Zapadni Balkan je prekrasan i raznolik, ali nije tajna da su organizovani kriminal i korupcija narušili načela socijalne pravde i urušili temelje društva u cijeloj regiji. Posljedice su poražavajuće.
To nije karakteristično samo za zapadni Balkan. Vidimo širom svijeta da kada kriminalne organizacije kontrolišu ključne grane privrede ili kada su predstavnici vlasti podložni korupciji, moćni mogu nekažnjeno iskorištavati ranjive. Rezultat takvog stanja su pad kvalitete javne zdravstvene zaštite, infrastrukture, obrazovanja, kao i pristupa pravdi. Postojeće nejednakosti i društvene podjele se produbljuju, a jaz u rodnoj ravnopravnosti postaje još više izražen.
Prečesto su žene kolateralna šteta ili izravne žrtve takvih pojava. Zbog snažne veze između tradicionalnih društvenih normi i organizovanog kriminala i korupcije, dolazi do produbljivanja rodnog dispariteta i socijalne nepravde. U kombinaciji s nepotizmom i profesionalnim mrežama kojim dominiraju muškarci, mogućnosti za zapošljavanje i obrazovanje žena se smanjuju, a njihov pristup zapošljavanju u javnom sektoru ili imenovanjima na rukovodeće pozicije u političkoj sferi je ograničen. Osnovne socijalne usluge na koje računaju žene i djevojčice postaju sve nepristupačnije kada kriminalne organizacije imaju pristup sredstvima institucija vlasti.
Ovi konstantni udarni valovi kriminala i korupcije urušavaju same temelje društvenih struktura. A kad se te strukture počnu tresti, oni koji su gurnuti na rubove padaju prvi.
Ali dobra vijest je da mnogi posvećeni ljudi rade na borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije na Zapadnom Balkanu. Od aktivista na lokalnom nivou, do predstavnika institucija vlasti, mnogo je pojedinaca koji su posvećeni stvaranju pravednijeg i ravnopravnijeg društava. To uključuje OSCE.
Kroz svoje terenske operacije, institucije i sveobuhvatne programe, OSCE pomaže lokalnim institucijama da ojačaju vladavinu zakona, promovišu transparentnost i odgovornost, te, osnažuju ljude u svim sferama društva.
Jedan sjajan primjer je inicijativa OSCE-a pokrenuta u okviru Regionalnog programa praćenja sudskih postupaka. Ovaj project, čija se realizacija na Zapadnom Balkanu finansira sredstvima Evropska komisija obuhvata praćenje 250 pažljivo odabranih predmeta protiv visoko rangirnih počinilaca djela organizovanog kriminala i korupcije u cijeloj regiji. Ovi slučajevi obuhvataju niz krivičnih djela koja utiču na javni sektor, od zdravstva i javnih nabavki, do zapošljavanja i obrazovanja.
S pomno razrađenom metodologijom, tim zadužen za realizaciju Projekta analizirao je hiljade stranica pravnih dokumenata i nadgledao stotine saslušanja, kako bi identifikovao sistemske probleme i razvio preporuke za otklanjanje utvrđenih nedostataka. Ove preporuke pružaju okvir utemeljen na dokazima za buduće reforme, koje predstavljaju odgovor na stvarne potrebe za boljom zaštitom građana i očuvanjem javnog sektora.
Projekti poput ovog rezultiraju konkretnim koracima ka iskorjenjivanju organizovanog kriminala i korupcije, te, izgradnji otpornijeg, stabilnijeg i pravednijeg društva u cijeloj regiji.
Radeći zajedno, možemo stvoriti budućnost Zapadnog Balkana u kojoj će svako imati mogućnost da ostvari svoj puni potencijal i nito neće biti zapostavljen.
Taj put neće biti nimalo lak, ali je vrijedan truda.