Građanski aktivizam

PROPADA LI PROJEKAT GRADNJE ASFALTNE BAZE: Građani Jelaha i Tešnja blizu pobjede protiv tajkunskih lobija

Admir Agić, iz Udruženja Čuvari Usore, naglašava da su kao građani „koji su direktno ugroženi izgradnjom postrojenja“ već ranije iskazali protivljenje izgradnji i ukazali na korupciju, niz nepravilnosti i zloupotrebe u cijelom procesu

Dok nadležna ministarstva na federalnom i kantonalnom nivou prebacuju jedni s drugih odgovornost za izdavanje dozvola za izgradnju asfaltne baze u samoj blizini rijeka Usore na području Jelaha, aktivisti neformalne grupe Čuvari Usore iz Tešnja vjeruju da su uz podršku građana blizu pobjede protiv investitora Dobojputevi d.o.o. Doboj Jug i tajkunskih lobija.

Sve je počelo 2020. godine, pokretanjem postupka izdavanja okolišne dozvole za asfaltnu bazu kapaciteta 160 t/h od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma. Nakon niza sastanaka, održanih sjednica Općinskog vijeća Tešanj, produživanja rokova, mišljenja mjesne zajednice Jelah i protivljenja većine udruženja sa područja Jelaha, Federalno ministarstvo odbilo je zahtjev za izdavanje okolinske dozvole.

TUŽBE I SPOROVI

Nezadovoljni investitor pokrenuo je spor (tužbu) pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, da bi u januaru 2022. ovaj sud donio presudu u korist investitora, poništavajući raniju odluku Federalnog ministarstva, i vraćajući predmet na ponovni postupak.

Admir Agić, iz Udruženja Čuvari Usore, naglašava da su kao građani „koji su direktno ugroženi izgradnjom postrojenja“ već ranije iskazali protivljenje izgradnji i ukazali na korupciju, niz nepravilnosti i zloupotrebe u cijelom procesu.

Agić: Građani su ukazali na korupciju i niz nepravilnoosti u procesu izdavanja dozvola za gradnju

„Nakon zahtjeva za izdavanje okolinske dozvole za izgradnju asfaltne baze, skupili smo peticiju koju su potpisali mnogi građani općine Tešanj, kao i naši prijatelji iz susjednih općina. To postrojenje će aktivno da truje okolinu, uništava biljni i životinjski svijet, uništava biodiverzitet i negativno utiče na zdravlje ljudi u široj okolini, i mi smo to morali zaustaviti. Prema uvidu u prostorni plan, zemljište se ne nalazi, niti se nalazilo prije, u industrijskoj zoni. U neposrednoj blizini je i turističko, rekreacijsko i stambeno područje, što onemogućava izgradnju ovog postrojenja i prema dozvoljenom nivou buke“, kaže Agić za Valter.

Godinu nakon presude Kantonalnog Suda u Sarajevu, Federalno ministarstvo okoliša i turizma ipak je donijelo odluku u korist investitora – Rješenje za izdavanje okolišne dozvole. U aprilu 2023. grupa građana Tešnja i Jelaha podnijela je tužbu Kantonalnom sudu u Sarajevu te pokrenula upravni spor protiv Rješenja Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

PROTESTI I KAMPANJE ZA OČUVANJE USORE

Tako je započela pravna bitka aktivista i mještana Jelaha da spriječe izgradnju baze na naplavnom dijelu rijeke Usore, samo stotinu metara udaljene od potoka Radušica, 300 metara od najbližih kuća, te oko 500 metara od turističko-rekreativnog centra, konjičkog kluba i adrenalin parka.

Čuvari Usore nisu čekali da prođu godine do nove sudske odluke. Na mnogobrojne adrese odgovornih ministarstava i ostalih institucija poslana su pisma u kojima je priložena sva argumentacija protiv gradnje asfaltne bate. Također, na 95 strana urađena je i Studija štetnosti djelovanja asfaltnih baza na ekosistem i biodiverzitet rijeke.

Foto: Pismo “Čuvara Usore”

Foto: “Studija štetnosti”

U međuvremenu pokrenuto je i potpisivanje peticije građana Jelaha i Tešnja kao i potpisivanje zajedničke inicijative više udruženja (UG Planina –Teslić, NGP Valter-Tešanj, UG Čuvari Ozrena –Doboj, UG Fojničani  -Maglaj i Eko Zemlja –Usoraza zaštitu zelenog pojasa Usore i očuvanje prirode na tom lokalitetu.

Kampanjom pod sloganom Stop izgradnji asfaltne baze na rijeci Usori aktivisti su poslali poruku da neće odustati i pokleknuti pod bilo kakvim pritiscima kako bi sačuvali prirodu. Kako su planovi gradnje napredovali – lokalni aktivisti organizirali su proteste i kampanje podizanja svijesti o utjecaju na okoliš. Istovremeno, educirali su javnost o rizicima povezanim s proizvodnjom asfalta, uključujući onečišćenje zraka i vode.

Foto: Odgovor resornog federalnog ministarstva

“Ono na što smo ponosni je naša ustrajnost da dobijemo odgovor od nadležnih ministarstava kao i Općine Tešanj u vezi dozvola za početak rada asfaltne baze. Dobili smo zvanične odgovore od Federalnog ministarstva prostornog uređenja i Kantonalnog Ministarstva prostornog uređenja ZDK, u kojima su nas obavijestili da oni nisu nadležni za izdavanje akata i dozvola za rad asfaltne baze. Kantonalno ministarstvo u odgovoru navodi da je odobravanje izgradnje baze u nadležnosti Općine Tešanj, odnosno nadležne službe. Uputili smo zahtjev Službi za urbanizam, sa upitom da li je investitor podnio zahtjev za izdavanje potrebnih dozvola, ali nismo dobili odgovor iz Službe. Međutim, putem naših kanala dobili smo provjerenu informaciju da investitor nije podnio zahtjev za izdavanje potrebnih dozvola“, navode Čuvari Usore.

U prilog borbi aktivista za očuvanje Usore ide i činjenica da zemljište na kojem investitor želi da gradi nije predviđeno za građenje ni Općinskim prostornim planom.

Iako se smatra da su građani ovog dijela BiH na čelu sa Čuvarima Usore blizu pobjede, loša iskustva, politički uticaj, pa i činjenica sa se iza investitora često skrivaju politički moćnici i njihov kapital, pozivaju na oprez.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije