Za uklanjanje izgrađenih objekata na vodoplavnom području kod Doboja potrebni su za obeštećenje vlasnicima milioni maraka. Ali je višemilionska bila i dosadašnja materijalna šteta, jer su oni jedni od glavnih krivaca za poplave, zbog gradnje na obali rijeke Bosne.
Takav zaključak nameće se iz odgovora koji je organizovanoj grupi građana pod nazivom „Da se ne ponovi maj 2014.“ upućen iz Inspektorata RS, na njihovu inicijativu za uklanjanje tih objekata i deponovanog materijala, kao i dalju zabranu radova i drugih radnji na vodoplavnom području.
Iz odgovora, potpisanog od strane vd glavnog republičkog inspektora Aleksandra Misite, vidljivo je da su inspektori, postupajući po predstavci Grupe, izvršili obilazak kompletnog dobojskog područja kroz koje prolazi rijeka Bosna, kontrolisane su obje obale i područje uz korito. Kontrolisani su, prema predstavci, svi navedeni objekti izgrađeni od 1992. do 2014. godine, odnosno do majskih poplava koje su Doboju nanijele 173 miliona maraka materijalne štete i 11 ugašenih života.
Inspektori su konstatovali da je na u predstavci naznačenim područjima izgrađeno više individualnih stambenih, poslovnih i drugih građevinskih objekata, raznih vlasnika.
„Uklanjanje, odnosno rušenje izgrađenih stambenih i poslovnih objekata koje ste naveli, kao što su trafo-stanica „Elektro Doboja“, restoran „Čarda“, benzinske pumpe i stambeni objekti za individualno stanovanje nije iz nadležnosti vodne inspekcije. Vodni inspektor ovlašćen je da zaustavi izgradnju ili sprovođenje drugog zahvata, ako se sprovodi bez ili u suprotnosti sa vodnom saglasnošću. Kako se radi o već izgrađenim objektima, od kojih neki postoje i više decenija, ukoliko je riječ o nelegalno izrađenim, nadležni organ za preduzimanje mjera je urbanističko-građevinska inspekcija Grada Doboj“, glasi odgovor Inspektorata iz Banja Luke.
Decidno je navedeno i da je jedino taj organ nadležan za izdavanje naloga za rušenje ili uklanjanje, što upućuje da bi se na tim konstatacijama mogla završiti inicijativa Grupe, jer je Inspektorat naglasio da su objekti koji imaju privremene dozvole njihovi vlasnici i investitori dobili od Grada Doboj. Za eventualno rušenje i uklanjanje vlasnici tih objekata, što je sasvim izvjesno, potraživali bi ogromnu novčanu naknadu na ime obeštećenja.
Ali, sa tim se neće pomiriti u grupi „Da se ne ponovi maj 2014“, koji su najavili nastavak borbe za dosljedno sprovođenje zakonskih propisa, koji onemogućavaju bilo kakvu gradnju i postojanje objekata na vodoplavnom području koji ugrožavaju bezbjednost grada i građana od mogućih poplava.
ROK – KRAJ MAJA
Osim od Inspektorata RS, grupa „Da se ne ponovi maj 2014.“ zatražila je uklanjanje izgrađenih objekata i zabranu daljne gradnje na vodoplavnom dobojskom području i od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva za prostorno uređenje, JU „Voda Srpske“ i dobojske Gradske uprave. Određen im je rok da do kraja maja 2021. godine uklone deponovani materijal i izgrađene objekte sa vodoplavnog područja ili će se, u protivnom, suočiti sa tužbama, prema vrsti svoje odgovornosti.
Prema istraživanju Grupe, od starog željezničkog mosta do izbjegličkog naselja u Barama između minor korita rijeke Bosne i odbrambenog nasipa izgrađeni su objekti i deponovan materijal na preko deset lokacija, koji utiču na smanjenje proticajnog profila major korita rijeke Bosne, povećavaju ugroženost Doboja od poplava i prijete da bi se „Maj 2014.“ mogao ponoviti.