U fokusu

Radioaktivni defetoskop iz dobojske fabrike i dalje „bunkerisan“ u Tesliću, čekajući premještanje u Sarajevo

„Obavještavamo Vas da je Centar za zaštitu od zračenja Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske po nalogu stečajnog upravnika fabrike Trudbenik izvršio mjerenje i dozimetrijsku kontrolu radioaktivnog defetoskopa. Kako je Institut po nalogu uradio ispitivanje, kao laboratorija, sve rezultate tih ispitivanja dostavili smo nadležnoj inspekciji Državne regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu sigurnost BiH kao i stečajnom upravniku fabrike Trudbenik te Vas ovim putem molimo da njih kontaktirate za informacije o rezultatima ispitivanja“ – odgovor je našem portalu iz JZU Institut za javno zdravstvo RS.

Na plate, doprinose i poreze stečajnog upravnika i odbora povjerilaca, u gotovo osmogodišnjem stečajnom postupku nad nekadašnjim najvećim i najprofitabilnijim dobojskim preduzećem, „Trudbenik” a.d. Fabrika kompresora, pneumatskih alata i opreme, otišlo je više od milion KM. Nagrada za rad, odnosno za plate, plaćanje doprinosa za njihovu isplatu i poreze iz stečajne mase plaćeno je za stečajnog upravnika Dragana Prodića ukupno 839.146 KM, a za Odbor povjerilaca 168.621 KM.

Sa ovim nisu zadovoljni mali akcionari i radnici, koji su očekivali i zahtijevali da se preostalih 1,3 miliona KM nakon namirivanja svih potraživanja povjerilaca i dugovanja, preostala sredstva od ukupno inkasiranih 12 miliona KM od prodaje bijeljinskom “CITI MALL”, raspodjeli onima koji su ulagali svoje akcije od privatizacije „Trudbenika“ i radnicima, koji su ga stvarali i razvijali do stečaja u aprilu 2016. godine.

„Preostala sredstva od prodaje su trebali, prije svih, dobiti radnici koji su ostavili svoje zdravlje u pogonima „Trudbenika“ i nije fer da se umjesto toga ta sredstva uplate u budžet Vlade RS. Nema osnova za ljutnju stečajnog upravnika, koji izbjegava da razgovara na tu temu i upućeje nas na Okružni privredni sud i stečajnog sudiju Matu Kulaša. Iako sam učestvovala u cijelom procesu i kao zaposlena i akcionar nisam mogla da pronađem da su tu uplatu u trezor tražili radnici, kako nam se pokušava prikazati“ – izjavila je za portal Antikorupcija.info Biljana Rakočević, dogogodišnja pravnica „Trudbenika“, koja ima bogato pravničko iskustvo i kao pravobranilac općina Usora i Doboj Jug.

Rakočević je ranije ukazivala na činjenicu da je ne mali broj bivših radnika obolio od karcinoma i neki od njih su preminuli, a to se povezivalo sa činjenicom da se tokom ratnog perioda u ovoj fabrici u prigradskom naselju Usora proizvodila municija i granate.

Sumnja je bila i na postojanje radioaktivnog materijala i prije 1992. godine, pa sve do gotovo samog kraja 2022., odnosno prodaje „Trudbenika“. Na ovo su, po dojavama bivših radnika, prvo ukazali na portalu Antikorupcija.info, a tek je to u javnosti i zvanično objelodanjeno u Izvještaju stečajnog upravnika o svim sprovedenim radnjama u toku trajanja stečajnog postupka za Izvještajni period od 28.04.2016 – 07.03.2024. godine.

U tom Izvještaju navedeno je da su stečajni upravnik i Odbor povjerilaca više puta analizirali kako da izvrše predaju radioaktivnog defetoskopa Državnoj regulatornoj agenciji za radijacionu i nukleranu bezbjednost BiH, za koju stečajni upravnik Prodić tvrdi da je svake godine putem državnog inspektora vršila njenu kontrolu.

