Pravobranilaštvo Republike Srpske, sa sjedištem zamjenika u Trebinju, je, u augustu 2022. godine, pokrenulo postupak utvrđivanja prava vlasništva nad zemljištem na lokalitetu Pridvorci (Trebinje) a za koje je nakon provedene arondacije (za vrijeme bivše države) određeno da se može koristiti isključivo u poljoprivredne svrhe.
Nakon tog zahtjeva, Republička Uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove Banja Luka područna jedinica Trebinje donosi rješenje kojim se utvrđuje pravo vlasništva nad ovim nekretninama u korist Republike Srpske, odnosno donosi rješenje o dozvoli uknjižbe prava državnog vlasništva u korist ovog entiteta. Na ovaj način su stvoreni preduslovi za nezakonitu prenamjenu poljoprivrednog u građevinsko zemljište što se i dogodilo krajem 2022. godine a sve pod izgovorom da je to najpovoljnija lokacija za gradnju nove bolnice.
Godinu i po od prvog obraćanja Pravobranilaštvu BiH, u kojem je udruženje Pokret za restituciju Trebinje izvjestilo ovu instituciju kako se na području Grada Trebinja provodi niz nezakonitih radnji koje poduzima jedinica lokalne samouprave a vezano za upravljanje zemljištem u državnom vlasništvu, te, ponovljenih dopisa kojima je tražilo reakcije ove institucije i više zahtjeva za sastanak, Pravobranilaštvo je, nakon uvida u dostavljenu dokumentaciju, postupilo po službenoj dužnosti i, zbog utvrđenih nezakonitosti, Republičkoj Upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove podnijelo zahtjev za poništenje izdatog rješenja o dozvoli uknjižbe prava državnog vlasništva u korist Republike Srpske.
U Zahtjevu se navodi kako je Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine utvrdilo nezakonitosti izdatog rješenja s pogreškom najvećeg intenziteta, čije djelovanje pravni poredak ne dopušta i čije djelovanje dovodi do težih pravnih posljedica koje treba poništiti iz pravnog života. Pravobranilaštvo je predložilo poništenje predmetnog rješenja i stavljanje van snage pravnih posljedica koje je isto proizvelo od trenutka njegovog stupanja na snagu.
Utvrđeno je kako je prilikom donošenja rješenja Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove potpuno ignorisala Ustav BiH, Međunarodni sporazum o pitanjima sukcesije, Zakon o privremenoj zabrano raspolaganja državnom imovinom BiH, Zakon o osnovnim svojinsko-pravnim odnosima, te Zakon o osnovno vlasničko-pravnim odnosima koji se primjenjivao do stupanja na snagu Zakona o osnovama vlasničkih odnosa.
Istaknuto je kako je Bosna i Hercegovina kao međunarodno priznata država i jedan od sukcesora bivše SFRJ, 2001. godine zajedno sa ostalim sukcesorima potpisala Međunarodni sporazum o pitanjima sukcesije. Ovaj Sporazum stupio je na snagu polovinom 2004. godine čime je potvrđena nepovredivost stečenih prava.
Navedeno je kako je i Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, kako je i samo udruženje u svim svojim obraćanjima do sada isticalo, donio Lex Specialis propis tj. Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine. Ovim zakonom je u članu 1 stav (2) propisano da se pod državnom imovinom podrazumijeva nepokretna imovina koja pripada državi Bosni i Hercegovini po osnovu međunarodnog sporazuma o pitanjima sukcesije, nepokretna imovina na kojoj je pravo raspolaganja i upravljanja imala bivša Socijalistička Republika Bosna i Hercegovina, poljoprivredno zemljište za koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio da predstavlja državnu imovinu u svojoj odluci u predmetu br. U-8/19 i 4, te rijeke, šume i zemljište za koje je Ustavni sud Bosne Hercegovine tvrdio da predstavljaju državnu imovinu u svojim odlukama u predmetima br. U-9/19 i br. U-4/2.
Isti Zakon propisuje da bez obzira na odredbe bilo kojeg zakona ili propisa, državnom imovinom može raspolagati isključivo Bosna i Hercegovina kao njen titular u skladu s odredbama ovog zakona.
Ovaj zakon ostaje na snazi do stupanja na snagu zakona na državnom nivou kojim će se regulisati prava vlasništva i upravljanja državnom imovinom a koji će usvojiti Parlamentarna Skupština Bosne i Hercegovine odnosno dok Visoki predstavnik drugačije ne odluči.
Sve navedeno upućuje na činjenicu kako se u ovom slučaju radi o uzurpaciji poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu o čemu je isti stav zauzeo i Ustavni sud Bosne i Hercegovine u nekim svojim ranijim presudama.
Obzirom da kod Ustavnog suda Bosne i Hercegovine postoji predmet (apelacija) udruženja Pokret za restituciju Trebinje a vezano za ovaj slučaj, odmah po zaprimanju ove informacije izvršena je dopuna tog predmeta, odnosno sud je upoznat sa podnesenim zahtjevom Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine. Iako je na ovoj lokaciji prošli mjesec položen kamen temeljac za izgradnju nove bolnice aktivisti se nadaju da će Ustavni sud postupati isključivo po zakonu i uskoro donijeti presudu u njihovu korist.
Obzirom da postoji i krivična prijava od strane udruženja protiv odgovornih osoba Republičke Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, ista će također biti dopunjena ovom informacijom.
Iako imaju vjeru u državne institucije, aktivisti nisu optimisti što se tiče reakcije Republičke Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove na ovaj Zahtjev. Obzirom na stanje potpunog nereda koje trenutno vlada na relaciji država Bosna i Hercegovina vs entitet Republika Srpska i činjenicu da trenutni vršioci vlasti u Republici Srpskoj odmahuju rukom na bilo čije mišljenje koje nije u skladu s njihovim interesima, mišljenja su da će Zahtjev biti „glat“ odbijen ili neće biti nikakvog odgovora.
Međutim, oni neće odustati u svojoj borbi jer su uvjereni da pravda mora pobijediti. Sigurni su da i u drugim dijelovima Republike Srpske postoje slučajevi slični njihovom pa u svojim javnim nastupima pozivaju građane da im se jave kako bi zajedničkim snagama stali u kraj kako oni kažu „ovoj otimačini za lične interese“ pod krinkom opšteg dobra.