Vijesti

“Potres” u Tuzli zbog uskraćivanja akreditacije Evropskom univerzitetu “Kallos”

Nakon oduzimanja akreditacije Evropskom univerzitetu “Kallos” u Tuzli izdešavale su se mnoge stvari, počevši od tužbi, uplitanja u predmet Općinskog i Kantonalnog suda u Tuzli, Gradskog vijeća Tuzla putem vijećničkog pitanja i odluke Komisije za ljudska prava i slobode, pa do “rata” saopštenjima.

Oduzimanjem licence za rad Evropskom univerzitetu “Kallos” u Tuzli, Rješenjem Ministarstva TK od 28.10.2024. godine, a koje je, prema informacijama Državnog registra akreditovanih visokoškolskih ustanova u BiH označeno kao  konačno u upravnom postupku od 01.11.2024. godine, nije stavljena tačka na ovaj slučaj. Pred istek protekle godine je Agencija za razvoj visokog obrazovanja u BiH (HEA), koja i vodi Državni registar nenadano izbrisala tu konstataciju, tako da je u registru ostala ranija zvanična da je “Kallosu” početak važenja akreditacije 16.08.2022. godine i da je krajnji roku važnosti 16.08.2027. godine.

A, nakon tog oduzimanja akreditacije izdešavale su se mnoge stvari, počevši od tužbi, uplitanja u predmet Općinskog i Kantonalnog suda u Tuzli, Gradskog vijeća Tuzla putem vijećničkog pitanja i odluke Komisije za ljudska prava i slobode, pa do “rata” saopštenjima.

Hronološki, Evropski univerzitet „Kallos“ Tuzla, zastupan po punomoćniku Mirnesu Ajanoviću, advokatu iz Tuzle, pokrenuo je parnični postupak 21.11.2024. godine, a tužbom je od Općinskog suda u Tuzli dostavljen prijedlog o izricanju privremene mjere, po kojoj je donesena odbijajuća odluka suda dana 28.11.2024. godine. Nakon što je ista ukinuta od strane Kantonalnog suda u Tuzli i predmet vraćen sudu dana 13.12.2024. godine, po poduzimanju naloženih određenih procesnih radnji, ponovno je donesena odluka o privremenoj mjeri dana 26.12.2024. godine,

Dva dana prije toga je Komisija za ljudska prava i slobode Gradskog vijeća Grada Tuzla, čiji predsjednik je upravo Mirnes Ajanović, konstatovala da je Općinski sud u Tuzli kroz izbjegavanje odlučivanja o prijedlozima za mjeru osiguranja i privremenu mjeru povrijedio prava stranaka na djelotvornu pravnu zaštitu i jednak treman. Komisija je 26.12.2024. godine saopštenjem konkretizovala da je sudija Općinskog suda Samira Šljivić izbjegavala odlučivanje o hitnom zahtjevu za privremenu mjeru osiguranja skoro dva mjeseca i sa svoje strane iznijela viđenje cijelog slučaja.

Konkretno iznesene su tvrdnje u koordinirane aktivnosti usmjerene na ugrožavanje prava Evropskog univerziteta „Kallos“, njegovih studenata, profesora i zaposlenika, a koje uključuju nezakonite radnje pojedinaca i institucija, te da ukazuju na postojanje organizirane grupe i nalogodavaca izvršiocima sa ciljem destabilizacije pravne i sigurnosne situacije u BiH. Navedeni su pojedinačno odgovorni iz Službe za inspekcijske poslove Grada Tuzla, Ministarstva obrazovanja TK, kao i Općinskog suda u Tuzli.

