcija.info, koji je, svojevremeno, ovaj slučaj prvi i iznio u javnost.

Ekspresno je slijedeći dan, 4. februara, i odjavljena, odnosno prije nego li je i obaviještena o naprasnoj smjeni. Odluka joj je uručena 10. februara i tek nakon toga postala je svesna odluke o smjeni, koju je potpisao predsjedavajući OV Usora Anto Matić.

Praktično je ostala bez sredstava za život. Daleko i od penzionisanja, jer nije imala još ni punih 20 godina staža. Ostala je bez posla i ikakvih primanja, čak i bez prava na nadoknadu sa Zavoda za zapošljavanje, jer se nije radilo radilo o sporazumnom prekidu radnog odnosa.

„Ne bih pravila problem da su mi, i pored toga što su mi do kraja mandata ostale još tri i po godine, rekli da usljed političkih dogovora i kalkulacija treba na moje mjesto doći neka druga osoba. Razumjela bih. Ali, na takav način i bezobzirno da me pošalju bukvalno na ulicu i da u Odluci kao razlog smjene čak navedu „neuredno i nekvalitetno obavljanje službe“… Sa time se nikako nisam mogla pomiriti i upustila sam se u pravnu borbu, koja je trajala dvije i po godine i dokazala sam da sam nepravedno ostala bez posla“ – kaže Rakočević, dodajući da je ovo samo mala satisfakcija za sve muke i probleme koje je proživljavala protekle dvije i po godine.

Iako se bavila državnim poslom, Rakočević je inače bila dugogodišnji izviđač, te ekološki aktivista, čemu se posebno posvetila nakon problema u koje je gubitkom posla zapala. Ekološkim aktivistima na Ozrenu nesebično je pružala besplatnu pravnu pomoć, svoj angažman našla je volonterski i u Udruženjima građana TOPEER, CHP i drugim.

Za Biljanu Rakočević će, kako je već izjavljivala, a to sada i ponavlja, ova epizoda u njenoj pravničkoj karijeri ostati u ružnom sjećanju. Ne njenom krivicom, mada je pripisuje dijelom i sebi, jer je, kaže, možda ipak trebala znati da su ovakve stvari u političkim igrama moguće. A,  očigledno je da je politika odigrala ključnu ulogu u ovom njenom slučaju.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije