“Namjera zakona je da onaj za koga se sumnja da je nelegalno stekao imovinu treba da dokaže kako je došao do nje. Sve poslove će voditi Poreska uprava RS. Kada se utvrdi da je neko stekao nelegalno imovinu moraće platiti pripadajuće poreze a onda ide i krivično gonjenje. Želimo da zakon bude usvojen do maja.”
Ovo je izjavio predsjednik SNSD-a Milorad Dodik. Dodik je ovo izjavio u februaru 2021. godine i vjerovatno očekuje da bude shvaćen ozbiljno kao borac protiv kriminala, korupcije i prije svega nelegalno stečene imovine. Dodik je, najblaže rečeno, zakasnio bar deset godina. Izjava da će biti usvojen zakon o porijeklu imovine a da će sve kontrolisati Poreska uprava koja ne smije ili ne može da naplati poreske dugove stranačkih tajkuna a zato može da najavi oporezivanje freelensera koji zarade nekoliko stotina maraka mjesečno, ne ulijeva nikakvo povjerenje. Ni to što novi zakon najavljuje Milorad Dodik ne ulijeva nikakvo povjerenje jer je on jedan od onih, zajedno sa gomilom političara, uglavnom iz aktuelne vlasti ali dijelom i opozicije, koji bi prvi morao da građanima položi račune o tome kako je stekao imovinu. Ali bez priče o tome kako je njegova porodica bila bogata i prije rata. Šta se promijenilo, da li smo u međuvremenu došli do faze kada svi koji su se okoristili o Republiku Srpsku i narod Republike Srpske sada imaju mogućnost da, ulaskom u legalne tokove u posljednjih desetak godina, opravdaju stečenu imovinu. Koju njihove plate, na bilo kojoj funkciji da su se nalazili ili se još uvijek nalaze, ne mogu da isprate. Nastranu, što je zakon o porijeklu imovine tema duže od deset godina, što je bio spreman nacrt zakona koji je bestraga nestao. Nastranu i to što idu novi izbori u BiH a nova priča o referendumu bi zaista bila previše. Ili ne bi?
Poslanici vladajućeg SNSD-a već su počeli da priču o Zakonu o porijeklu imovine promovišu na društvenim mrežama. Novi zakon najavio je šef poslanika te stranke Igor Žunić. On je napisao kako je prvi spreman da na uvid stavi svoju imovinu. Na reakcije nije trebalo dugo čekati.
Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Jelena Trivić smatra da je vladajuća koalicija na čelu sa SNSD u konstantnom padu rejtinga, naročito od posljednjih lokalnih izbora a najavu Milorada Dodika vidi kao pokušaj podizanja tog rejtinga.
“Ovo me podsjeća na onu narodnu “držte lopova”. Nakon više od decenije, SNSD se sada sjetio ovog Zakona, nakon što ga je nekoliko puta odbijao u Narodnoj skupštini. Licemjerno je da struktura za koju se golim okom može utvrditi da ima daleko veću imovinu koju nije mogla steći legalno iskazanim prihodima i primanjima u proteklom vremenu, sada nudi jedan ovakav Zakon. Ali to je njihovo pravo, mada sam ja potpuno ubijeđena da ovaj trik neće proći kod naroda, odnosno da će biti prepopoznat na pravi način – ne kao istinska želja da se država obračuna sa onima koji su nelegalno sticali imovinu, jer je vlast za to imala prethodnih 15 godina i morala bi prvo poći od svojih redova, već kao čisto bacanje prašine u oči i kriminalizovanje drugih kako bi se opet nametnula teza “svi su isti”. Ja lično nemam ništa protiv da primjena Zakona krene od mene, mada sam potpuno sigurna da najuži vrh SNSD ne bi smio ovako nešto izjaviti, ali dok god su na vlasti i kontrolišu pravosuđe, mogu da se “igraju” ovakvim temama”, rekla je Jelena Trivić za Gerila info.
Poslanik SDS-a, Davor Šešić kaže da je sasvim legitimno pitanje šta se krije iza ovakve najave.
“Postavlja se pitanje šta se krije iza ove najave. Ako je namjera iskrena da svi budu isti pred tim zakonom, onda taj zakon mora biti usvojen jednoglasno, a to znači da sve stranke učestvuju u izradi tog zakona. Ako ne bude tog konsenzusa, onda se iza toga nešto krije. Jedna od opcija jeste da se radi o populizmu pred izbore ili su svi koji su nelegalno stekli imovinu uspjeli da to “pokriju” papirima. Ne treba izostaviti ni opciju da ovaj zakon bude sredstvo ucjene koalicionih partnera koji bi otkazali poslušnost”, rekao je za Gerila info poslanik Davor Šešić.
Zakon o porijeklu imovine, da ne bude zabune, jeste neophodan Republici Srpskoj. Ono što, međutim, mora da obuhvati jeste pitanje i o načinu sticanja prvog miliona. Bez toga, džaba ste krečili.