Predmetima koje je vodila i otvorila, više nema pristupa. To je priča tužiteljke Vilme Ruskovske koja je skoro četiri godine vodila makedonsko Tužilaštvo za organizovani kriminal i korupciju, a otvorila je više istraga o državnim funkcionerima.
Od utorka, 16. avgusta, kada je odlukom državnog tužioca Ljubomira Joveskog suspendovana, ona se više tim osetljivim pitanjima ne može baviti.
Umesto toga, njoj i dvoje njenih kolega tužilaca predstoji disciplinski postupak. Pokrenut je, kako je objasnio tužilac Joveski, zbog sumnje da su “s predumišljajem i neopravdano” učinili “veliku profesionalnu grešku” prilikom pretresa u Upravi finansijske policije.
Na čelu te institucije, pak, sedeo je Arafat Muaremi. Između njega i Ruskovske je trajao spor praćen medijskom pompom i krivičnim prijavama.
Neslaganja su kulminirala u utorak. Nakon što je Joveski pokrenuo disciplinski postupak protiv tužilaca, a Ruskovsku suspendovao, Muaremi je objavio da se povlači sa funkcije u Upravi finansijske policije.
Iza sebe je ostavio krivičnu prijavu koju je podneo protiv troje tužilaca još 8. avgusta, zbog, kako je tada objasnio, “tendenciozonog pretresa u njegovoj Upravi”.
Tako su dve makedonske institucije visoko odgovorne za gonjenje krupnog kriminala i korupcije obezglavljene. Državni tužilac Joveski, međutim, umiruje javnost.
U izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi da će Ruskovsku zameniti tužiteljka Ivana Trajčeva. On dodaje da “Državno tužilaštvo i Tužilaštvo za organizovani kriminal funkcionišu nesmetano”.
“Svi predmeti će biti privremeno dodeljeni drugom nadležnom javnom tužiocu i nakon njih postupak će se nastaviti nesmanjenim intenzitetom”, rečeno je za RSE u Osnovnom javnom tužilaštvu.
Koje korake će preduzeti Vlada?
Na krizu je reagovala i Vlada Severne Makedonije najavom da će vrlo brzo naći zamenu za Mauremija, kako ta institucija ne bi trpela posledice.
Potpredsjednik Vlade za evropska pitanja Bojan Maričić, koji je u prethodnom sastavu bio i ministar pravde, kaže da je Muaremiju faktički prestao mandat, a Vlada koja je zadužena za imenovanje direktora Uprave uskoro će da imenuje njegovog naslednika kako institucija ne bi ostala bez rukovodioca.
Potpredsednik vlade kaže da je SDSM (Socijaldemokratski savez Makedonije), u periodu koliko je na vlasti, postigao zavidne rezultate u borbi protiv korupcije na visokom nivou. Navodi presude bivšem premijeru, dvojici bivših ministara unutrašnjih poslova, bivšem šefu tajne službe.
Maričić dodaje da je na Joveskom da odluči kako će se sada upravljati Tužilaštvom za gonjenje organizovanog kriminala, ali i podseća da je pre nekoliko meseci obavljen izbor novih tužilaca, te uverava da postoji dovoljno resursa i kapaciteta.
Kakve će biti posledice?
Vladimir Tufegdžić, advokat i bivši sudija Krivičnog suda, uveren je da će dešavanja u ove dve institucije negativno odraziti na nivo poverenja koje građani u njih imaju.
“Pogotovo što je sukob dobio dozu ličnog sukoba između prvih ljudi koji su zaduženi za borbu protiv korupcije i kriminala. U tom smislu će svakako biti ozbiljnih posledica jer su disciplinski postupci već otvoreni”, kaže Tufegdžić za RSE.
Biće ozbiljnih posledica jer su disciplinski postupci već otvoreni– smatra Vladimir Tufegdžić, advokat i bivši sudija Krivičnog suda.
“To znači da će javni tužioci protiv kojih je pokrenut postupak nastaviti da rade pod velikim pritiskom i profesionalnim opterećenjem, ne samo u ovom slučaju, nego i u drugim krivičnim postupcima koji su protiv njih pokrenuti”, kaže Tufegdžić.
Koliko će trajati negativne posledice u naznačenim institucijama zavisiće od odgovora nadležnih institucija, ističe ovaj sagovornik.
“Ne bi trebalo da dopuste da ovo pitanje ostane nerešeno. Po mom mišljenju, glavni problem i stepen kulminacije i eskalacije ovog sukoba je zbog izbegavanja kontrole i sistema hijerarhije i subordinacije”, kaže Tufegdžić.
Kada je sve počelo?
Nesaradnja Tužilaštva i Finansijske policije već duže vreme je tema o kojoj se spekuliše u javnosti.
Spor se najčešće vezivao za slučaj biznismena Seada Kočana, gonjenog i osuđenog zbog nameštanja tendera u termoelektrani “Bitolj”.
Muaremi je na brifingu za novinare 3. avgusta optužio da je postojala loša saradnja sa Tužilaštvom, jer Ruskovska “nije procesuirala mnoge od istraga koje su vodili ili ih je sakrila u fioci”.
Ruskovska je, pak, u ponoćnom obraćanju građanima 4. avgusta tražila podršku i pomoć od Vlade.