“Komisija naglašava da ovakvo sistematsko djelovanje više institucionalnih subjekata, uz izostanak adekvatnog reagovanja Tužilaštva i sudova, ukazuje na postojanje ozbiljne i organizirane grupe koja zloupotrebljava pravni sistem u cilju nanošenja štete pravnim subjektima. Ako ovaj obrazac uspije u slučaju „Kallos“, mogao bi postati opasan model za djelovanje protiv drugih pravnih i poslovnih subjekata u Bosni i Hercegovini, što bi izazvalo destabilizaciju stanja u BiH” – navedeno je u saopštenju Komisije za ljudska prava i slobode Gradskog vijeća Grada Tuzla sa pozivom da se u slučaj svojom istragom uključi i Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA).

Očekivano, ovo reagovanje izazvalo je da se saopštenjem, 30.12.2024. godine, oglasi i tuzlanski općinski sud, koji je u svojim tvrdnjama naveo da je postupajuća sudija u tom predmetu poduzela brojne radnje, kao i druge sudije tog suda u svim predmetima u kojima se kao stranka pojavljuje Evropski univerzitet „Kallos“ Tuzla, koji datiraju od početka novembra protekle godine, a tih predmeta bilo je ukuno jedanaest.

“Stoga, navodi u naprijed pomenutom saopštenju o izbjegavanju pomenute sudije, da skoro dva mjeseca odluči o zahtjevu za izricanje privremene mjere, su suprotni naprijed iznesenim činjeničnim navodima. Osim toga, Ured disciplinskog tužitelja Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine je isključivo nadležan da utvrđuje tačnost iznesenih navoda o povredi odredbi o hitnom postupanju u spornom predmetu. Napominjemo da netačnim izvještavanjem javnosti o predmetnom postupku vrši se neprimjeren utjecaj na nezavisnost rada Suda, pri čemu se javnost dezinformiše i navodi na pogrešne zaključke, na koji način se podriva povjerenje javnosti u nezavisan rad ovog suda i pravosuđa” – naveli su u svom reagovanju iz Općinskog suda u Tuzli, sa pozivom i medijima da sve informacije o radu ovog Suda provjere prije objavljivanja.

Poslednje u nizu dešavanja u vezi sa oduzimanjem licence za rad “Kallosu” je da je Kantonalni sud u Tuzli 31.12.2024. godine svojom odlukom odgodio izvršenje Rješenja Ministarstva TK od 28.10.2024. godine. Zastupnik “Kallosa” je to predstavio kao “pobjedu” i vraćanje dozvole za rad Univerzitetu i da se na tu odluku resorno ministarstvo ne može žaliti.

“Evropski univerzitet “Kallos” od sada može nastaviti sa nastavom, davanjem diploma, odbranom magistarskih i doktorskih radova i svim onim što je prije onoga što je ministar obrazovanja Ahmed Omerović, po mom pravnom stavu i dokazima, oduzeo licencu” – prvog radnog dana u ovoj godini oglasio se zastupnik “Kallosa” Mirnes Ajanović, koji je iznio i sumnje da je u pozadini cijelog ovog slučaja, zapravo, odbijanje vlasnika da proda univerzitet.

“Radom Evropskog univerziteta “Kallos” više su se bavili aktivisti “Karton revolucije”, ukazujući na neprihvatljivost njegovog rada i izdavanja diploma bez obezbijeđene akreditacije. Mi smo sa svoje strane takođe ukazivali na višegodišnji rad Evropskog univerziteta u Brčko distriktu, čiji je osnivač, vršilac dužnosti dekana i vlasnik, takođe, Nedeljko Stanković. Izrazili smo sumnju da se radi o sukobu interesa, jer su oba njegova univerziteta, brčanski i ovaj u Tuzli, akreditacije dobili tek 2022. godine, odnosno tek kada je Stanković ušao u Upravni odbor HEA, čiji je član i trenutno. Da li je sukob interesa i to što je u slučaju sa oduzimanjem licence za rad Ajanović u ulozi pravnog zastupnika “Kallosa”, ali i kao predsjednik Komisije GV Tuzla, koje je zauzimalo stav u tom parničnom predmetu, o tome se trebaju izjasniti nadležni za tu oblast” – reakcija je iz inicijative “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije