U fokusu

Rad bez dozvola – Kako nadležne institucije „zatvaraju oči“ pred očiglednim nezakonitostima. Slučaj rudnika mrkog uglja Sanski Most

Naredna adresa su institucije na kantonalnom i federalnom nivou koje se nisu pojavile na tematskoj sjednici OV Sanski Most, iako su bili pozvani. Građani neće odustati od svojih zahtjeva, te, su najavili da će im se direktno obratiti, a ako bude potrebno i masovno otići na adrese ovih institucija kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo i tražili ispunjenje svojih zahtjeva.

Građani Sanskog Mosta okupljeni oko inicijative „Život na uglju“ su, prošle sedmice, kada je održana tematska sjednica o problemu rada rudnika mrkog uglja u ovoj Općini, zabilježili prvu značajnu pobjedu. Podsjećamo da je na toj sjednici Općinsko vijeće jednoglasno usvojilo zahtjeve građana, te, donijelo odluku kojom se poništava odluka ovog vijeća iz 2015. godine, kojom je data saglasnost na koncesioni ugovor za ekspolataciju mrkog uglja. Pored toga, doneseni su zaključci prema kojim će se organima na višem nivou, prije svega Vladi USK, Ministarstvu privrede USK i Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije uputiti zahtjevi da ponište koncesioni ugovor i druge dozvole.

Jedna od tih dozvola je i odobrenje za ekspolataciju mrkog uglja. Naime, Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH je dalo saglasnost da se ova dozvola prenese sa firme Rudnik mrkog uglja „Kamengrad“, koja je ranije upravljala ovim rudnikom, na privatnu firmu „Lager“ d.o.o iz Posušja. Ovaj proces je od početka obavijen nezakonitim radnjama zbog čega su se morali uključiti i nadležni sudovi.

Presudom Vrhovnog suda Federacije BiH od 10.03.2022. godine poništeno je rješenje Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije Mostar, od 19.05.2016. godine, a kojim je bila data saglasnost privrednom društvu “Lager” d.o.o. Posušje za prenos prava na eksploataciju mineralne sirovine uglja na lokalitetu Zlauše-Fajtovci-Gornji Kamengrad, a da za prenos tog prava nisu postojali uslovi, nego je on izvršen nezakonito.

U obnovljenom postupku, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije Mostar, rješenjem od 26.10.2022. godine ponovo daje saglasnost za prenos odobrenja (dozvole) na privredno društvo “Lager” d.o.o. Posušje za eksploataciju mrkog uglja na lokalitetu Zlauše-Fajtovci-Gornji Kamengrad, koja su rješenjima Republičkog komiteta za energetiku i industriju Sarajevo od 06.06.1983. godine, 24.10.1983. godine i 15.12.1985. godine izdata firmi (Radničkoj organizaciji) Rudnik mrkog uglja “Kamengrad” Sanski Most.

Samo po sebi nameće se pitanje da li je “Lager” d.o.o Posušje ranije, do 10.03.2022. godine,  radio sa odobrenjem (dozvolom) za eksploataciju, koja je prenesena na nezakonit način?

Dalje, nameće se pitanje da li je “Lager” d.o.o. Posušje od 10.03.2022. godine, kad je poništeno Rješenje o prenosu odobrenja (dozvole) za eksploataciju, pa sve do 26.10.2022. godine, kad mu je ponovo preneseno odobrenje (dozvola) za eksploataciju, sav taj period radio bez ikakve dozvole za eksploataciju?

Posebno se postavlja pitanje jesu li morali i šta su morali po ovome pitanju učiniti:

  • Glavni federalni rudarsko, termo i elektro-energetski inspektor,
  • Komisija za koncesije Unsko-sanskog kantona, zajedno sa predstavnicima Koncesora i Općine Sanski Most, koji su po Koncesionom ugovoru zaduženi za kontrolu rada koncesionara,
  • Federalno ministarstvo, energije, rudarstva i industrije Mostar,
  • Ministarstvo privrede USK (kao Koncesor), samim time i Vlada USK,
  • Kao i druga ministarstva, agencije i nadležna tijela zadužena za postupanje u ovakvim slučajevima?

Ovo je samo jedna od nepravilnosti koje su građani iznijeli i na tematskoj sjednici a koje se vezuju za rad rudnika, kao i druge svakodnevne probleme sa kojima se mještani ovih područja susreću.

Za sada izgleda da su građani oni koji su svjesni ovih problema, pa nakon reakcije lokalnog nivoa vlasti – Općinskog vijeća,  očekuju i od drugih nadležnih institucija da se uključe u rješavanje ovih problema.

Naredna adresa su institucije na kantonalnom i federalnom nivou koje se nisu pojavile na tematskoj sjednici OV Sanski Most, iako su bili pozvani. Međutim, građani neće odustati od svojih zahtjeva te su najavili da će im se direktno obratiti, a ako bude potrebno i masovno otići na adrese ovih institucija kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo i tražili ispunjenje svojih zahtjeva.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije