Građanski aktivizam

Porodilje iz Istočnog Sarajeva mogu anonimno prijaviti korupciju

Udruženje „Baby Steps“ je početkom godine na adrese Parlamentarne skupštine BiH, Predstavničkog doma i Doma naroda uputilo inicijativu kojom se traži hitna zabrana akušerskog nasilja, kao i konkretno poboljšanje uslova u svim bolnicama i porodilištima u našoj zemlji. Do sada nisu dobili nikakav odgovor.

Udruženje “Baby steps” koje se bavi zaštitom prava roditelja, budućih roditelja i djece kreiralo je platformu za online ocjenu i prijavu korupcije koja je od prije par dana dostupna i za porodilje koje su se porodile u Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu.

“Porodilje svoje iskustvo sa porodilištem mogu ocijeniti putem portala http://porodilista.babysteps.ba/ i to potpuno anonimno, a portalu pristupaju putem jednokratne šifre koju dobiju u porodilištu”, navedeno je na zvaničnoj stranici udruženja.

U Istočnom Sarajevo proteklih godina desilo se više slučajeva smrti novorođenčadi zbog kojih su, tvrde pacijentice, krivi zdravstveni radnici.

Iako nema jasnih statističkih parametara o akušerskom nasilju, jer nije prepoznato kao termin u zvaničnim medicinskim krugovima BiH, kako je za “Direkt” rekla Amila Tatarević, predsjednica Udruženja Baby Steps, očigledno je ipak da je ono jako zastupljeno u čitavoj BiH.

Prema njenim riječima to nam postaje jasno ako uzmemo u obzir da akušersko nasilje u svojoj punoj formi obuhvata verbalno, psihičko-emocionalno i fizičko nasilje, intervencije bez informisanog pristanka i bez medicinske indikacije, što se dešava u porodilištima širom BiH.

“Dokle god imamo zastrašivanja trudnica, neobjašnjavanje procedura koje se nad njom vrše, neprihvatanja njenog informiranog odbijanja, neomogućavanja alternative nakon informiranog odbijanja, onemogućavanje prava na porodu koja je sljeduju prema međunarodnim preporukama (poput poroda u slobodnom položaju a ne ležećem), skrivanja istine da se ženi aplicira drip govoreći da će primiti šećer da ojača, skrivanja istine da se ženi provocira početak poroda prokidanjem vodenjaka i masiranjem grlića tvrdnjom da se samo radi vaginalni pregled, rutinsko a medicinski neindicirano rezanje medjice, indukciju i ubrzavanje poroda i nalijeganje na stomak – dotle ćemo mi pričati o akušerskom nasilju u BiH”, rekla je za “Direkt” ranije Amila Tatarević.

Inače, Udruženje „Baby Steps“ je početkom godine na adrese Parlamentarne skupštine BiH, Predstavničkog doma i Doma naroda uputilo inicijativu kojom se traži hitna zabrana akušerskog nasilja, kao i konkretno poboljšanje uslova u svim bolnicama i porodilištima u našoj zemlji. Do sada nisu dobili nikakav odgovor od Parlamentarne skupštine.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije