Prošle nedjelje, 16.10.2024., u Evropskom parlamentu organizovan je skup pod nazivom “Balkan na raskršću: projekti rudarenja mineralnih sirovina u BiH i zemljama regiona”, koji je imao za cilj da ukaže na veliki broj projekata rudarenja i geoloških istraživanja kako u zemljama regije, tako i u BiH, sa posebnim osvrtom na ugroženost životne sredine i zdravlja ljudi.
Govoreći na temu provođenja geoloških istraživanja i potencijalnog otvaranja rudnika, Vladimir Topić ispred Centra za životnu sredinu je istakao da su našoj zemlji potrebnija očuvana prirodno vrijedna područja i osnovni standardi i regulative u oblasti životne sredine. Odnosno, da je u BiH, zemlji koja već sad ima mnogo problema sa postojećim rudnicima i zagađenjem koje oni izazivaju, zbog neadekvatnih inspekcijskih kontrola, kao i neodgovarajuće zakonske regulative, izuzetno opasno forsirati projekte novih rudnika, posebno na području koje je bogato vodnim resursima, poljoprivrednim zemljištem i šumom.
Između ostalog, iz Centra za životnu sredinu iznijeli su stav da su mnoge politike kreirane i u Evropskoj uniji i velika odgovornost za ove projekte je na institucijama i predstavnicima Evropskog parlamenta, te je iz tog razloga i predstavljena situacija oko geoloških istraživanja, učešća javnosti u procesima koji se tiču životne sredine, novim rudnicima i potencijalno velikim pritiscima u budućnosti na očuvanje zdrave životne sredine i jedinstvenih prirodnih područja kao što su planine Majevica i Ozren, dolina rijeke Plive, Trstionica, Kupres, Čajniče i druga mjesta.
“Ne smijemo dozvoliti realizaciju svih tih projekata i otvaranje rudnika, jer nam već i postojeći prave veliko zagađenje! Ne smijemo da dozvolimo da ne stvorimo nove Parkove prirode i Nacionalne parkove, jer zasigurno imamo mnogo više prirodne vrijednosti od tek tri odsto teritorije pod zaštitom! Ne smijemo da dozvolimo da vodu i plodnu zemlju zamijenimo rudnicima i dovedemo u opasnost zdravlje stanovništva! Bosna i Hercegovina ne smije biti rudarska kolonija!” – poruke su iz Centra nakon sumiranja utisaka sa skupa u Evropskom parlamentu.
Zapaženo izlaganje u Briselu imao je i Zoran Poljašević iz Ekološkog udruženja “Ozrenski studenac”, koji se fokusirao na područje Ozrena i borbu eko aktivista da sačuvaju ovu planinu od najezde investitora geoloških istraživanja i potencijalnih koncesionara.
Međutim, njegovo gostovanje u Briselu i Evropskom parlametu zasmetalo je rudarskim lobijima I s njima povezanim grupama u vlasti, pa su pokrenuli novu kampanju protiv jednog od predvodnika ozrenskih eko aktivista, koji je izložen različitim pritiscima više od dvije godine, od kako je sa svojim “saborcima” zaustavio geološka istraživanja, poništenjem date koncesije od strane Ministarstva energetike i rudarstva RS bijeljinskoj kompaniji Lykos Balkan Metals, odnosno njenoj podružnici “Medeni brijeg”.
Ponovo se javnog crtanja meta na čelo Poljaševiću, drugim ekološkim aktivistima i drugima koji staju na put ostvarivanju interesa onih koji bi da korištenjem prirodnih bogatstava građana BiH steknu enormnu korist latio opskurni internet portal “TANJUG Srpske”. Kojeg izdaje banjalučko preduzeće za trgovinu na veliko kafom, čajem, kakaom i začinima, kao i uslugama preseljenja “Bepiservice” i očigledno po nečijem nalogu, predvodi brutalnu kampanju protiv ekoloskeih aktiviste iz Jezera, Mrkonjić Grada, Šipova, Ozrena, Kaknja i Majevice.
