Visoka škola za primjenjene i pravne nauke ”Prometej” Banja Luka nije reakreditovana do krajnjeg roka određenog za završetak postupka, zbog čega su, u ovoj ustanovi, ljuti na nadležne za visoko obrazovanje u Republici Srpskoj. Još više zbog poništavanja 167 diploma koje je škola izdala prethodnih godina i naloga Prosvjetne inspekcije Inspektorata RS da se one isprave.
Smatrajući da je neosnovan nalog inspekcije da se otklone nedostaci utvrđeni inspekcijskim pregledom, odgovorni iz ove škole su “presavili tabak” i tužili Ministarstvo za naučenotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS.
Iz ove ustanove u obraćanju javnosti 28.06.2023. godine tvrde da su ti nedostaci isključivo tehničke nepravilnosti prilikom izdavanja diploma, odnosno da se radi o nenamjernoj grešci administrativnog osoblja Visoke škole. Studentima je u obrascu diplome izostavljena vrsta studija, odnosno samo riječ “strukovni” iako je, po njima, sasvim vidljivo iz stečenog zvanja”strukovni specijalista inženjer saobraćaja”, da je riječ o strukovom studiju.
“Što se tiče studenata koji su upisani školske 2014/2015 godine, a koji su završetkom studija stekli zvanje “diplomirani inženjer saobraćaja”, prosvjetna inspekcija izdala je nalog da se studentima dodijeli zvanje “strukovni specijalista inženjer saobraćaja”. Imajući u vidu da je Zakon o zvanjima koja se stiču završetkom visokog obrazovanja stupio na snagu 08.05.2014. godine, a Pravilnik o listi strukovnih, akademskih i naučnih zvanja, objavljen je tek u Službenom glasniku Republike Srpske 29.12.2014. godine, te isti stupio na snagu 06.01.2015. godine, ne može se primjenjivati za studijske programe odnosno za studente upisane u školsku godinu 2014/2015, nego za studente upisane u školsku 2015/2016” – smatraju zvaničnici “Prometeja”, zbog čega su i podnijelu tužbu protiv Ministarstva, dostavljajući kao prilog dopis tadašnjeg Ministarstva prosvjete od 22.07.2016. godine, gdje se navodi da studenti koji su upisani tek od akademske 2015/2016. godine, stiču zvanje “strukovni specijalista inženjer saobraćaja“.
Inače, ”Prometeju” je 18.04.2023. godine istekao produženi, krajnji rok do kada se smatra akreditovanim. Tog mu je datuma, naime, istekla petogodišnja akreditacija koju je imao, a da u međuvremenu nije dobio reakreditaciju. Zbog toga ova banjalučka ustanova Agenciju za visoko obrazovanje RS (AVORS) optužila za nezakonito sprovođenje postupka akreditacije, te je, uputivši joj žalbu, iznijela argumente da je entitetska Agencija donijela nezakonit Zaključak o prekidu postupka reakreditacije.
„Uprava Visoke škole je povodom nezakonitog Zaključka o prekidu postupka akreditacije, više puta zahtjevala sastanak sa Ministarstvom za nučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo i Agencijom za visoko obrazovanje Republike Srpske, međutim svi organi su se oglušili na naš poziv. Visoka škola “Prometej” će koristiti sve pravne mehanizme, kako bi zaštitila postojeće i buduće studente od nemarnosti rada Ministarstva i Agencije – zvanično su se, u aprilu, iz „Prometeja“, obratili studentskim aktivistima, okupljenim u inicijativi „Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome“, koji su javnost upoznali o isteku njihove akreditacije.
U žalbi „Prometeja“, putem svog punomoćnika, advokata Milana D. Petkovića iz Banja Luke, naveli su da su povrijeđene odredbe upravnog postupka, da je pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje i pogrešno primjenjeno materijalno pravo. Žalba je posredstvom AVORS naslovljena na Upravni odbor, od kojeg je, kao drugostepenog organa, traženo poništenje Zaključka o prekidu postupka akreditacije i da se predmet vrati Agenciji na ponovni postupak akreditacije.
Ubrzo nakon toga pokazalo se da su bili u pravu, jer je uz stručno mišljenje Komiteta za žalbe i prigovore, Upravni odbor na sjednici održanoj 10. maja, donio odluke kojima se poništavaju zaključci Agencije o prekidu postupka akreditacije za ovu i još dvije visokoškolske ustanove, našavši da su izjavljene žalbe osnovane. Time se postupci akreditacije nastavljeni, ali još uvijek nije u potpunosti okončan upravni postupak.
Inače, Visoka škola primijenjenih i pravnih nauka “Prometej” Banja Luka u matičnom sjedištu i isturenom Odjeljenju u Derventi je raspisala konkurs za upis studenata za narednu akademsku 2023/2024. godinu u prvom upisnom terminu od 1.6. do 31.7.2023. godine. Nudi upis na studijske programe Poslovna ekonomija i Transportno inžinjerstvo. Godišnja školarina je bez popusta 2.500 KM, a popusti po više osnova su do 20 odsto.
Do isteka prethodne akreditacija 2021. godine je imala akreditovan samo studijski program Poslovna ekonomija – 240 ECTS, koji je tek u “popravnom” dobio prolaznu ocjenu, jer joj je usljed utvrđenih manjkavosti izdato “pismo očekivanja”. U prijavi reakreditacije ustanova je zatražila akreditaciju i studijskog programa Transportno inžinjerstvo, ali je ustanovi 18.4.2023. godine istekao i produženi rok za reakreditaciju, a zbog pominjanja ustanove u aferi kupovine diploma “Klaster” taj postupak je sve do uvažavanja žalbe bio u zastoju.
Prozivanja za umješanost u aferu “Klaster” bilo je i za Nezavisni univerzitet Banja Luka (NUBL), čiji dekan prof.dr Zoran Kalinić najzvučnije ime među uhapšenima po nalogu Tužilaštva BiH. I iz ove ustanove su imali problema sa Prosvjetnom inspekcijom, pa su iz ove ustanove sa sjedištem u Banjaluci, koja ima i Dislocirano odjeljenje u Brčko distriktu, izdali saopštenje za javnost u kojem su iznijeli tvrdnje da su Rješenjem Prosvjetne inspekcije u kontroli rada utvrđene samo tehničke nepravilnosti i propusti u vođenju evidencije i dokumentacije.
“Dakle, mjere koje je Prosvjetna inspekcija navela su isključivo tehničke prirode i ne predstavljaju prekršaj niti drugi oblik nezakonitih radnji, nego administrativni propusti” – naveli su iz NUBL u saopštenju, ali nisu precizirali detalje o čemu je zapravo riječ.