Budžet Republike Srpske za 2024. godinu sadrži brojne stavke koje u opoziciji ocjenjuju kao rasipništvo i bahatrost vlasti koja u kriznim vremenima novac građana troši na lični užitak.
„Republički protokol pojede i popije 230 hiljada maraka godišnje, predsjednik Republike 175 hiljada, Vlada 170 hiljada maraka godišnje. Ustavni sud prošče godine pet hiljada, a ove godine rastu 35 hiljada maraka. Ugostiteljski servis ima reprezentaciju u visini od 60 hiljada maraka. Narodna skupština raste na 350 hiljada maraka reprezentacije. Glavna služba za reviziju sa 6,9 hiljada maraka, penje se na 50 hiljada maraka da se jede i pije“, rekao je Đorđe Vučinić, poslanik Liste za pravdu i red
Svega 100 hiljada maraka, kaže Vučinić, namijenjeno je za održavanje i adaptaciju objekata osnovnih škola, dok za srednje škole nisu ni predviđena sredstva.
“Onda vidite reprezentaciju Milorada Dodika koja pojede i popije 175 hiljada maraka na godišnjem nivou. Da li je normalno da Nenad Stevandić ima mjesečnu reprezentaciju, nije sam, ima nešto malo obezbjeđenja, sekretaricu, šefa kabineta, oko desetak njih pojedu i popiju 3.500 maraka na mjesečnom nivou. Akademija nauka i umjetnosti ima reprezentaciju na godišnjem nivou u visini od 3.000 maraka. Da li je normalno dati jednom čovjeku 56 miliona da ne zna šta će sa tim parama, a on kontroliše 99 posto tog budžeta, a ovamo za djecu sa poteškoćama u razvoju i škole, e tu da se stisnemo“, ogorčen je Vučinić.
U narednoj godini Republika Srpska će se zadužiti za milijadru maraka, ali vlast ne razmišlja o uštedama, smatra ekonomista Zoran Pavlović.
„Svi građani u BiH, pa i Republici Srpskoj stežu kaiš. Dakle, nema novaca i moraju se snalaziti kako je moguće u ovom sistemu da prežive od prvog do prvog. Očigledno je da se troškovi u budžetu na taj način ne posmatraju. Njima su troškovi nešto što moraju ili trebaju da potroše i da imaju, bez obzira što većina nije u mogućnosti da obezbedi ni osnovne egzistencionalne uslove“, objašnjava Pavlović
Troškovi reprezentacije moraju biti transparentni i namijenjeni isključivo poboljšanju rada javnih organa, smatraju u Transparency Internationalu BiH.
„Bilježimo dakle porast troškova reprezentacije, dok se smanjuju budžetska sredstva za druga davanja, pogotovo za kulturu. Jasan je tu nesrezmjer u potrošnji, odnosno onim potrebama građana koji postoje, kao što je kultura i u troškovima reprezentacije, odnosno troškovima pojedinih lica koji troše najčešće samo za svoj užitak, a ne da bi unaprijedili rad, poslovanje ili veze koje postoje između javnih organa“, smatra Damjen Ožegović iz Transparency Internationala u BiH.
U nedavno usvojenom Pravilniku za korišćenje sredstava za reprezentaciju NSRS navedeno je da su korisnici dužni da vode računa o „domaćinskom i racionalnom korištenju sredstava“, a ukoliko se utvrdi da je došlo do prekoračenja, razlika če se umanjiti od plate ili paušala.