Zapravo, tu svoju kampanju “TANJUG Srpske” je pojačao kada su istraživanjima ekološki aktivisti razotkrili da preduzeće pod čijim okriljem djeluje osnovano 10.02.2020. godine, da mu direktor, Žarko Starčević, posluje pod više nego čudnim okolnostima. Tačnije, sumnjivim su označili to da je vlasnik “Bepiservice” anonimni Giuseppe Di Donato, da je bez kapitala u zvaničnim finansijskim registrima BiH, te da je u prošlog godini ostvario prihod od nevjerovatnih 13.257.588 KM. Nasuprot ovome, u prethodnoj 2022. godini prihod im je bio svega 21.120 KM i poslovao sa gubitkom, dok u 2021. godini nije imao uopšte prihoda. Da u tekućoj 2024. godini od dostupnih javnih prihoda ima jedino registrovane naplaćene usluge oglašavanja u novinama i reklamiranje od Agencije za posredničke i informatičko-posrediničke usluge (APIF) od 3.000 KM i 5.000 KM za usluge oglašavanja dobavljača JZU Specijalna bolnica Mlječanica, Kozarska Dubica.
Kontroverzni urednik ovog portala, Zoran Šarenac, nekadašnji vlasnik i “grobar” banjalučkog “Fokusa”, koji je na sličan način u tom tabloidnom listu etiketirao označene “neprijatelje RS”, za što je, javne su bile tvrdnje, dobijao ogroman novac iz budžeta RS, se nakon sastanka u Briselu na najprizemniji način obrušio i na ozrenskog eko aktivistu.
Po više, zakonom kažnjivih iznošenja lažnih porodičnih prilika, u “TANJUGu Srpske” ga generalno optužuju da svojim djelovanjem “narušava ugled Republike Srpske, kao reputaciju kompanije Lykos Balkan Metals”, što je štetno, kako je navedeno i “po cijelu zajednicu”. Kontradiktorno, iznoseći niz lažnih činjenica o njegovom ličnom i porodičnom životu, ovaj portal izražava tobožnju brigu da Poljašević time “ne predstavlja samo problem za Lykos Balkan Metals, već i za ekološki pokret u cjelini, koji se temelji na istini, transparentnosti i zajedničkom interesu”.
Po već ustaljenoj matrici, objavu “TANJUG-a Srpske” preuzela je “botovska” Fb stranica “Ozren na dlanu”, protiv koje su ekološki aktivisti Okružnom javnom tužilaštvu Doboj takođe u januaru ove godine podnijeli krivičnu prijavu za ugrožavanje sigurnosti “crtanjem mete na čelu” objavama anonimnih autora i zatim besprizornim napadima i klevetima putem angažovanih “botova”.
“Ozren na dlanu” je izvršio detaljnu analizu govora Dakića i Poljaševića u Evropskom parlamentu, ali i ostalih eko aktivista iz Srbije, koji su takođe učestvovali na briselskom skupu. Tako su se na njihovoj meti našli i Aleksandar Matković, Iva Marković, Jevđenije Julijan Dinitrijević, te sajamska organizacija “EKOBIS“. Ona djeluje pod okriljem Privredne komore USK i označena je da je bila sponzor putovanja Poljaševića u Brisel, što mu je posebno zamjereno, jer se pristao da to bude pravni subjekt iz Federacije BiH.
“Od dobojskog Tužilaštva još nismo dobili povratnu informaciju oko rješavanja predmeta po našoj prijavi od prije devet i više mjeseci, a ove laži portala “TANJUGa Srpske” i Fb stranice “Ozren na dlanu” je svakako za dopunu već postojeće krivične prijave” – komentar je Poljaševića na lažne optužbe i nove napade na njega i druge protivnike rudarenja u BiH.