Vijesti

Poljoprivrednici prijete protestom zbog cijene pšenice

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić kaže da poljoprivrednici u najvećoj žitnici Srpske neće pristati na cijenu nižu od 0,43 KM po kilogramu pšenice.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske ove godine isplatiće oko 10 miliona KM direktne podrške za proizvodnju pšenice, a sredstva će poljoprivrednicima biti doznačena najkasnije do 15. jula, izjavio je pomoćnik resornog ministra Saša Lalić.

“Proizvođači će do tog perioda moći da prate cijenu pšenice, da vide da li će rasti, odnosno da li mogu da je prodaju negdje za bolju cijenu ili tu gdje su je i lagerovali”, rekao je Lalić novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa predstavnicima poljoprivrednika i mlinsko-pekarskog sektora.

Predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske Zoran Kos rekao je da je pšenica berzanska roba i da se na nju mnogo ne može uticati, ali da ohrabruje činjenica da je ovogodišnji prinos dobar.

“Mlinare najviše zanima zaštita domaće proizvodnje, jer se uvozi brašno, najvećim dijelom iz Srbije, po nižim cijenama i to nam pravi problem. Zanima nas i kvalitet, da to budu sorte sa većim procentom proteina, kao i da se stimulacija proizvodnje pšenice vrši po kvalitetu, a ne količini”, rekao je Kos.

Vlasnik preduzeća “Gold MD” Goran Mitrović iz Donjeg Žabara kaže da se bave ratarskom proizvodnjom na oko hiljadu hektara zemljišta, te da ovogodišnja pšenica obećava i rodom i kvalitetom.

On je istakao da višegodišnja ulaganja u mehanizaciju i kapitalne investicije, za šta Ministarstvo daje podsticaje, sada pokazuju pozitivne rezultate u proizvodnji.

“Agrarni budžet je dosta veliki shodno ukupnom budžetu i nijedna država ne može mnogo uticati na cijenu pšenice, ali može ratarima poboljšati uslove proizvodnje”, rekao je Mitrović.

Marko Vlajsević iz Kozarske Dubice, predstavnik firme “Jelena” koja se bavi proizvodnjom sjemena i ratarskom proizvodnjom, kaže da je do sada žetva na području ove opštine završena na oko 50 odsto parcela, a da su prinosi negdje i do devet tona po hektaru.

“Cijena pšenice trenutno na svjetskim tržištima iznosi možda 0,35 KM po kilogramu. Smatram da će se cijena kretati do 0,40 KM”, naveo je Vlajsević.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić kaže da poljoprivrednici u najvećoj žitnici Srpske neće pristati na cijenu nižu od 0,43 KM po kilogramu pšenice.

“Prinosi se kreću i do sedam, osam tona po hektaru, a ima i 4,5 tona po hektaru”, naveo je Bakajlić i pozvao sve institucije da se uključe u rješavanje pitanja cijene pšenice, jer će u suprotnom, kako je naveo, poljoprivrenici izaći na ulice.

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović izjavio je da je Bijeljina poslala poziv ministarstvima i udruženjima poljoprivrednih proizvođača kao inicijativu da se održi sastanak u Bijeljini.

“Ministarstvo nam je reklo da oni nisu nadležni da formiraju cijenu. Suština je razgovarati, a ne izbjegavari razgovore. Suština je da cijena mora iznositi 40 plus.  Tržište nema robnih rezervi. Za uništavanje robnih rezervi niko nije odgovarao.

Priča se o niskim cijenama otkupa pšenice, a građani plaćaju skupo hljeb. Ukoliko ministar ne može da dođe uvijek imaju pomoćnici. Grad Bijeljina ce u narednih 72 sata uputiti inicijativu Ministarstvu za zaštitu domaće proizvodnje o zabrani uvoza pšenice određeni period”, navo je Petrović.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije