Krivična prijava Centra za humanu politiku (CHP) Republičkom javnom tužilaštvu podnesena prije šest godina, kao i krivična prijava grupe građana “Da se ne ponovi maj 2014” podnesena 25.10.2021. godine, za izazvanu opštu opasnost i druga krivična djela zbog potapanja Doboja 15. maja 2014. godine, odbačene kao neosnovane naredbom Okružnog javnog tužilaštva Doboj o nesprovođenju istrage od 15.07.2024. godine, ipak će se ponovo naći pred dobojskim tužiocima.
Glavni okružni tužilac OJT Doboj donijela je Rješenje o uvažavanju pritužbe Centra za humanu politiku (CHP) podnesene 23.07.2024. godine.
“Analizirajući sve dokaze u spisu, te cijeneći navode iz podnesene pritužbe, nalazim da je pritužba Momira Dejanovića, predsjednika Centra za humanu politiku osnovana, te će postupajući tužilac u cilju donošenja konačne tužilačke odluke provesti dodatne istražne mjere i radnje, te po prikupljenim dokazima donijeti tužilačku odluku” – stoji, između ostalog, u rješenju koje je potpisala Glavni tužilac OJT Doboj Olivera Rauković.
CHP je pritužbu protiv naredbe o neprovođenju istrage prije četiri mjeseca obrazložio da postoji osnovana sumnja da su prijavljeni svojim činjenjem i nečinjenjem izazvali opštu opasnost i izvršili druga krivična dijela, što je dokumentovano podnesenom krivičnom prijavom, kao i provjerama koje je izvršilo tužilaštvo do donošenja naredbe o neprovođenju istrage. Da je potvrđena većina navoda iz krivične prijave, te da nije nije bilo osnova za donošenje naredbe o neprovođenju istrage,
“Riječ je o nezakonitom nasipanju zemljišta na izlazu iz Doboja prema sjeveru, na kojem je vlasnik i investitor iz susjedne opštine u FBiH namjeravao graditi hotelski kompleks, a što je bilo zabranjeno Zakonom o vodama. Dobojsko tužilaštvo nije postupilo po zahtjevu Republičkog javnog tužilaštva “da se izvrše provjere i sprovede istraga“, u dijelu koji se odnosi na provjeru svih navoda iz krivične prijave i na provođenje istrage. Tražili smo izuzeće postupajućeg okružnog javnog tužioca i Okružnog javnog tužilaštva u Doboju i da Republičko javno tužilaštvo ili drugo nepristrasno tužilaštvo nastave postupati u ovom predmetu, jer smo smatrali da je postupajući tužilac postupao na način da se ne zamjeri prijavljenim i namjere da se zaštite od krivičnog gonjenja prijavljeni i odgovorni i da se ovakvim postupanjem podnosilac prijave i više hiljada zainteresovanih Dobojlija obeshrabre, ponize i naprave budalama” – obrazložio je osnove za podnošenje pritužbe predsjednik CHP Momir Dejanović.
Dejanović kaže i da je od strane CHP podnesak Republičkom javnom tužilaštvu upućen nakon ignorisanja prethodno upućenih prijava prema JU “Vode Srpske” i Inspektoratu RS i nesprečavanja zakonom zabranjenog nasipanja dijela velikog korita Bosne uz odbrambeni nasip rijeke Bosne na području grada Doboj. Naveli su u prijavi protiv više lica da je radovima u velikom koritu rijeke Bosne izazvana opšta opasnost i izvršena su i druga krivična djela.
“Kao posebno otežavajuću okolnost predstavlja činjenica da su neki od zakonom zabranjenih radova izvođeni samo tri godine nakon poplave 2014. godine u kojoj je stradalo 11 Dobojlija i nastala šteta od nekoliko stotina hiljada KM, kao i da nalaz iz master plana da su nasuti materijal i izgrađeni objekti u velikom koritu Bosne uticali na povećanu ugroženost od poplave 2014. godine. Prijavom su obuhvaćeni i odgovorni u lokalnoj vlasti, koji su pristupilo izmjenama regulacionog plana 2018. godine po zahtjevu prijavljenog vlasnika zemljišta i investitora. Prijavljeni vlasnik zemljišta i izvođač zakonom zabranjenih radova i tadašnji gradonačelnik koji je optužen i protiv koga se vodi krivični postupak zbog izazivanja opšte opasnosti prilikom čega je stradalo 11 Dobojlija i nastala velika materijalna šteta, prema našim sumnjama su koruptivno dogovorili gradnju objekata i izradu regulacionog plana” – kaže Dejanović.
Zbog nasipanja materijala na zemljištu u blizini rijeke Bosne, velika količina vode iz južnog pravca grada 15.maja 2014. godine nije mogla koritom isticati prema izlazu na sjevernoj strani, pa se voda vratila i potpuno poplavila središte grada i prigradsko naselje Usora. Na pojedinim lokalitetima u gradu voda je dostizala visinu od pet do sedam metara, a tek kada su bageri prokopali prolaz vodi kroz nasuto zemljište vlasnika – zbog koga su CHP i grupa građana “Da se ne ponovi maj 2014” i podnijeli tužbe – voda se povukla iz poplavljenog područja.
Inače, OJT Doboj je 06.12.2022. godine, u drugom predmetu, podiglo optužnicu protiv bivšeg gradonačelnika Doboja i sadašnjeg poslanika u PD Parlamentarne skupštine BiH Obrena Petrovića (67) i bivšeg šefa Civilne zaštite u Doboju Milka Vidakovića (71) zbog krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti. Ta optužnica odnosi se na poplave koje su 15. maja 2014. godine zahvatile Doboj, tokom kojih je život izgubilo jedanaest lica, a tu prijavu za utvrđivanje odgovornosti još 2014. godine podnio je tadašnji i sadašnji predsjednik RS Milorad Dodik. Prije nego je Obren Petrović postao član i funkcioner njegove stranke, nakon čega je svjedočio u njegovu korist.