Građani Moluha se svakodnevno susreću sa mnogobrojnim komunalnim problemima – otvorena kanalizacija koja teče kroz naselje; neriješena putna infrastruktura s akcentom problema rješavanja imovinsko-pravnih poslova; šljačište, gradska deponija, azil za pse, strjelište – a kap koja je prelila čašu jeste eksploatacija kvarcnog pijeska na lokalitetu “Moluška rijeka”.
Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva TK, Grad Tuzla i firma Tuzla-kvarc zaključili su 28.4.2016. godine Protokol o načinu rješavanja problema u vezi s radom Tuzla kvarc-a. Na osnovu tačke VI navedenog protokola, Gradsko vijeće Grada Tuzla na sjednici od 31. maja 2016. donosi Odluku o utvrđivanju javnog interesa za eksploataciju kvarcnog pijeska na lokalitetu „Moluška rijeka“ u Tuzli.
Nakon saznanja za navedenu Odluku Gradskog vijeća Tuzla, građani naselja Moluhe su 3.11.2016. godine održali Zbor građana na kojem je izraženo nezadovoljstvo prema namjeri izdavanja eksploatacionih dozvola, kojom prilikom su usvojeni i zaključci po kojima se neće dozvoliti prevoz tereta kroz ulice Fikreta Salihovića Fikre i ulicu Admira Dedića, kao i preporuke da se iznađu alternativni pravci i načini eksploatacije pijeska.
Radova na lokalitetu nije bilo do juna 2024. godine, a njihov je početak bio povod za novi zbor građana, na kome su ponovljeni stavovi da građani neće dozvoliti prevoz kvarcnog pijeska kroz naselje te da se pronađe alternativni put za prevoz materijala.
“Imamo utisak da vlasti nisu uzele za ozbiljno naše zaključke i nisu prišli rješavanju tih problema, obzirom da je jedan od zaključaka zbora građana bio da građani nemaju ništa protiv eksploatacije kvarcnog pijeska uz ponudu da se izgradi alternativni put za prevoz i odvoz materijala.”
Ugovor o koncesiji od 09.01.2017. godine, između investitora Tuzla-kvarc d.o.o Tuzla i Ministarstva industrije, energetike i rudarstva TK, potpisan je na period od 10 godina. Investitor je podnio zahtjev za izdavanje okolinske dozvole, a nadležno Federalno ministarstvo okoliša i turizma je donijelo rješenje o njenom izdavanju 09.03. 2017.
Investitor je podnio zahtjev Ministarstvu privrede TK za izdavanje dozvole za eksploataciju mineralne sirovine kvarcnog pijeska za ležište „Moluška rijeka“ 24.7.2018. godine. Ministarstvo ekspresno donosi rješenje 01.08.2018. godine kojim se odobrava eksploatacija mineralne sirovine kvarcnog pijeska na lokaciji „Moluška rijeka“. U obrazloženju navedenog rješenja investitor je priložio Zaključak o odbacivanju Zahtjeva za izdavanje urbanističke saglasnosti od 27.4.2017. godine, izdat od strane Ministarstva prostornog uređenja i zaštitu okolice TK umjesto urbanističke saglasnosti za eksploataciju mineralne sirovine kvarcnog pijeska na navedenoj lokaciji. U postupku izdavanja urbanističke saglasnosti navedeno je da se predmetna lokacija nalazi u okviru granica ranije utvrđenog eksploatacionog polja „Moluška rijeka“ i da je ista izdata rješenjem Republičkog komiteta za energetiku i industriju Sarajevo 14.06.1989, godine, pa se smatra da je urbanistička saglasnost ranije namjenski izdata.
“Investitor je od 2016. do 2023. godine ishodovao određene dozvole po osnovu koncesionog ugovora koje mi stavljamo pod znak pitanja kada je u pitanju procedura ishodovanja istih. Tražimo odgovor na pitanje da li je moguće da investitor može izvoziti materijal na osnovu urbanističke saglasnosti Republičkog komiteta za energetiku i industriju Sarajevo iz 1989. godine iako znamo da je došlo do promjene stanja na terenu”? – pitaju mještani Moluha.
Nakon isteka roka važenja okolinske dozvole od 5 godina, 14.01.2022. godine investitor podnosi zahtjev za izdavanje obnovljene okolišne dozvole. Federalno ministarstvo okoliša i turizma 14.02.2022. donosi zaključak kojim se odbacuje zahtjev za izdavanje obnovljene okolišne dozvole investitoru iz razloga što eksploatacija mineralne sirovine ne podliježe obavezi pribavljanja okolišne dozvole. Osim toga, u obrazloženju zaključka se navodi da za navedeno postrojenje nije potrebno pribaviti okolišnu dozvolu jer se isto ne nalazi u Prilogu I i Prilogu II Liste pogona i postrojenja za koje Federalno ministarstvo izdaje okolišnu dozvolu. Na ovaj način, po novom zakonu, nadležno Ministarstvo faktički oslobađa investitora obaveze pribavljanja okolinske dozvole
“U te dvije tabele po kojima su razvrstana preduzeća koja (ne) moraju imati okolinsku dozvolu stoji, recimo, da za odlaganje smeća na deponije ne treba pribaviti okolinsku dozvolu za odvoz smeća do 100 tona na dnevnom nivou. Pa eto neka neko procjeni da li je za toliku količinu potrebno imati okolinsku dozvolu. Na ovaj način, mišljenja smo, da je Federalno ministarstvo pogodovalo određenim preduzećima.” – mišljenja su građani Moluha.
