Građanski aktivizam

Sistem koji procesuira sirotinju a amnestira korporacijske (i druge) moćnike

Iz Fondacije podsjećaju na odluku Tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, od 9. jula tekuće godine, o neprovođenju istrage po krivičnoj prijavi Kantonalne uprave za šumarstvo protiv pravnog lica "Adriatic Metals BH" i njegovih odgovornih osoba direktora i izvršnog direktora zbog sumnje u počinjenje krivičnog djela "pustošenje šuma".

Pravna država u Bosni i Hercegovini postoji tek u tragovima. Urušavana od političara, stranaca, pa i od strane institucija koje bi trebale da je grade i brane.

Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT u svojoj objavi na društvenim mrežama ukazuje na jedan takav primjer.

Iz Fondacije podsjećaju na odluku Tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, od 9. jula tekuće godine, o neprovođenju istrage po krivičnoj prijavi Kantonalne uprave za šumarstvo protiv pravnog lica “Adriatic Metals BH” i njegovih odgovornih osoba direktora i izvršnog direktora zbog sumnje u počinjenje krivičnog djela “pustošenje šuma”.

Adriatic Metals, kompanija u britanskom vlasništvu, u periodu od 15. do 17. jula 2023. i tokom 29. augusta 2023. godine, u sklopu pripremnih aktivnosti za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina olova, cinka, barita i pratećih plemenitih metala u Varešu, izvršila je golu sječu 112 stabala bukve, jele, smrče i javora, ukupne bruto mase 148,49 m³.

Spomenuta sječa provedena je u šumama u državnom vlasništvu bez prethodne saglasnosti, doznake stabala za sječe i odobrenja nadležnog organa.

Pritom, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je nedavno donio odluku o poništenju rješenja resornog federalnog ministarstva kojim je Adriatic Metalsu dozvoljeno privremeno korištenje/prenamjena šumskog zemljišta u građevinsko na lokalitetu vareškog rudnika, utvrđujući da su spomenuta rješenja, baš kao i odluka Vlade FBiH koja im je prethodila, neustavna.

Referirajući se na odluku Tužilaštva, Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT upozorava da “takvi postupci, koji amnestiraju očigledna krivična djela stranih kompanija, definitivno ne doprinose izgradnji povjerenja građana i građanki u institucije. Posebno kada uzmemo u obzir da se svakodnevno susrećemo s primjerima gdje dolazi do krivičnog gonjenja naših građana zbog sječe nekoliko m³ drvne mase, najčešće za potrebe zagrijavanja domaćinstava, dok velike kompanije, s duge strane, mogu bez ikakvih posljedica izvršiti golu sječu stotina m³ drvne mase”.

Korupcija postoji u bezbroj varijanti. A pravosuđe nam je i(!) u tom kontekstu “daleko od idealnog” (da se poslužimo eufemizmom).

No, borba se nastavlja. I za prirodna bogatstva, odnosno njihovu zaštitu i za pravnu državu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije