Osim što je uređivanje riječnog korita, vađenje i dislokacija materijala iz vodotoka rijeke Bosne na području Modriče, Vukosavlja i Šamca na sedam lokaliteta, bez javnosti dostupnog Javnog poziva, dodjeljeno privrednom društvu „Martić Inter-copp“ d.o.o. Modriča na tri pune godine, Javna ustanova „Vode Srpske“ je bez objavljenog javnog tendera te poslove dodijelila i šljunkarima u slivu rijeke Drine.
Na lokalitetu “Lijevi rukavac” i “Pavlovića most” do 14.11.2022. godine odobrenje imaju neimenovane firme, ali nije teško odgonetnuti da su iz kruga povlaštenih, koji redovno dobijaju poslove na ovaj način, ali i na formalnim tenderima. Nezadovoljni vlasnici šljunkara tvrde da ne mogu dobiti poslove iako bi ponudili dvostruko veće cijene od onih koje za količinu eksploatisanog šljunka daju podobni šljunkari.
„U pozadini svega mogući su kriminal i korupcija. Do sada smo u više navrata izražavali nezadovoljstvo da vlasti pogoduju privilegovanim preduzećima u obezbjeđenju ugovora za eksploataciju šljunka. Nelogično je i što će količinu od 1.745.848 metara kubnih „Martić Inter-copp“ platiti minimalnih 1,55 KM po kubiku, jer sam javno isticao da je naše preduzeće spremno ponuditi dvostruko više da je ovaj posao bio na tenderu“ – izjava je vlasnika šljunkarskog preduzeća iz Šamca Save Bosića, koji tvrdi da njegovo i druga preduzeća ostaju bez poslova zbog direktnih ugovaranja.
Aktivisti neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“, „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“ i „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine“ su nagovjestili češće prisustvo u slivu ove dvije rijeke, u narednom period, te, da će na različlite načine dokumentovati kako šljunkarska preduzeća izvode radove uređivanja riječnog korita, odnosno njegovog produbljivanja u svrhu sprječavanja mogućih poplava u slučajevima obilnijih padavina.
“Tvrdimo da se ti poslovi dodjeljuju privrednim društvima prvenstveno da bi se bavila djelatnošću eksploatacije i prodaje šljunka, što nije smisao tih poslova i nije u skladu sa Zakonom o vodama RS. Mi smo nedavno to na ilustrativan način dokumentovali na lokalitetu Pavlovića most, gdje je očito da su višegodišnjim izvlačenjem šljunka stvoreni krateri, a nikako samo produbljivalo i čistilo korito Drine radi povećanja proticajnog profila” – navode iz bijeljinske neformalne grupe građana okupljenih u inicijativi „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine“.