Građani su zabrinuti i imaju sumnju da i sam prevoz kvarcnog pijeska kroz naselje uzrokuje plućno oboljenje silikozu. U Odgovoru Zavoda za javno zdravstvo TK od 5.8.2024. godine, registrovano je 22 oboljelih u 2023. godini od bolesti iz grupe J60-J65 prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti (MKB), među koje spada i silikoza.
Svoju zabrinutost građani su iskazali na mirnom protestu, gdje su iskazali sumnju da prevoz kvarcnog prijeska prouzrokuje silikozu.
“Tražili smo od nadležnih da se utvrdi da li prevoz materijala prouzrokuje bolest i koliko je, ukoliko ih ima, oboljelih u našem naselju. Pozivamo nadležne da uvide taj naš problem. Tražili smo od nadležnih inspekcija zaštitu našeg zdravlja putem inspekcijskog nadzora i tehničkih mjerenja i tražili smo da se utvrdi da li stvarno postoji opasnost od silikoze.” – poručuju mještani.
Investitor ne miruje iako trenutno ne radi na terenu zbog zimskih uslova. Tuzla-kvarc d.o.o Tuzla je, tako, u prošlom mjesecu, podnio tužbu protiv jednog građanina zbog naknade štete radi klevete.
“Mi nemamo ništa protiv investitora, on nas ne interesuje. Ako misle da će nas zaplašiti, varaju se. Nas interesuju propusti institucija, interesuje nas zašto inspekcije ne izlaze na teren, zašto nadležni ne rade svoj posao?” – poručuju mještani Moluha.
Građani smatraju da investitor nije mogao prikupiti prethodno navedenu potrebnu dokumentaciju bez saglasnosti mještana jer su direktno ugroženi eksploatacijom. S tim u vezi, traže da se preispita oslobađanje investitora od pribavljanja okolinske dozvole i urbanističke saglasnosti i na osnovu toga izdatih dozvola za rad kao i ugovora o koncesiji.
Građani su poslali zahtjeve za pristup informacijama prema nadležnim inspekcijama. Gradska inspekcija se proglasila nenadležnom. Isti zahtjev i upit su poslali kantonalnoj i federalnoj inspekciji, koji se također proglašavaju nenadležnim. Građani su se 28.11.2024. godine obratili i Ministarstvu zdravlja Tuzlanskog kantona.
„Sad smo mi u jednom strahu šta da radimo? Prolaze kamioni, prašina postoji a institucije kažu da nisu nadležne. Ministarstvo zdravlja TK odnosno nadležna ministrica nam odgovora „Ministarstvo zdravlja Tuzlanskog kantona nije nadležno za izdavanje potrebnih dozvola preduzeću koje se bavi eksploatacijom kvarcnog pijeska.“ Ali mi nismo ni tražili od ministrice zdravlja da se bavi pitanjem eksploatacionih dozvola, nego smo tražili zaštitu zdravlja građana a ovdje dobijamo odgovor koji nije uopšte u vezi s pitanjem. I to je ono što boli kada su u pitanju nadležne institucije. Žalosti nas to što neko ko prima platu na budžetu i do nekoliko hiljada KM donese jedan ovakav odgovor a imenuje se ministricom primarijus doktor Dušanka Bećirović koja nije na fonu svog zadatka kako to stoji u načelima rada odnosno osnivanja ministarstva zdravlja kao takvog a to je prevencija zdravlja i zaštita ljudi. U tom smislu mi kao građani ćemo se očitovati u narednom periodu a vjerovatno ćemo, ukoliko ne dobijemo odgovore, ići na neke druge radikalnije aktivnosti“. – poručuju mještani Moluha.
Tražen je prijem i sastanak kod Gradonačelnika Tuzle i kod Premijera Kantona, ali do tih sastanaka još nije došlo. Obavljeni su razgovori sa izabranim predstavnicima na lokalnom nivou te će u narednom periodu podnijeti inicijativu za poništenje dodjeljene saglasnosti GV Tuzla za koncesiju.
„Svakako će o navedenim problemima biti upoznata i šira javnost. Želimo da nam neko kaže ko je nadležan. Ne mogu svi biti nenadležni. Ukoliko primate velike plate, red je i da radite i zaštitite građane“. – poručuju građani Moluha.