Građanski aktivizam

Reference preduzeća koja vrše geološka istraživanja u Republici Srpskoj pod lupom ekoloških aktivista

Poruks eko aktivista potencijalnim investitorima u otvaranje rudnika u BiH je jasna
“Da li vlasti koje daju koncesije prate finansijsko poslovanje ovih kompanija, koje je, po nama, više nego sumnjivo?” – zapitali su se ekološki aktivisti.

Kada su u pitanju refernce privrednih društava registovanih u BiH sa namjerom da vrše geološka istraživanja i stvore pretpostavke da u nastavku zatraže koncesije za otvaranje rudnika, zbog svih kontroverzi koje su pratile njihovo djelovanje i rad, su se našla “pod lupom” ekoloških aktivista. Istraživanja koja su djelomično proveli i ustupili portalu Antikorupcija.info, prema zaključcima koje su izveli, nisu previše optimistična.

U kompaniji Lykos Balkan Metals d.o.o. Bijeljina, odgovorno lice je Miloš Bošnjaković, a prihod u 2022. godini im je bio 990.328 KM. Za tu godinu je iskazan negativni finansijski rezultat, odnosno firma je ostvarila finansijski saldo u minusu od 1.432 KM, dok za 2023. godine nema podataka o ostvarenim prihodima. U vlasništvu je grupacije Lykos Metals (UK) Limited i Lykos Metals Limited, a kompanija je u finansijskom sistemu BiH od osnivanja, 30.08.2021. godine.

U 2021. godini kompanija je u BiH ostvarila prihod od 487.722 KM i sa iskazanom sveobuhvatnom finansiskom dobiti od 124.859 KM, koja je ostvarena sa prosječno zaposlenim svega tri radnika.

U opisu djelatnosti kompanije navedeno je da se Lykos Balkan Metals bavi geološkim istraživanjem bazičnih i plemenitih metala na području BiH. Privredno društvo je listirano na Australijskoj berzi vrijednosnih papira (eng. Australian Securities Exchange) od oktobra 2021. godine. Inače je prva geološko-istraživačka firma iz Republike Srpske koja je izašla na ovu australijsku berzu.

Projekti na kojima firma trenutno radi i za koje posjeduje istraživačke licence locirani su u opštinama Petrovo, Doboj, Mrkonjić Grad (uključujući dijelom Jezero i Šipovo), te u opštini Čajniče.  Lykos Balkan Metals d.o.o. vlasnik je firmi Medeni Brijeg, SNK Metali i Braha Resources koje su nosioci istražnih licenci za projekte Sinjakovo, Sočkovac i Čajniče.

Pojedinačno, kada je riječ o firmama ove kompanije, Medeni brijeg u prošloj godini takođe u registru APIF nema prikazanih finansijskih rezultata. U 2022. godini ostvaren je prihod od 77.323 KM, a te i prethodne godine im je sveobuhvatna dobit bila u minusu.

Odgovorno lice u ovoj podružnici Lykosa je takođe Miloš Bošnjaković, prethodno je bio bijeljinski advokat Igor Ostojić, koji je bio i poslanik u NSRS. On je prethodni direktor i u drugoj podružnici SNK Metali, koji su takođe bez podataka o poslovanju u 2023. godini, dok su u 2022. godini imali prihod od 233.541 KM i te, kao i 2021. i 2020. godine su u minusu sa dobiti.

Braha Resources djeluje na prostoru Čajniča, takođe kao podružnica Lykosa je u njenom vlasništvu. Prema registru Agencije za posredničke i informatičke usluge (APIF), to privredno društvo je u 2022. godini zabilježilo prihod od 224.989 KM, a kao i ostale dvije podružnice i matična firma za prošlu godinu nema iskazanih finansijskih rezultata.

U privrednom društvu AR CORE ulaganja d.o.o Banja Luka, koje je završilo detaljna geološka istraživanja i očekuje se podnošenje zahtjeva za koncesiju za otvaranje rudnika u Loparama na Majevici, odgovorno lice je Vladimir Rudić. Sa sedam zaposlenih u 2023. godini ostvaren je prihod od 69.217 KM. U vlasništvu je švajcarske kompanije ARCORE AG, a od više prethodnih vlasnika i direktora jedan od njih je kontroverzni slovenački biznismen Andrej Rautner, koji u BiH ima više kompanija čije je odgovorno lice, odnosno direktor.

Službeni podaci govore da je kapital poslovnog subjekta, ugovoreni i plaćeni 10.000 KM, u čemu su udjeli osnivača Crossing Handel GmbH Njemačka 2,22 % i Arcore AG Švajcarska 97,78 %. Kod Okružnog suda u Banjaluci upisana je početkom prošle godine i promjena osnivača i prenos dijela osnivačkog udjela banjalučke firme AR CORE ulaganja d.o.o, po kojem je osnivač DOPONUS, Bratislava, Slovačka sa 222,40 KM, odnosno 2,22 % i Arcore AG Švajcarska 9.777,60, odnosno 97,78 %.

Inače, sveobuhvatna dobit ove kompanije u prošloj godini bila je u minusu 1.386.568 KM, u 2022. godini u minusu takođe 2.050.230 KM, sa ukupnim prihodom 7.491 KM. U 2021.godini sveobuhvatna dobit je bila u minusu 4.179.390 KM, prihod je iznosio 19.254 KM, u 2020. godini dobit u minusu 1.224.930 i prihod 114.773 KM. Broj registrovanih zaposlenih u prethodne tri godine varirao je od četiri do sedam zaposlenih.

Takođe, prema istraživanju ekoloških aktivista, sadašnji direktor AR CORE ulaganja Vladimir Rudić je direktor u još šest preduzeća iz registra Agencije za informatičke i posredničke finansijske usluge (APIF), na sdresi Bulevar vojvode Stepe Stepanovića broj 181b, na kojoj je registrovan AR CORE ulaganja. Takođe, i u još dva sa sjedištem u Laktašima.

“Mi ćemo nakon detaljne analize dobijenih podataka, kao i onih koje tek očekujemo, izaći u javnost sa svojih konačnim zaključcima, ali ono što smo već obezbijedili nije ohrabrujuće. Pitamo se kako je moguće da za preduzeće “Lykos koje je prisutno na tri lokaliteta sa svojim aktivnostima, odnosno istražna polja, u čak šest lokalnih zajednica, nema podataka o poslovanju, koja bi morala biti u registru APIF i Centralnoj banci BiH. Da li su sa ovim upoznati u Vladi RS, kao i sa minornim osnivačkim ulogom kompanije koja je završila geološka istraživanja na Majevici i po svemu sudeći u narednih par mjeseci će zatražiti od Vlade RS koncesije za otvaranje rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata. Da li vlasti koje daju koncesije prate finansijsko poslovanje ovih kompanija, koje je, po nama, više nego sumnjivo” – regovali su, nakon dostavljanja dijela istraživanja našem portal, ekološki aktivisti.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije