Aktivistice i aktivisti u Mostaru i Sarajevu izašli su na ulice u znak otpora femicidu, nakon što je u Gradačcu Nermin Sulejmanović (35) ubio troje ljudi, među kojima i bivšu suprugu.
“Današnji događaj predstavlja stravično svjedočanstvo o položaju žena u BiH i svim vrstama nasilja kojima su one izložene.! Za ovakvu vrstu zločina ne postoji odgovarajuća kazna. Pozivamo sve prisutne danas, predstavnike nadležnih institucija da odmah reaguju i spriječe svako moguće nasilje u budućnosti. Pozivamo građane i građanke Mostara i sve žrtve nasilja da u što skorijem roku prijave sve vrste nasilja da se ono ne bi ponavljalo, rekla je Alma Kajtaz iz Udruženja Novi put iz Mostara.
Tri punoljetne osobe su ubijene iz vatrenog oružja, a tri ranjene na području Gradačca, potvrđeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona. Osumnjičenog Sulejmanovića iz Gradačca policijske snage locirale su na širem području Gradačca. On je počinio samoubistvo.
“Sulejmanović je iz pištolja usmrtio svoju bivšu suprugu i dva muškarca, oca i sina. Ranio je jednog policajca, te još jednog muškarca i ženu na različitim lokacijama u Gradačcu”, potvrđeno je iz Tužiteljstva Tuzlanskog kantona.
Hajrudin Mehanović, ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, rekao je da je počinitelj odranije bio poznat policijskim organima.
Mehanović je potvrdio da je Sulejmanović putem društvenih mreža uživo prenosio ubistvo bivše supruge.
Dodala je da su uzroci “u samom društvu, u nepostojanju sistema vrijednosti, ali isto tako u nepostojanju zaštite koja je potrebna svim građanima od nadležnih organa”.
Ifeta Ćesir Škoro iz Inicijative građana i građanki Mostara kaže da je riječ o “sistemskom nerješavanju mnogih stvari pa i ovog problema”.
“Mi gubimo svaki dan, mi žene. To je nešto što je najgroznije, nema opisa, nemate šta reći, nego zanijemiti od užasa. Dokle će šutjeti institucije koje su dužne da se bore protiv ovih stvari. Ovo nije samo problem žena. Problem žene je problem čitavog društva”, rekla je Ćesir Škoro.
Medina Mujić, članica Fondacije CURE, kazala je za Radio Slobodna Evropa da su potresene “ne znam više kojim po redu femicidom koji se dešava u Bosni i Hercegovini”.
“Odlučile smo da izađemo danas ovdje kako bi odale počast ubijenoj ženi u Gradačcu i imamo dvije ključne poruke za danas. Jedna od njih je da želimo skrenuti pažnju vlastima, policijskim službenicima, da je ovo alarm da moraju, nije više pitanje žele li, moraju adekvatno da reaguju”, kazala je Mujić i dodala kako je jedna žena ubijena jer policija nije reagovala na vrijeme i adekvatno.
Dodaje kako su prije nekoliko dana bile u Jablanici kako bi dale podršku radnici koju je pretukao vlasnik hotela u kojem je radila i nanio joj teške tjelesne povrede, te da imaju ogromna očekivanja od tužilaštva i nadležnih kada je u pitanju slučaj nasilja nad radnicom.
“Imamo drugu poruku građanima i građankama BiH. Kao feministička organizacija strogo osuđujemo brojne lajkove koji su iz minute u minutu ubici rasli, jer je on na društvenim mrežama javno prenosio slučaj ubistva, javno je prenosio svoje poruke. Mi smo pratile, bukvalno lajkovi su rasli. U minuti je hiljadu lajkova dobijao. Je li to odraz našeg društva”, pita se Mujić.
“Jesmo li toliko neempatični da u komentarima pišemo da je ovo privatna stvar, da se ne trebamo petljati u ovo, da je to njihov privatni život i da se to nas ne tiče. Da, nas se tiče. Svi mi i sve mi možemo biti žrtve nasilja, žrtve osoba koje očito trebaju stručnu pomoć. Oni slobodno hodaju ulicama. Danas smo imali priliku da vidimo da su građani i građanke Gradačca također stradali, sasvim slučajno, jer su se našli na meti jednog ubice, jednog očito psihički bolesnog čovjeka koji je počinio sve što je počinio”, kaže Mujić.