Građanski aktivizam

rijeke.eko.ba – Praktičan alat za prijavu slučajeva uništavanja rijeka

Stranica omogućava korisnicima da prijave slučajeve oštećenja rijeke (npr. neusklađenost sa minimalnim protokom, pomor ribe, zagađenje, ilegalna deponija na obali rijeke, itd.)

Češka organizacija Arnika u saradnji sa organizacijama Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine su u svrhu zaštite rijeka i što boljeg monitoringa, razvile internet stranicu kojom građani mogu prijaviti sve oblike destrukcije rijeka u Bosni i Hercegovini.

Stranica je namijenjena svim građanima, čuvarima rijeka i onima koji na bilo koji način mogu doprinijeti i objaviti sve oblike uništavanja rijeka, kako bi se što prije dobio uvid na stanje u prirodi, a zatim i kako bi se bilo u mogućnosti i odreagovati da se sama destrukcija spriječi. Cilj je obznaniti sva zagađenja i uništavanja rijeka, a poslije i stvoriti dokaze koji se mogu proslijediti od strane građana i/ili udruženja ka nadležnim organima da se ove anomalije sankcionišu, a stanje u rijekama popravi.

Stranica omogućava korisnicima da prijave slučajeve oštećenja rijeke (npr. Neusklađenost sa minimalnim protokom, pomor ribe, zagađenje, ilegalna deponija na obali rijeke, itd.)

Rijeke Bosne i Hercegovine su na mnoge načine ugrožene, kako gradnjom elektrana i preusmjeravanjem vodotokova, pregrađivanjem branama i stvaranjem barijera, nedovoljnom količinom vode u koritu koja onemogućava opstanak raznih vrsta, do zagađenja otpadnim vodama, hemikalijama, rudarenjem i geološkim istraživanjima. Sve ovo dovodi do toga da građani ostaju bez čiste pitke vode, riblji fond opada, otpad se baca često u riječna korita, a na kraju rijeke trpe mnogo, da bi se na kraju to sve odrazilo i na ljude. „Kako dajemo tako nam se i vraća“, moglo bi se formulisati jednostavnije.

Mnogo je slučajeva koji uništavaju rijeku, ponekad i veoma teško ispratiti sve te destrukcije prirode, te iz tog razloga neophodno je da se građani aktiviraju, prate stanje oko sebe, zabilježe sve ove slučajeve i odreaguju. Jedan od načina je zabilježiti ove pojave (kroz samo par klikova) a kasnije i nastaviti svoj rad i alarmirati nadležne organe, koji često ne odgovaraju adekvatno kako bi nešto spriječili, ali neophodno je nažalost primorati nadležne na savjestan rad i stvoriti takvo okruženje koje će sutra obavljati efikasnije i pravičnije svoje poslove.

Na ovaj način svi građani mogu prijaviti slučajeve, kako iz svojih lokalnih zajednica, tako i iz drugih mijesta na koja naiđu, što boravkom u prirodi ili na drugi način, a sve to uz samo par klikova.

Rad same stranice i objavljivanja je jednostavan i uz samo par klikova doprinosi se stvaranju baze podataka i prikazivanju svih štetnosi koje pogađaju naše rijeke.

Princip rada je da se uključi GPS lokacija na našim uređajima (npr. telefonima) i  pristupi stranici rijeke.eko.ba, gdje se zatim po otvaranju stranice otvara i prozor sa mapom koja nam pokazuje i našu trenutnu lokaciju. Klikom na ikonicu Prijavi problem, otvara se prozor u koji unosimo podatke kao što su: Naziv problema, Entitet i opština (u kojoj se pronašao problem), zatim prostor sa širim opisom problema, kao i prostor u kojem se može detaljnije opisati sve ono na što se naišlo i uništava rijeku. Datum i GPS lokacija sa koordinatama se automatski očitavaju, a takođe postoji i nekoliko ikonica kojim se može unijeti jedna ili više fotografija sa terena. Po okončanju se potvrdi obrada podataka i klikom na ikonicu Sačuvati potvrđuje unos slučaja.

Primjeri unešenih slučajeva se nalaze na slikama/stranici, kao što su Otpad u rijeci (Fojnica) i Suvo korito (Travnik).

Link za stranicu je rijeke.eko.ba.

Stranica je prezentovana na Konferenciji „Oslobodi rijeke“, koja se održala u Sarajevu ove godine u periodu od 3.-5.novembra.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije