Ukupno 11 od 12 analiziranih tendera za promociju i marketing makedonske Državne lutrije u vrijeme bivšeg direktora Perparima Bajramija sprovedeno je suprotno Zakonu o javnim nabavkama. To je utvrdio stručnjak koji je angažovala Komisija za borbu protiv korupcije, a koji je analizirao sprovedene tendere.
Bajrami, kao i bivši potpredsjednik Vlade Artan Grubi nedostupni su makedonskom pravosuđu i za njima je raspisana međunarodna potjernica a njihove kuće u decembru preteresene zbog slučaja nabavki u Državnoj lutriji. Artan Grubi, iz Demokratske unije za integraciju (DUI), najveće albanske političke stranke i članice bivše koalicione vlade, od ranije je na “crnoj listi” State Departmenta.
Nedefinisani (dodatni) kriteriji za ocjenjivanje izabranih rješenja na tenderima za promociju i marketing, te subjektivne ocjene članova Komisije za evaluaciju, što dovodi do rizika od diskriminacije i suzbijanja konkurencije u postupcima.
Ovo je najčešća formulacija u nalazima “skeniranja” pojedinačnih tendera u Državnoj lutriji, predmetu koji je pokrenula Državna komisija za sprečavanje korupcije (DKSK) nakon istraživanja Radija Slobodna Evropa (RSE) objavljenog 20. novembra 2023. godine.
Tadašnjim uvidom u vlasničku strukturu dobitnika tendera utvrđeno je da su veliki dio tendera dobile firme koje su bliske ili povezane sa Arberia Design i Ars Lamina, kompanijama koje su nepunih deceniju, od 2014. bile izdavačke kuće sa ekskluzivnim ugovorima za štampanje udžbenika po nastavnom planu i programu Kembridž.
Arberia Design je 2015. godine bila jedan od najvećih donatora vodeće albanske političke partije u Sjevernoj Makedoniji, DUI, a 2022. godine pobijedila je na tenderu Ministarstva za politički sistem za organizaciju proslave godišnjice Okvirnog sporazuma.
Nakon provedene istrage, DKSK je, na zahtjev, otvorila predmet i angažovala vanjskog stručnjaka da uradi vještačenje o načinu na koji su provedeni postupci javnih nabavki.
U dokumentima u koje je RSE imao uvid, angažovani stručnjak je naglasio da se pravno mišljenje zasniva isključivo na dokumentaciji koja je dostavljena na uvid i za koju se ne može garantovati da je cjelovita i kompletna.
“Utvrđene situacije ukazuju na postojanje rizika od nedosljednosti u primjeni Zakona o javnim nabavkama, ali ne predstavljaju garanciju za konačan ishod bilo kojeg postupka pred nadležnim organima koji bi mogao biti osporen u budućnosti”, navodi se u analizi.
Kakvi su nalazi?
Analizom su obuhvaćena četiri tendera na kojima je pobijedila kompanija “Pointer”, za koju je RSE objavio da je u vlasništvu Zorana Fidanoskog, brata Darka Fidanoskog, jednog od vlasnika Ars Lamine.
Tender za zakup web portala i marketinšku kampanju za nagradnu igru Državne lutrije je vrijedan 243.902 eura. Ekonomski najpovoljnija ponuda bira se na osnovu omjera cijene – 60 bodova i kvaliteta – 40 bodova.
Stručnjak kojeg je angažovala DKSK je naveo da je za konačni rezultat zbira bodova definisana formula, ali da nisu definisani dodatni kriteriji za ocjenu rješenja koje bi Komisija za evaluaciju slijedila, kako bi se otklonio rizik od subjektivnosti.
“I pored toga što je u tenderskoj dokumentaciji naveden sadržaj PR odluke, nije jasno definisano na osnovu kojih kriterija članovi posebne komisije zasnivaju ocjenu njenog kvaliteta, osim subjektivne ocjene… Može se zaključiti da ugovorni organ nije postupio u skladu sa članom 99. Zakona o javnim nabavkama”, navodi se u analizi.
Dodatno, navodi se da kriterijum kvaliteta nije definisan na način koji bi omogućio sagledavanje vrednovanja ponuda iz objektivne perspektive, što stvara rizik od diskriminacije privrednih subjekata i smanjenja konkurencije u postupku.
Slične ili identične formulacije su u analizi za nalaze i za još tri tendera koje je “Pointer” dobio u vrijednosti od 609.756 eura – za marketing Državne lutrije, korporativni brend, organizovanje nagradne igre.
Arberia Design i Litera Group
Analiza takođe identifikuje kao problematične sedam tendera koje su ove dvije kompanije dobile za rebrendiranje, reklamne kampanje, podršku prodaji i reklamne aktivnosti.
Tetovski Arberia Design naveden je i kao klijent Hej dooel kompanije, Asmira Jahoskog, vlasnika Pucko Petrola, kojem je bilo isplaćen0 preko 300.000 eura za kiriju, za izdavanje prostora bivšeg restorana Državnoj lutriji. Ovaj sporazum je, dolaskom Vlade, raskinut i konstatovano je da sadrži elemente krivičnog djela.
Analizirani tender DKSK za rebrendiranje korporativnog brenda Državne lutrije preko novog loga i vođenje reklamne kampanje vrijedan je 243.902 eura.