„Stečajni upravnik je kontaktirao Državnog inspektora za radijacionu i nukleranu bezbjednost BiH Velibora Čukovića, koji ga je upoznao da Državna agencija sa skladištem u Sarajevu ne može zbog popunjenosti da preuzme defetoskop, te predložio da se stečajni upravnik pismeno obrati Agenciji BiH sa zahtjevom da se isti privremeno premjesti od strane ovlašćenog prevoznika Tipo-kotlogradnja d.o.o. Prijedor u betonski bunker povezanog pravnog lica “Trudbenik-FKO” d.o.o. Teslić, do momenta kada će Agencija imati prostora da preuzme defetoskop“ – naveo je Prodić u svom izvještaju za ročište za glavnu diobu, održanu u Okružnom privrednom sudu u Doboju.

Izvor jonizirajućeg zračenja, odnosno radioaktivni defetoskop je 19.10.2022. godine iz kruga bivše dobojske fabrike „Trudbenik“ prevezen i pečaćenje bunkera u Tesliću, u bivše “kćerke firme” u tom susjednom gradu “Trudbenik-FKO” d.o.o. izvršeno je, prema zapisniku dva mjeseca kasnije 19.12.2022. godine.

kako se sa ovim nije riješio problem, jer je i teslićka fabrika uskoro „na dobošu“ i predviđena je za prodaju, portal Antikorupcija.info je zatražio informaciju od stečajnog upravnika da li je iz te fabrike, u kojoj je on takođe stečajni upravnik, radioaktivni defetoskop preuzet od strane Državne regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu sigurnost BiH u Sarajevu.

Međutim, Prodić je, očito „uvrijeđen“ tim pitanjima odbio da odgovori, osim da je zbog naših izvještavanja o ovoj temi 29.03.2024. godine izvršen inspekcijski pregled „bunkerisanog“ radioaktivnog defeteskopa u Tesliću od strane Državne agencije i JZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, uputivši da odgovor o rezultatima inspekcijskog pregleda i datumu predaje radioaktivnog defeteskopa potražimo iz ove dvije ustanove.

Tragajući za zvaničnim informacijama na ovu temu obratili smo se navedenim ustanovama i prema odgovoru iz Instituta za zdravstvo potvrđeno je da su učestvovali u inspekcijskom pregledu, ali su nas za rezultate ponovo uputili, pored Državne agencije, da se obratimo stečajnom upravniku.

„Obavještavamo Vas da je Centar za zaštitu od zračenja Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske po nalogu stečajnog upravika fabrike Trudbenik izvršio mjerenje i dozimetrijsku kontrolu radioaktivnog defetoskopa. Kako je Institut po nalogu uradio ispitivanje, kao laboratorija, sve rezultate tih ispitivanja dostavili smo nadležnoj inspekciji Državne regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu sigurnost BiH kao i stečajnom upravniku fabrike Trudbenik te Vas ovim putem molimo da njih kontaktirate za informacije o rezultatima ispitivanja“ – odgovor je našem portalu iz JZU Institut za javno zdravstvo RS.

Odgovor iz Državne regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu sigurnost BiH do zaključenja ovog teksta još nije stigao. Međutim, očigledno je da je „bunkerisani“ radioaktivni defetoskop još uvijek u Tesliću, te da je činjenica da za korištenje zakupa “Trudbenik-FKO” d.o.o. – u stečaju od 01.04.2024. godine teče otkazni rok zakupcu teslićkom „Elgradu“. Sasvim je izvjesno da će nakon prodaje, kao što je to učinio i kupac bijeljinski “CITI MALL” u Doboju, novi vlasnik fabrike u Tesliću insistirati na uklanjanju i bunkera sa opasnim otpadom u njemu, te da će stečajni dužnik biti u obavezi da očisti i ukloni sav otpad.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije