Nakon što je Kantonalni sud Sarajevo, bez prava na žalbu, odlučujući u sudskom sporu pokrenutom protiv Rješenja Federalnog ministarstva okoliša i turizma o izdavanju okolinske dozvole za kamenolom Kuti uvažio tužbu građana, poništio okolinsku dozvolu i predmet vratio na ponovno rješavanje, Građanska inicijativa Kuti se obratila Gradskom vijeću Mostara sa zahtjevom za postupanje po Zaključku usvojenom na 27. sjednici Gradskog vijeća Mostara a koji glasi: „Imajući u vidu opredjeljenost Gradskog vijeća u vezi mHE na Buni i Drežanjci obvezujemo se da će Gradsko vijeće Mostara odmah po završetku sudskog spora u vezi kamenoloma Kuti ako bude donesen u korist udruženja Kuti pokrenuti proceduru skidanja majdana Kuti iz Prostornog plana Grada Mostara“.
Polovinom prošlog mjeseca mještani Kuta su dobili odgovor koji je potpisao predsjednik Gradskog vijeća Mostara u kojem kaže da će tek nakon završenog „ponovljenog postupka i donesene konačne sudske presude“ Gradsko vijeće Mostara pristupiti pokretanju procedure koja se navodi u zaključku. U istom dokumentu (pokušat ćemo vjerovati zbog neznanja i neupućenosti) kaže da je tvrdnja da je postupak okončan, u stvari dezavuisanje javnosti.
Ove izjave predsjedavajućeg ukazuju prvenstveno na nepoznavanje razlike između sudskog spora i upravnog postupka. Naime sudski spor je završen što je potkrepljeno činjenicom da na presudu nema prava žalbe čime su se stekli uvjeti za izvršenje Zaključka. Što se tiče ponovnog ishodovanja okolinske dozvole tu se radi o upravnom postupku što znači da ne postoji novi sudski postupak koji predsjednik Gradskog vijeća prejudicira spominjući u odgovoru „konačnu sudsku odluku“ (što je u najmanju ruku neozbiljno i neutemeljeno). Za mještane Kuta i za Sud Kantona Sarajevo sudski spor je završen i donesena je „konačna sudska presuda“ na koju ponavljamo, ne postoji pravo žalbe.
Predsjednik gradskog vijeća je odbijanje potvrdio i svojom izjavom na sjednici vijeća na kojoj je nakon upućenog zahtjeva svim vijećnicima da se realizira usvojeni Zaključak, od strane vijećnice Boške Ćavar pokrenuta Inicijativa za brisanje kamenoloma Kuti iz Prostornog plana Mostara. Na taj način predsjednik Gradskog vijeća je u potpunosti zanemario zahtjeve građana i na prvo mjesto još jednom, stavio interes pojedinca.
Na odgovor predsjednika gradskog vijeća, mještani Kuta su prije mjesec dana poslali Izjašnjenje i zatražili odgovor u roku 15 dana. Odgovor naravno, još uvijek nije stigao.
U međuvremenu, investitor je pred Federalnim ministarstvom okoliša i turizma pokrenuo ponovni upravni postupak izdavanja okolinske dozvole za što su mještani Kuta saznali uvidom u službenu stranicu ministarstva. Uvidom u objavljeni Zahtjev svi zaintersiranu su se mogli uvjeriti da se u stvari radi o ponovljenom starom Zahtjevu za okolinsku dozvolu koja je nedavno poništena. U tom zahtjevu se nalaze priloženi i dokumenti iz 2006. godine što uz ostale ponovljene činjenice zbog kojih je i poništena prethodna okolinska dozvola ukazuje na neozbiljnost institucije koja je prihvatila i objavila takav Zahtjev kao i neodgovornost i nepoštivanje te iste institucije od strane investitora. Ili možda ukazuje na to da je investitor u potpunosti siguran da će ponovno dobiti okolinsku dozvolu? U tom slučaju, odnosno ako se to dogodi, otvorit će se cijeli niz potpitanja i sumnji u regularnost procesa izdavanja ovog (za miran i siguran život mještana Kuta) jako važnog dokumenta.
Nekako u isto vrijeme stigao je i odgovor kantonalnog ministra privrede Željka Laketića na Zahtjev građana da se preispita i raskine koncesioni ugovor. U odgovoru stoji da koncesija još uvijek vrijedi te da se u njen posjed ulazi tek po pribavljenoj eksploatacijskoj dozvoli koju investitor još uvijek nije ishodovao, tako da ni radovi nisu počeli. Samim tim je bespotrebno pokretati preispitivanje iste. Iz toga se nameće zaključak kako je lakše raskinuti ugovor sa koncesionarom kada on krene sa ulaganjima na terenu nego sada kada nema okolinske, nema prilaznog puta, nema eksploatacijske dozvole. U prvom slučaju bi se iz Proračuna HNK investitoru morala isplatiti sva uložena sredstva pa vjerojatno i izgubljena zarada. Iz proračuna u koji sredstva uplaćuju građani HNK među kojima su i mještani Kuta.
Nakon očitovanja predsjednika Gradskog vijeća, kao reakcija na Izjašnjenje mještana stigao je poziv od vijećnica Boške Ćavar i Adele Gosto koje su željele posjetiti lokaciju kamenoloma i uvjeriti se u stvarno stanje na terenu. Obišle su cijelu lokaciju i uvjerile se u istinitost tvrdnji mještana Kuta i složile se da je trenutna situacija u kojoj investitor ne posjeduje okolinsku dozvolu, nema eksploatacijsku dozvolu, kada nema riješen prilazni put do kamenoloma i kada postoji usvojeni Zaključak na Gradskom vijeću Mostara, ovo pravi trenutak za brisanje kamenoloma Kuti iz Prostornog plana Grada Mostara. Iz priložene dokumentacije su se uvjerile u sve ove tvrdnje. Ali su se uvjerile i u to da na licu mjesta još uvijek stoje upozorenja da je lokacija minirana i da se prve kuće nalaze na udaljenosti od stotinjak metara te da je umjesto propisno postavljene ploče sa nazivom investitora i ostalim obveznim pojedinostima, na kemenolomu istaknuta ploča o zabranjenom prolazu i izvođenju radova.
Obećale su građanima kako će se dopisom obratiti kantonalnom ministru privrede Željku Laketiću i federalnoj ministrici okoliša Editi Đapo, te da će taj dopis dati na potpis svim vijećnicima. Kako jedna od njih nakon posjete kamenolomu kaže na svom FB profilu: „Bitno je da se zna na kojoj si strani. Ovdje biramo između kriminala i građana!“