I u ovom slučaju ekspert kojeg je angažovala Antikorupcijska komisija naveo je da “i pored toga što je u tenderskoj dokumentaciji naveden sadržaj tražene dokumentacije, nije jasno definisano na osnovu kojih kriterija će članovi posebne Komisije zasnivati kvalitet procjena, osim subjektivne ocjene”.
U dodatnom uvidu u proceduru navodi se da način na koji je definisano da Državna lutrija izabere najpovoljniju ponudu uopšte nije uticao na ishod postupka, jer je Arberia Design bio jedini ponuđač.
Generalno, isti zaključci važe i za javne nabavke koje je dobila Litera Group DOOEL Skoplje. Njen vlasnik je Afet Iljazi iz Tetova, za kojeg su mediji pisali da je bio urednik u izdavačkoj kući Arberia Design, a bio je i kontakt osoba za ovu kompaniju u tenderskim procedurama.
Za tendere Državne lutrije, analizom DKSK su utvrđeni i drugi problematični aspekti pod kojim uslovima su dobijeni.
Tako je u dobijenoj javnoj nabavci za štampanje i brendiranje materijala za podršku u prodaji i promotivnim aktivnostima utvrđeno da predmet nabavke nije precizno definisan, odnosno nisu određene tačne količine robe koje naručilac planira nabaviti.
“Upoređivanjem dvije ponude može se zaključiti da neke od stavki u ponudi koja je odabrana kao najpovoljnija imaju cijene daleko niže od cijena koje je ponudio drugi ponuđač, ali Komisija za javne nabavke nije tražila objašnjenje za neouobičajenu nisku cijenu, zbog čega postoji rizik da ova roba uopšte neće biti naručena ili će, ako se naruči, biti nekvalitetna… Način nabavke omogućava subjektivno opredjeljivanje robe koja će se nabaviti, smanjenje kvalitete iste, subjektivno formiranje cijena, što dodatno utiče na ekonomično korištenje sredstava i konkurenciju u postupku, suprotno članovima 4, 5 i 110 Zakona o javnim nabavkama”, navodi se u dokumentu.
Gotovo su identični zaključci za druga dva tendera na koje je dobila Litera Group – za nabavku kancelarijskog materijala u vrijednosti od skoro 5.000 eura i brendiranog materijala za promotivne aktivnosti (pamučne majice, USB stikovi, antistres lopte i aluminijumske sportske boce) za dogovoreni iznos od 16.260 eura. Odnosno neprecizne predmete nabavke i neutvrđene tačne količine.
DKSK je zatražila dodatne informacije od Tužilaštva i Uprave za finansijsku policiju – da li su otvorili predmete u vezi sa tenderima u Državnoj lutriji.
Nalazi vještaka koje je angažovao DKSK kompletirani su za vrijeme bivšeg rukovodstva, koje ih je ostavilo u nasljeđe sadašnjem sastavu DKSK.
Međutim, nisu ugledali svjetlo dana jer je za ovaj predmet “zalijepljen” još jedan za Državnu lutriju. Riječ je o ugovoru o zakupu poslovnog prostora u Vizbegovu, u Skoplju, u vrijednosti od 2,6 miliona eura.
Po smjeni bivšeg direktora Perparima Bajramija, novi prvi čovjek Državne lutrije Aleksandar Klimovski najavio je, a Vlada raskinula ugovor o zakupu. Premijer Hristijan Mickoski istakao je da je ovaj ugovor osnov za pokretanje krivičnog postupka.
Uprava finansijske policije već radi na ovom slučaju. Dio već prikupljene dokumentacije je i izvještaj Državne lutrije, koja je u septembru angažovala procjenitelja koji je utvrdio da se cijena zakupa kvadrata u tom dijelu Skoplja kreće od 2,5 do 4,5 eura.
A prema ugovoru sklopljenom sa firmom Hej DOOEL bila je dva do tri puta skuplja. Osim toga, ispituje se opravdanost da li je Državnoj lutriji zaista bio potreban novi objekat.
Prvi upravnik Hej DOOEL-a bila je Natura Grubi Bela, rođaka bivšeg potpredsjednika Vlade Artana Grubija, a brat njenog supruga je bio dio obezbjeđenja bivšeg ministra za politički sistem i odnose među zajednicama.
Kasnije je vlasnik objekta postao Asmir Jahoski, koji je vlasnik kompanije Pucko Petrol i sin poslanika DUI Ismaila Jahoskog.
Postupanje pravosudnih institucija do sada je rezultiralo sa dvije različite istrage – jedna za pronevjeru preko 8 miliona eura Državne lutrije za kupovinu VLT aparata za igre na sreću, dok je druga za tendere za kupovinu TV uređaja od firme Ritron Kopi iz Kumanova.
Zbog kupovine terminala za video lutrije, Državno tužilaštvo je zatražilo pritvor za bivšeg direktora Perparima Bajramija i bivšeg potpredsjednika Vlade Artana Grubija. Oba su nedostupna makedonskim vlastima i za njima su raspisane međunarodne potjernice.
Na zahtjev Tužilaštva, Krivični sud je Artanu Ajruliju, vlasniku Ritron kopi, oduzeo pasoš i naložio mu da se pojavi pred sudom.